Dzieje się - Sztuka

Znamy najciekawsze wydarzenia 18. Przegląd Sztuki SURVIVAL

2020-08-25 09:18:09 | Wrocław

18. edycja SURVIVALU, jednego z najważniejszych przeglądów sztuki w Polsce, odbędzie się w dniach 10-13 września w przepompowni Port Miejski we Wrocławiu. „Wasteland”, hasło przewodnie wydarzenia, to bezpośrednie nawiązanie do słynnego poematu Thomasa Stearnsa Eliota o tym samym tytule. Przeglądowi towarzyszyć będzie m.in. scena społeczna online pod hasłem “Kultura dla klimatu” dedykowana pogłębianiu świadomości proekologicznej.


Survival

Ziemia jałowa sponiewieranej kultury

Wydana w 1922 roku „Ziemia jałowa” (“The Waste Land”) to fundamentalne dzieło modernistycznej poezji, w którym wojenna trauma, cytaty ze światowej literatury i codzienne odgłosy splatają się, tworząc obraz świata naznaczonego przemijaniem, pełnego niepokoju i sponiewieranej kultury. Eliot kończył „Ziemię jałową” w trakcie leczenia załamania nerwowego, przebywając w nadmorskim Margate. – Przyglądając się stworzonej w czasie powojennego poszukiwania sensu i ładu kompozycji, która naznaczyła język i literaturę na kolejne dekady, staramy się usłyszeć echa pojedynczych głosów, rezonujących do dziś. Niepewne i urwane, często zapożyczone i wyrwane z kontekstu słowa okazują się nieco anachronicznym, a jednak nadal aktualnym przewodnikiem po współczesności – komentuje Małgorzata Miśniakiewicz, kuratorka SURVIVALU. Eliot był także punktem wyjścia do stworzenia identyfikacji wizualnej SURVIVALU autorstwa Łukasza Palucha – inspirowana plakatami kina grozy przedstawia aranżowany widok z wnętrza przepompowni Port Miejski – tegorocznej lokalizacji Przeglądu.

Sztuka w niedostępnej przepompowni Port Miejski

W tym roku SURVIVAL odkryje przed publicznością niedostępną dotąd przepompownię Port Miejski, powstałą w latach 1898-1901 na cyplu ulokowanym wzdłuż nabrzeża Odry. Przez ponad 100 lat była ona kluczowym elementem rozbudowanego, ekologicznego systemu oczyszczania ścieków – jednego z najstarszych w Europie – uruchomionego w 1881 roku. Budynek przepompowni zaprojektowali znani wrocławscy architekci Richard Plüddemann i Karl Klimm. Do dziś przetrwał on w niemal nienaruszonym stanie. W pomieszczeniach budynku zobaczymy m.in. kilkadziesiąt prac artystów wyłonionych w konkursie na realizacje artystyczne.

"Kultura dla klimatu" i Eliot z perspektywy dźwiękowej

W tym roku Przeglądowi towarzyszyć będzie scena społeczna online dedykowana pogłębianiu świadomości proekologicznej. Dzięki partnerstwu z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej pod hasłem „WASTELAND: Kultura dla klimat” odbędą się trzy debaty z udziałem artystów, kuratorów oraz aktywistów z Wrocławia i Berlina. Poruszone zostaną kwestie marnowania zasobów, potrzeby nowych strategii kuratorskich i roli artystów w kształtowaniu świadomości społecznej w obliczu nadchodzącej katastrofy klimatycznej. Z kolei Scena Dźwiękowa 18. edycji Przeglądu Sztuki SURVIVAL to zaproszenie do czytania „Ziemi jałowej” Eliota z perspektywy dźwiękowej. – Zwrócimy szczególna uwagę na to, jak rezonuje współcześnie perspektywa słuchowa Eliota w kontekście odczytywania jego poematu jako manifestu ekologicznego – zapowiada Daniel Brożek, kurator sceny dźwiękowej.

Podczas SURVIVALU odbędą się także oprowadzania kuratorskie, seanse filmowe i performance’y. Szczegółowy program wydarzenia ogłoszony zostanie na początku września.

ip

fot. materiały organizatora

Słowa kluczowe: program, sztuka, 2020, Wrocław, Port Miejski
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Sympozjum Wrocław 70/20
Startuje Sympozjum Wrocław 70/20 - spotkanie artystów, krytyków i teoretyków sztuki

Wydarzenie odbędzie się w wersji online - za pośrednictwem stron społecznościowych i oficjalnej strony projektu.

Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w