Dzieje się - Sztuka

Brave Festival 2018: spotkanie medialne za nami [ZDJĘCIA]

2018-07-10 17:07:25 | Wrocław

10 lipca 2018 odbyło się spotkanie poświęcone 13. edycji Brave Festival. Hasło tegorocznej odsłony brzmi: "Widzialni/Niewidzialni". W spotkaniu udział wzięli: Grzegorz Bral - dyrektor artystyczny i pomysłodawca festiwalu, Marek Mieleszko - kurator programowy oraz Adam Kruk - kurator 12. Przeglądu Brave Forbidden Cinema. Gośćmi specjalnymi spotkania byli: Raed Jazbeh - twórca i dyrektor artystyczny Syrian Expat Philharmonic Orchestra oraz Ghassan Al Abaud - dyrygent orkiestry.

Na początku spotkania inaugurującego Brave Festival 2018, dyrektor artystyczny Grzegorz Bral opowiedział o genezie i założeniach festiwalu, a także wytłumaczył, kim są "Widzialni/Niewidzialni":

"Zostałem wiele lat temu poproszony przez prezydenta Dutkiewicza, żebym stworzył festiwal, który ma sens. [...] W Europie jest około 50-60 festiwali muzyki świata. Jak nadać festiwalowi, żeby nie był tylko - jak powiedziała kiedyś bardzo ważna politycznie osoba we Wrocławiu - "piwowiskiem" miasta? W sukurs przyszły mi dwie osoby, które niechcący, zupełnie bezwiednie zainspirowały ten festiwal. Jedną był moj tybetański nauczyciel, lama, dr Akong Tulku Rinpoche, który przez czterdzieści lat blisko jako udchodzca tybetański powracał do tybetańskiej części Chin, żeby nieść pomoc i edukację osieroconym i bezdomnym dzieciom w Tybecie. [...] Pamiętam sytuację, gdy Rinpoche na kilkusetosobowym zgromadzeniu dzieci, sierot tybetańskich czytał chińską konstytucję, w której jest prawo do nauki języka tybetańskiego i edukacji. Te dwie rzeczy były jedynymi podstawowymi, które on skrupulatnie i starannie wykorzystywał.

[...] Drugą osobą, która w jakimś sensie zaburzyła moją percepcję świata był meksykański kolega [Michael Randall - przyp. red.], którego spotkałem w Chihuahua na pustyni. Założył on wiele lat temu w sześć osób  stowarzyszenie, żeby pomagać dzieciom Indian Tarahumara, ostatniego z 96 meksykańskich plemion, pozostawać w środowisku naturalnym. [...] Amerykanie, którzy postanowili rozbijać kartele narkotykowe w Kolumbii sprowokowali kartele, żeby przesunęły się do Sierra Tarahumara, do Meksyku, bliżej granicy z USA. [...] Chihuahua jest około 100 km od granicy. Randall mówi: "Właściwie cały czas czekam na to, że pod moimi drzwiami eksploduje bomba, ponieważ czworo z moich przyjaciół, z którymi założyliśmy stowarzyszenie zostało zabitych przez handlarzy narkotyków". W tym momencie pomyślałem sobie: "Odwaga"!

[...] Tak się ten festiwal zaczął. Od uświadamiania tego, że są tradycje i języki, które giną. Jest kultura, która jest marginalizowana, i wypierana. [...] Tegoroczną edycją wracamy do korzeni, do pierwotnego pomysłu, dla kogo ten festiwal był dedykowany. [...] Każdy z wykonawców dotyka jednego stereotypu społecznego mocno zakorzenionego w Polsce, a także w Europie i na świecie. Jest to festiwal o stereotypach i w tym roku wspaniali artyści pokażą nam, ze są kimś innym niż stereotypowo o nich myślimy. [Brave] ponownie jest festiwalem odważnym dlatego, że jest tu też potrzebny odważny widz."

W spotkaniu uczestniczyli także ludzie związani z Syrian Expat Philharmonic Orchestra (SEPO). Raed Jazbeh i Ghassan Al Abaud opowiedzieli o projekcie, który zaprezentują podczas tegorocznej edycji Brave Festival. Już w piątek, 13 lipca będziemy świadkami połączenia polskiej i syryjskiej muzyki.

Następnie Marek Mieleszko opowiedział krótko o każdym z artystów, którzy wystąpią podczas Brave Festival 2018. Więcej na temat programu festiwalu możecie przeczytać tutaj.

Miłośnicy filmu też znajdą coś dla siebie podczas tegorocznej edycji. Adam Kruk przybliżył tematykę 12. Przeglądu Brave Forbidden Cinema. W programie znalazł się m.in. głośny film "Ptaki śpiewają w Kigali".

Tegoroczna edycja Brave Festival startuje już 13 lipca.

KJ

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: festiwal 2018, letnie festiwale 2018, konferencja, program

Brave Festival 2018: spotkanie medialne (10.07.2018) (15)

Spotkanie medialne
Spotkanie medialne
Spotkanie medialne
Spotkanie medialne
Spotkanie medialne
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Letni Festiwal Operowy
Podsumowanie Letniego Festiwalu Operowego 2018

Wydarzenie zebrało aż 8,5 tys. widzów!

fot. Krzysztof Zatycki
Brave Festival 2018: spotkanie medialne za nami [ZDJĘCIA] Wrocław

Poznaliśmy więcej szczegółów dotyczących 13. edycji festiwalu.

Wrocławska Fontanna Multimedialna
Spektakl Akrobatyczny Cztery Żywioły - wyjątkowe letnie pokazy na Pergoli Wrocław

To pierwsze tego typu wrocławskie przedsięwzięcie, które połączy pokaz fontanny multimedialnej z muzyką i ze sztuką ludzkiego ruchu i tańca.

Polecamy
Artystyczne wydarzenia w Pawilonie Czterech Kopuł
Artystyczne wydarzenia w Pawilonie Czterech Kopuł Wrocław

Aż do stycznia 2017 roku potrwa cykl artystycznych wydarzeń w Pawilonie Czterech Kopuł.

Stypendia artystyczne Prezydenta Miasta Wrocławia
Stypendia artystyczne Prezydenta Miasta Wrocławia Wrocław

Już 30 października, o godzinie 12.00 w Sali Wielkiej Ratusza zostaną wręczone stypendia artystyczne Prezydenta Wrocławia. W tym roku przyznana została rekordowa liczba stypendiów - aż 65!

Ostatnio dodane
Letni Festiwal Operowy
Podsumowanie Letniego Festiwalu Operowego 2018

Wydarzenie zebrało aż 8,5 tys. widzów!

fot. Krzysztof Zatycki
Brave Festival 2018: spotkanie medialne za nami [ZDJĘCIA] Wrocław

Poznaliśmy więcej szczegółów dotyczących 13. edycji festiwalu.

Kupony i kody rabatowe