Śląsk zatopiony przez Wisłę

2009-10-03

Piłkarze Śląska Wrocław zanotowali pierwszą w tym sezonie porażkę na własnym boisku. Wrocławianie musieli uznać wyższość Wisły Kraków.

Na samym początku spotkania lepsze wrażenie sprawiali gracze WKS-u, którzy najpierw po akcji Mili, a potem Spahica byli blisko przedostania się pod bramkę Mariusza Pawełka. Potem do głosu doszła Wisła i właściwie nie pozwoliła już Śląskowi na wiele. W 24. minucie zdarzył się być może kluczowy moment całego spotkania. Niedokładne przyjęcia piłki przez Piotra Celebana poskutkowało tym, że przejął ją Paweł Brożek. Napastnik Białej Gwiazdy już miał popędzić w kierunku bramki, ale został zatrzymany przez Celebana. Sędzia nie miał wyboru - czerwona kartka.

Trener Tarasiewicz na środek obrony przesunął Antoniego Łukasiewicza i to okazało się... błędem. W 28. minucie bowiem daleki wykop Pawełka minął stopera gospodarzy, do futbolówki dopadł Paweł Brożek i spokojnym strzałem pokonał Ivo Vazgeca. Mistrzowie Polski starali się pójść za ciosem, ale kolejne dogodne okazja marnowali Ćwielong, Brożek i Małecki. Gwizdek zapraszający graczy na przerwę był dla WKS-u jak zbawienie.

Druga połowa również lepsza w wykonaniu przyjezdnych. W 53. minucie dobre podanie Pawła Brożka, lecz Vazgec odbił strzał Małeckiego. Trzy minuty później nie było już wątpliwości. Z lewego skrzydła centrował Andraż Kirm, Ćwielong przyjął piłkę, obrócił się i zdobył gola na 2:0. Potem obie ekipy wyraźnie zwolniły tempo. Śląsk nie bardzo potrafił przedostać się blisko bramki Pawełka, z kolei wiślacy mądrze gospodarowali siłami i tylko co jakiś czas starali się wyprowaddzać kontry. W 78. minucie dobili rywala. Znów z lewej strony dośrodkowywał Kirm, a w polu karnym najprzytomniej zachował się Małecki i zrobiło się 3:0.

Dwie minuty później gospodarze zdobyli honorową bramkę. W polu karnym faulowany był Amir Spahić, a jedenastkę pewnie wykorzystał Sebastian Dudek. Mistrzowie Polski mogli się jeszcze odgryźć, ale Łobodziński i Kirm nie wykorzystali stuprocentowych sytuacji. Sędzia Szymon Marciniak zakończył zawody przy Oporowskiej. Śląsk podtrzymuje zatem passę bez wygranej w Ekstraklasie. Z kolei Wisła ucieka rywalom i już może myśleć o spokojnej zimie.

Śląsk Wrocław - Wisła Kraków 1:3 (0:1)
Sebastian Dudek (80.) - Paweł Brożek (28.), Piotr Ćwielong (56.), Patryk Małecki (78.)

Śląsk Wrocław: Ivo Vazgec - Socha, Celeban, Fojut, Pawelec, Mila, Dudek, Łukasiewicz (46. J. Gancarczyk), Ulatowski (85. Biliński), Spahić, Szewczuk

Wisła Kraków: Pawełek - Alvarez, Marcelo, Głowacki, Brożek, Diaz, Jirsak (90. Cantoro), Ćwielong (77. Łobodziński), Małecki (90. Burliga), Kirm, Brożek

Żółte kartki: Marcelo (Wisła)
Czerwona kartka: Piotr Celeban (25.)
Sędziował: Szymon Marciniak (Mazowiecki ZPN)
Widzów: 7500

Wypowiedzi trenerów:

Maciej Skorża (Wisła): - Był to ciężki teren i trudny przeciwnik, ale potrafiliśmy wykorzystać kluczowe momenty tego meczu. Przede wszystkim dojrzałość Pawła Brożka, który najpierw odbiera piłkę Celebanowi i prokuruje faul, po czym zawodnik gospodarzy opuszcza boiska. Potem błąd Antka Łukasiewicza i zdobywamy pierwszą, bardzo ważną bramkę. Mecz nam się ułożył, potrafiliśmy w niezłym stylu prowadzić grę. Czasem, jak się gra przeciwko dobrze ułożonej i zdeterminowanej drużynie, która traci zawodnika, to wcale łatwo być nie musi. Dzisiaj potrafiliśmy grać mądrze, utrzymywać się przy piłce, rozciągać obronę przeciwnika i stwarzać sytuacje. Mimo wielu akcji byliśmy jednak nieskuteczni, z drugiej strony nie chcę narzekać. Trzy bramki zdobyte na wyjeździe to jest bardzo dobry rezultat. Cieszę się, że potrafiliśmy te sprzyjające okoliczności wykorzystać.

Ryszard Tarasiewicz (Śląsk): - Przegraliśmy z zespołem, który w dniu dzisiejszym był lepszy od Śląska pod każdym względem. Nie wiadomo jednak jak potoczyłby się ten mecz, gdybyśmy grali w komplecie i nie popełnili tak rażących błędów indywidualnych. Być może moglibyśmy się pokusić o lepszy rezultat i grę. Wiadomo, że z zespołem, który ma taki komfort psychiczny jak Wisła, która jest liderem i ma sporą ilość punktów, na pewno nie wolno sobie pozwolić na takie błędy. Gdybyśmy zagrali tak z Legią bądź Ruchem, to byłoby równie ciężko. Myślę, że trzeba szukać punktów z zespołami, które na dzień dzisiejszy są na takim samym poziomie jak Śląsk Wrocław. A Wisła Kraków takim zespołem nie jest. Ilość wygranych przez Wisłę pojedynków jeden na jednego była dużo większa. A zawsze mówiłem, że jest to solą piłki, gdy można stworzyć w ten sposób przewagę. Wisła to zespół lepszy od Śląska. Sporadycznie pojawiają się sukcesy, które można osiągnąć poprzez dobrą organizację gry i brak błędów. Wtedy nawet lepszy przeciwnik im czas dłużej płynie zaczyna wątpić w korzystny rezultat. Niestety, to dzisiaj się nie stało. Po stracie pierwszej i drugiej bramki było ciężko coś zrobić.