WKS Śląsk wygrywa z Mickiewiczem

2011-12-12

Koszykarze WKS Śląsk Wrocław pokonali 78:69 w Katowicach miejscowego Mickiewicza. Przy jednoczesnych porażkach ekip z Prudnika oraz Ostrowa, wrocławianie powiększyli swoją przewagę nad najgroźniejszymi rywalami w tabeli do dwóch punktów.

Mecz w hali przy katowickim Spodku nie należał do najłatwiejszych. Śląsk w trzeciej kwarcie prowadził już 48:31, lecz w kolejnych minutach kompletnie się pogubił. Gospodarze zanotowali fragment 17:3 niemal całkowicie odrabiając dzielący ich od wrocławian dystans.

Sprawy w swoje ręce wziął wówczas Adrian Mroczek-Truskowski. Kapitan zespołu ze stolicy Dolnego Śląska aż w ostatnich dwunastu minutach pojedynku rzucił aż 13 ze swoich 26 punktów. Te najważniejsze w krytycznym momencie, na 5 minut przed końcową syreną. Śląsk prowadził jedynie czterema punktami, gdy popularny "Mroko" trafił trójkę sprzed nosa swojego obrońcy. 3 minuty później tę sztukę powtórzył, a jego trafienie pozwoliło wrocławianom odskoczyć na bezpieczną, 9-punktową przewagę.

- Czułem się dziś bardzo pewnie. Będąc jednym z najbardziej doświadczonych zawodników naszego zespołu wiedziałem, że muszę wziąć na swoje barki ciężar zdobywania punktów. Brałem piłkę i grałem - mówił na gorąco kapitan wrocławian.

Fanów wrocławskiego teamu  po raz kolejny martwić może jednak początek spotkań wyjazdowych w wykonaniu swoich ulubieńców. Śląsk rozpoczął co prawda od punktów Adriana Mroczka-Truskowskiego, lecz w późniejszych fragmentach meczu dał sobie rzucić siedem kolejnych oczek. W zespole Mickiewicz brylowała dwójka Grzegorz Zadęcki - Wacław Adamczyk, która rzuciła aż 15 punktów z 17 zespołu.

Na szczęście dla wrocławskiego zespołu, mógł on liczyć na swojego najbardziej doświadczonego zawodnika. Mirosław Łopatka bowiem ponownie był dla swoich przeciwników nie zatrzymania, przynajmniej na początku zawodów. To głównie dzięki 11 punktom "Szufli" Śląsk zdołał objąć po pierwszych dziesięciu minutach niewielkie prowadzenie.

Choć wszystko zaczęło w drużynie WKS-u powoli się zazębiać, faworyzowani goście w dalszym ciągu nie potrafili odskoczyć Mickiewiczowi na więcej niż 11 punktów. Na początku drugiej ćwiartki, po świetnym fragmencie gry aktywnego Pawła Bochenkiewicza, Śląsk prowadził 30:19. Wtedy to jednak seria niecelnych rzutów wolnych wrocławian (9/19 - 47% po pierwszych 20 minutach, 22/37 - 58% w całym meczu) podziałała mobilizująco na gospodarzy. Uaktywnili się Mateusz Jagieła oraz Wacław Adamczyk i Mickiewicz przegrywał w pewnym momencie już tylko 25:32.

Impuls w ataku pod koniec pierwszej połowy dał jednak Marcin Kowalski. Energiczny rozgrywający dwukrotnie wchodził pod samą obręcz pomagając swojego teamowi na ponownie przekroczenie 10 oczek przewagi - "Kowal" resztę zawodów obejrzał jednak z perspektywy ławki rezerwowych, gdyż solidne zawody rozgrywał Norbert Kulon, zdobywca 10 punktów.

Druga połowa meczu przypominała jazdę kolejką górską. Gdy wydawało się, że Śląsk osiągnie przewagę 20 i więcej punktów, Mickiewicz złapał rytm - wypracowywał sobie pozycje pod koszem, trafiał zza linii 6,75m. - Chłopcy trochę się postawili, co? - rzucił wyraźnie usatysfakcjonowany postawą swoich graczy trener Sebastian Breguła. Po czym dodał. - Zrobili to chyba specjalnie dla mnie, bo  był to mój ostatni mecz, złożyłem rezygnację.

Muszący radzić sobie bez Radosława Hyżego (doznał urazu nosa na jednym z treningów) wrocławianie, powiększyli przewagę w tabeli nad Stalą Ostrów oraz Pogonią Prudnik do dwóch punktów. Drugi w tabeli jest obecnie zespół Alby Chorzów.

Kolejne starcie WKS Śląsk rozegra 17 grudnia, w Gliwicach z miejscowym GTK Fluor Britam Gliwice.

Mickiewicz-Romus Katowice - WKS Śląsk Wrocław 69:78 [17:23, 12:15, 23:21, 17:19]

Punkty dla Mickiewicza-Romus: Zadęcki 23, Adamczyk 15, Jagieła 14, Jaworski 6, Zając 5, Wosz 2, Sapiński 2, Moralewicz 2, Wawrzyniak, Olczyk

Punkty dla WKS Śląsk: Mroczek-Truskowski 26, Bluma 13, Łopatka 12, N. Kulon 10, Bochenkiewiecz 8, Kowalski 4, Leszczyński 3, Grygiel 1, Płatek 1