Dzieje się - Literatura

Luty z literaturą w klubie Proza: premiery, spotkania i seanse

2023-02-15 14:23:23 | Wrocław

W drugiej połowie lutego będzie można wybrać się we Wrocławiu na kilka niezwykle ciekawych spotkań literackich. Czekają na nas spotkania autorskie z Mariuszem Czubajem oraz Martinem Rysavym, dyskusja dotycząca roli współczesnej krytyki literackiej oraz start nowego cyklu literacko-filmowego przygotowanego wspólnie przez Kino Nowe Horyzonty i Wrocławski Dom Literatury.

Mariusz CzubajW niedzielę 19 lutego o 19.00 Prozę, klub Wrocławskiego Domu Literatury odwiedzi dwukrotny laureat Nagrody Wielkiego Kalibru – Mariusz Czubaj. Będzie on gościem cyklu „Czytał Michał Nogaś (w Prozie)” – comiesięcznych spotkań z pisarkami i pisarzami, które prowadzi we Wrocławiu znany dziennikarz radiowy i prasowy . Wydarzenie organizowane jest przez Wrocławski Dom Literatury i Radio Nowy Świat, dzięki czemu uczestnicząc w nim na żywo, można przy okazji zobaczyć, jak się robi audycję radiową. Fani kryminału nie mogą tego przegapić, zwłaszcza, że autor będzie opowiadał o swojej najnowszej, wydanej na początku tego roku książce pt. „Półmistrz” (Wydawnictwo Znak). Podczas spotkania będzie można kupić książki Mariusza Czubaja oraz otrzymać autograf pisarza. Wstęp wolny.

Dzień później, w poniedziałek 20 lutego o 19.00, także w klubie Proza odbędzie się dyskusja poświęcona znaczeniu współczesnej krytyki literackiej. Obserwując rozwój krytyki literackiej w Polsce przez ostatnie 100 lat, można odnieść wrażenie, że jej rola, zwłaszcza w zakresie pogłębionej publicznej dyskusji między krytyczkami/krytykami a autorkami/autorami, ulegała stopniowemu upraszczaniu. Konsekwencją tego procesu jest praktycznie brak istotnego wpływu krytyki literackiej na czytelników i odbiorców kultury, co wynika też ze znacznego zmniejszenia liczby miejsc, gdzie taka dyskusja może się odbywać.. Między innymi o tym rozmawiać będą Justyna Sobolewska – krytyczka literacka, dziennikarka „Polityki”, Michał Nogaś – dziennikarz prasowy i radiowy związany obecnie z „Gazetą Wyborczą” i Radiem Nowy Świat, oraz Irek Grin – menedżer kultury, pisarz, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Kryminału i Wrocławskiego Domu Literatury oraz Przewodniczący Rady Fundacji Olgi Tokarczuk. Wstęp wolny.

W lutym 2023 Wrocławski Dom Literatury i Kino Nowe Horyzonty zapraszają na pierwszą odsłonę wspólnie przygotowywanego cyklu „Dom w Kinie”, na który będą składały się pokazy wybranych filmowych adaptacji książek połączone z dyskusją z udziałem ekspertów. Pierwszy taki pokaz odbędzie się już w czwartek 23 lutego o 18.30 w Kinie Nowe Horyzonty i będzie to seans przedpremierowy filmu "Filip" w reżyserii Michała Kwiecińskiego. Jest to adaptacja ostatniej powieści Leopolda Tyrmanda, którą ten napisał jeszcze przed emigracją z PRL-u. Premierze książki w 1961 towarzyszyła aura skandalu, a na pierwsze wydanie „Filipa” bez skreśleń cenzorskich przyszło nam czekać aż do XXI wieku.

Akcja filmu toczy się we Frankfurcie w 1943 roku. Tytułowy bohater Filip jest typowym kosmopolitą i niezdolnym do głębszych uczuć uwodzicielem. W Polsce stracił całą rodzinę. Sam, będąc w sercu nazistowskich Niemiec, ukrywa żydowskie pochodzenie i niejednokrotnie wymyka się śmierci. Pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu i beztrosko korzysta z uroków życia, otoczony luksusem, pięknymi kobietami i przyjaciółmi z całej Europy. Jednak gdy wojna zaczyna zbierać krwawe żniwo wśród najbliższych mu osób, ten misternie zbudowany świat, który go otacza, rozsypuje się jak domek z kart... Po seansie o twórczości autora literackiego pierwowzoru – Leopolda Tyrmanda – rozmawiać będą autorzy książek biograficznych o pisarzu – Mariusz Urbanek („Zły Tyrmand”) i Marcel Woźniak („Tyrmand. Pisarz o białych oczach”). Bilety na seans można kupić w kasach Kina Nowe Horyzonty oraz online: bit.ly/DomWKinie_Filip

W ostatnią sobotę miesiąca, 25 lutego o 16.00, będzie można wybrać się do Prozy na premierę powieści czeskiego pisarza, scenarzysty i reżysera filmów dokumentalnych Martina Ry¹avego pt. „Wracz”. Spotkanie z autorem oraz tłumaczką  książki Anną Wanik poprowadzi dziennikarka Agnieszka Sowińska. Rozmowę tłumaczyć będzie Agata Wróbel, a fragment książki przeczyta Dariusz Maj, aktor Wrocławskiego Teatru Współczesnego. „Wracz” to książka, której głównym bohaterem jest Gusiew – kwintesencja Rosji. Tylko tam przedstawiciel kultury najwyższych lotów, twórca wybitnych spektakli teatralnych i filozof, może być zarazem prostakiem. Przenikliwe oceny świata łączy w całość z bajdurzeniem o bytach pozamaterialnych. Rozumie kobiety, jakby był jedną z nich, a zarazem traktuje je przedmiotowo. Rosja jest ciężko zaburzona, potrzebuje terapeuty – wracza. Wracz jest Rosją, lecz Rosja nie jest wraczem. Wstęp wolny.

ip

zdjęcie główne: Mariusz Czubaj, fot. Marta Machej

Słowa kluczowe: spotkania autorskie, program, wydarzenia, warsztaty, dyskusje
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
J.K. Komuda
J.K. Komuda o książce "Córa lasu. Kapłanka chaosu" - wywiad z autorką

Za pomocą Apopi przedstawiam zjawisko wyobcowania, które jest znane każdemu imigrantowi - tłumaczy autorka.

KsiąÅźki dla kaÅźdego - co kupić na prezent
Książki dla każdego - co kupić na prezent, by był trafiony?

Warto pamiętać, że książka ma szansę stać się fantastycznym upominkiem nawet dla osób, które nie koniecznie dużo czytają.

Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.