Recenzje - Teatr

Garbus - recenzja spektaklu

2018-10-01 10:37:22 | Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zaprezentował nowy spektakl. Premiera „Garbusa” odbyła się 29 września 2018, (gościnnie) na deskach Teatru Muzycznego Capitol. Zespół WTW tym razem postawił na interpretację dzieła Sławomira Mrożka, a za reżyserię (i scenografię) zabrał się Marek Fiedor. Czy warto zobaczyć to przedstawienie? Przeczytaj recenzję!

Garbus - spektakl WTW„Garbus” to przewrotna historia kilkorga osób, które spotykają się podczas wakacji w urokliwym, górskim pensjonacie. Gospodarzem jest tam małomówny człowiek z pokaźnym garbem, co wywołuje w naszych bohaterach skrajne emocje. Tytułowy Garbus jest tu swego rodzaju katalizatorem wszystkich zdarzeń. Te, zwłaszcza dla osób nieznających twórczości Mrożka, będą całkiem niespodziewane, często absurdalne i na wyrost, ale w tym tkwi cały urok i przekaz. Spektakl bez wątpienia niesie za sobą wartości nadal aktualne i powinien przypaść do gustu widowni w różnym wieku.

Przedstawienie opiera się głównie na scenach dialogowych, w najróżniej skomponowanych duetach i grupkach. Na scenie zobaczyć można nawet 7 osób jednocześnie, ale najciekawsze są rozmowy 1 na 1. To tam widzimy zarówno efekt manipulacji, której dopuszczają się postacie. Jest to też najlepsze pole do popisu dla znakomitego aktorstwa. W tej materii (jak zawsze w przypadku zespołu WTW) nie ma się do czego przyczepić.

Scenografia jest oszczędna. Niewielką scenę zaadaptowano tak, by przypominała swego rodzaju patio. Jest trwa, krzesełka i stół. W dalszej części przedstawienia z łatwością teren zamieniony zostaje  na wnętrze budynku. Można nawet powiedzieć, że płachty i zasłony zdejmowane są ze sceny tak, jak nasi bohaterowie zrzucają swe przysłony normalności i obłudy, pokazując prawdziwe twarze.

Czy taka interpretacja Mrożka się wam spodoba? Jest wielkie prawdopodobieństwo, że tak. Musicie się jednak przygotować na to, że scen poważnych, stawiających na pokazanie psychologii postaci, będzie więcej niż tych typowo zabawnych.

Michał Derkacz

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Wrocławski Teatr Współczesny, ocena, opinia, 2018
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
lazarus
Lazarus - recenzja spektaklu

Czy warto zobaczyć ostatnie dzieło Davida Bowiego we wrocławskim Capitolu?

Rzeźnia numer pięć
Rzeźnia numer pięć - recenzja spektaklu

W jaki sposób opowiadać o bombardowaniu?

Kasta la vista - recenzja spektaklu

Czy funkcjonując w racjonalnej rzeczywistości, można się odnaleźć po jej absurdalnej stronie?

Polecamy
Miejsce - spektakl Psychoteatru
Miejsce - recenzja spektaklu Psychoteatru

Kontynuację "Lasu" pokazano w ramach nurtu Świebodzki OFF.

PandemiJa - spektakl 2020
PandemiJa - recenzja spektaklu dyplomowego

Kilka słów o dyplomie studentów IV roku wydziału aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie filii w Białymstoku.

Ostatnio dodane
lazarus
Lazarus - recenzja spektaklu

Czy warto zobaczyć ostatnie dzieło Davida Bowiego we wrocławskim Capitolu?

Rzeźnia numer pięć
Rzeźnia numer pięć - recenzja spektaklu

W jaki sposób opowiadać o bombardowaniu?

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.