Dzieje się - Literatura

Zbliża się 9. edycja Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży "Dobre Strony"

2018-04-26 08:43:29 | Wrocław

Od 25 do 27 maja odbędzie się we Wrocławskim Centrum Kongresowym Hali Stulecia (ul. Wystawowa 1) dziewiąta edycja Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY. Organizatorem 9. Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY jest Wrocławski Dom Literatury. Targi potrwają Tradycyjnie w weekend poprzedzający Dzień Dziecka odbędą się Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY. To już dziewiąta edycja tej jedynej w swoim rodzaju imprezy literackiej. Nowością będzie współpraca z Instytutem Czeskim, który do Wrocławia przywiezie miedzy innymi wystawę współczesnej czeskiej ilustracji dla dzieci.

Tradycyjnie będą okazją do wspólnego, kreatywnego spędzenia czasu z dziećmi i wyboru atrakcyjnego, ale i mądrego książkowego prezentu na Dzień Dziecka. Tym razem termin targów zbiegnie się również z Dniem Matki, dlatego w programie organizatorzy przewidują specjalne niespodzianki dla mam, które przyjdą na DOBRE STRONY ze swoimi pociechami. Lokalizacja imprezy, w sąsiedztwie Fontanny Multimedialnej, Muzeum Sztuki Współczesnej oraz Zoo i Afrykarium, daje możliwość zaplanowania wyjątkowo atrakcyjnego rodzinnego weekendu uwzględniającego literacką przygodę: buszowanie wśród książek, skorzystanie z kreatywnej strefy zabaw dla dzieci, czy warsztatów artystycznych, udział w spotkaniach z autorami. A wszystko to bezpłatnie, gdyż wstęp na targi jest wolny!

Nie tylko dla maluchów

Warto pamiętać, że DOBRE STRONY to jedna z najważniejszych w kraju imprez przeznaczona nie tylko dla maluchów, ale także dla nastolatków. Na Targach pojawią się najlepsze wydawnictwa z całej Polski oferujące literaturę dla najmłodszych i nieco starszych dzieci oraz dla młodzieży, a także książkę artystyczną. Wielu wydawców pamięta też o rodzicach, którzy wraz z młodymi czytelnikami odwiedzają DOBRE STRONY. Na targach będą również stoiska z grami i nowoczesnymi pomocami naukowymi oraz oryginalnymi, kreatywnymi zabawkami.

Jak co roku Targom towarzyszy bogaty program. Tradycyjnie młodzi czytelnicy spotkają się z autorami i ilustratorami literatury dziecięcej oraz młodzieżowej, odbędą się premiery książek, a także warsztaty literackie i plastyczne oraz interdyscyplinarne zajęcia kreatywne. Nie zabraknie również konkursów z nagrodami i kolorowych Bajarzy – animatorów, z którymi będzie można spędzić czas, poczytać książki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Na miejscu działać będzie strefa zabaw prowadzona przez Studio Tęczówka, gdzie dzieci pod opieką doświadczonych edukatorów staną się małymi artystami (program zajęć rekomendowanych dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat). Partnerem tegorocznych DOBRYCH STRON zostało Czeskie Centrum w Warszawie, dzięki któremu Targi uświetni wystawa współczesnej czeskiej ilustracji dla dzieci pt. „12 światów”. Czeska ilustracja dla dzieci to w powszechnym odbiorze wciąż klasyczne nazwiska: Zdenìk Miler i Krecik, Radek Pilaø i jego Rumcajs. Wystawa „12 światów” udowadnia jednak, że współczesna czeska ilustracja to o wiele więcej. Zobaczymy na niej prace autorstwa dwanaściorga współczesnych artystów. Pojawią się ilustracje autorów znanych w Polsce dzieciom (np. Galina Miklínová, ilustratorka serii o Niedoparkach), a także tych popularnych raczej wśród dorosłych (np. Lucie Lomová, autorka poczytnych komiksów) oraz niemal nieznanych, a niezwykle interesujących jak np. Vendula Chalánková czy Lucie Dvoøáková. We Wrocławiu wystawa będzie prezentowana tylko  podczas Targów we Wrocławskim Centrum Kongresowym.

Konkurs "Dobre Strony"

Targi to także prestiżowy konkurs „DOBRE STRONY” skierowany do wydawców publikujących książki dla dzieci i młodzieży do lat 16. Nagroda „DOBRE STRONY” jest przyznawana za książkę po raz pierwszy wydaną w Polsce (od jednej edycji targów do kolejnej) w dwóch kategoriach, książka dla dzieci oraz książka dla młodzieży, i wynosi 20.000 złotych. Jej fundatorem jest Prezydent Wrocławia, a pieniądze laureaci muszą przeznaczyć na wydanie kolejnej książki dla młodych czytelników. Dzięki temu Wrocław co roku przyczynia się do promocji najbardziej wartościowych książek dla dzieci i młodzieży, pielęgnowania dobrych praktyk edytorskich oraz rozwoju czytelnictwa.

DOBRE STRONY pamiętają także o najmłodszych talentach literackich! W czasie targów już po raz siódmy zostanie rozstrzygnięty ogólnopolski konkurs dla dzieci i młodzieży szkolnej „A to moja bajka właśnie...” na napisanie najlepszej bajki lub baśni. Spośród uczniów zgłaszających swoje prace do konkursu zostają wyłonieni najlepsi młodzi bajkopisarze, a ich teksty zostają opublikowane we wspólnej książce. Laureaci otrzymają także pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe i zestawy książek. Na konkurs co roku przychodzi kilka tysięcy prac z całej Polski.

Szczegółowy program zostanie ogłoszony 10 maja.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: targi książki, dzieci, młodzież, Wrocław, 2018, Hala Stulecia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
Mariusz Czubaj
Luty z literaturą w klubie Proza: premiery, spotkania i seanse Wrocław

Czeka nas m. in. spotkanie autorskie z Mariuszem Czubajem oraz start nowego cyklu literacko-filmowego.

J.K. Komuda
J.K. Komuda o książce "Córa lasu. Kapłanka chaosu" - wywiad z autorką

Za pomocą Apopi przedstawiam zjawisko wyobcowania, które jest znane każdemu imigrantowi - tłumaczy autorka.

Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.