Dzieje się - Sztuka

Odkroiłam sobie głowę - czyli wystawa Marty Kubiak w Galerii Miejskiej Wrocławia

2016-09-15 15:57:50 | Wrocław

"Mam szczecinkę i ogonek", "Kocham Cię jak parówka ketchup" czy "Pękło mi serce" to tylko kilka tytułów prac autorstwa Marty Kubiak, której wystawę pt. "Odkroiłam sobie główę" możemy podziwiać w Galerii Miejskiej we Wrocławiu.

Artystka Marta Kubiak jest laureatką Nagrody Fundacji Rolanda Gräfe na Rzecz Sztuki i Kultury, która w roku 2016 skierowana została do młodych twórców z Wrocławia. Celem fundacji jest upowszechnianie sztuki twórców z krajów Europy Środkowej i dążenie ich integracji i wspólnego porozumienia.

"Odkroiłam sobie głowę" to już trzecia prezentacja  artystki w Galerii Miejskiej we Wrocławiu. W tworzeniu swoich prac autorka zastosowała popularną technikę serigrafii i fotopolimeru z którymi zapoznała się podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych. Najnowsza wystawa obejmuje seria grafik tworzących formę wizualnego dziennika. W tworzeniu swoich prac Marta Kubiak wykorzystała autorskie  zdjęcia, które następnie  poddała graficznym przetworzeniom. Stworzone dzieła mają nie tylko oryginalne nazwy, ale także bardzo osobisty i intymny charakter, o czym opowiedziała sama artystka:  Tytuł wystawy jest jednocześnie tytułem jednej z prac przedstawionej podczas wystawy i wraz z kuratorką uznałyśmy, że taka nazwa będzie ciekawa, zabawna i przyciągająca uwagę publiczności. Zawsze lubilam nadawać moim pracom takie dziwne tytuły i uznałam, że ten tytuł będzie idealny. Same prace są bardzo osobiste, ja przeważnie opieram moje dzieła na tym co dotyczy mnie i co się dzieje dookoła, często też wykorzystuję zdjęcia wykonywane przeze mnie lub rzeczy, które znajduję w Internecie i które mnie zainteresowały. Uważam że moje prace są bardzo różne, każda jest zupełnie inna, tworząc odwołuje się do rzeczy, zdarzeń, które wydarzy się w moim życiu lub życiu moich bliskich, które mnie interesują - opowiada autorka. O wystawie wypowiedziała się również jej  kuratorka Małgorzata Micuła: Tworząc wystawę staraliśmy się zachować spójność między tym jak Marta Kubiak pracuje i z tematyką, którą najczęściej porusza, czyli taką bardzo autobiograficzną, intymną, autonarracyjną i mam nadzieję że jest to widoczne w układzie wystawy, ponieważ zaczyna się ona od prac wykonywanych bardzo spontanicznie przez bardziej agresywne i im dalej, w głąb wystawy tym bardziej robi się spokojniej, osobiście i kameralnie- mówi kuratorka.

Prace z pewnością warto jest zobaczyć ze względu na ich oryginalność i ponadczasowość  oraz to, jak artystka wyraża dzięki nim nie tylko samą siebie, ale też istotę rzeczy z pozoru bardzo zwyczajnych.

Ekspozycja będzie dostępna od 16 do 30 września w Galerii Miejskiej przy ul. Kiełbaśniczej 28 we Wrocławiu.

 

Zuzanna Saik

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Odkroiłam sobie głowę, Marta Kubiak, Galeria Miejska we Wrocławiu, wystawy Wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Nowy mural Banksy'ego zdemontowany przez robotników

Artysta potwierdził autentyczność dzieła na swoim Instagramie.

Ranny anioł, Hugo Simberg
"Ranny anioł" Hugo Simberga - zagadkowa symbolika obrazu fińskiego artysty

Przyjrzyjmy się obrazowi o niezwykle tajemniczej wymowie.

Wawel podziemny cz. 1
Wawel podziemny część 1. - nowa trasa stała pod wschodnim skrzydłem Zamku

To złożony i innowacyjny projekt wystawienniczy, archeologiczny i architektoniczno-budowlany.

Polecamy
Behemoth
Behemoth promuje najnowszą płytę wystawą sztuki

Premierze albumu "I Loved You At Your Darkest" towarzyszy wystawa fotografii i obrazów.

Wrocławska Galeria NeonÃłw
Wrocławska Galeria Neonów rozbłysła ponownie Wrocław

Zabytkowe neony znów cieszą oko wrocławian i turystów.

Ostatnio dodane
Nowy mural Banksy'ego zdemontowany przez robotników

Artysta potwierdził autentyczność dzieła na swoim Instagramie.

Ranny anioł, Hugo Simberg
"Ranny anioł" Hugo Simberga - zagadkowa symbolika obrazu fińskiego artysty

Przyjrzyjmy się obrazowi o niezwykle tajemniczej wymowie.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w