Recenzje - Teatr

Garbus - recenzja spektaklu

2018-10-01 10:37:22 | Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zaprezentował nowy spektakl. Premiera „Garbusa” odbyła się 29 września 2018, (gościnnie) na deskach Teatru Muzycznego Capitol. Zespół WTW tym razem postawił na interpretację dzieła Sławomira Mrożka, a za reżyserię (i scenografię) zabrał się Marek Fiedor. Czy warto zobaczyć to przedstawienie? Przeczytaj recenzję!

Garbus - spektakl WTW„Garbus” to przewrotna historia kilkorga osób, które spotykają się podczas wakacji w urokliwym, górskim pensjonacie. Gospodarzem jest tam małomówny człowiek z pokaźnym garbem, co wywołuje w naszych bohaterach skrajne emocje. Tytułowy Garbus jest tu swego rodzaju katalizatorem wszystkich zdarzeń. Te, zwłaszcza dla osób nieznających twórczości Mrożka, będą całkiem niespodziewane, często absurdalne i na wyrost, ale w tym tkwi cały urok i przekaz. Spektakl bez wątpienia niesie za sobą wartości nadal aktualne i powinien przypaść do gustu widowni w różnym wieku.

Przedstawienie opiera się głównie na scenach dialogowych, w najróżniej skomponowanych duetach i grupkach. Na scenie zobaczyć można nawet 7 osób jednocześnie, ale najciekawsze są rozmowy 1 na 1. To tam widzimy zarówno efekt manipulacji, której dopuszczają się postacie. Jest to też najlepsze pole do popisu dla znakomitego aktorstwa. W tej materii (jak zawsze w przypadku zespołu WTW) nie ma się do czego przyczepić.

Scenografia jest oszczędna. Niewielką scenę zaadaptowano tak, by przypominała swego rodzaju patio. Jest trwa, krzesełka i stół. W dalszej części przedstawienia z łatwością teren zamieniony zostaje  na wnętrze budynku. Można nawet powiedzieć, że płachty i zasłony zdejmowane są ze sceny tak, jak nasi bohaterowie zrzucają swe przysłony normalności i obłudy, pokazując prawdziwe twarze.

Czy taka interpretacja Mrożka się wam spodoba? Jest wielkie prawdopodobieństwo, że tak. Musicie się jednak przygotować na to, że scen poważnych, stawiających na pokazanie psychologii postaci, będzie więcej niż tych typowo zabawnych.

Michał Derkacz

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Wrocławski Teatr Współczesny, ocena, opinia, 2018
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Pierwsze razy
Pierwsze razy - recenzja spektaklu studenckiego [AST Wrocław] Wrocław

Oceniamy przedstawienie w reżyserii Jakuba Krofty.

Polecamy
Nie ksiąÅźka zdobi człowieka
Nie książka zdobi człowieka - recenzja spektaklu

Oceniamy spektakl komediowy Teatru Kwadrat w Warszawie.

Szewcy - recenzja spektaklu [Teatr Polski we Wrocławiu]
Szewcy - recenzja spektaklu

Jak prezentuje się spektakl "Szewcy" w Teatrze Polskim we Wrocławiu?

Ostatnio dodane
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.