Byliśmy, gadaliśmy - Literatura

Literacki Woodstock - wielkie święto słowa pisanego [RELACJA]

2016-08-03 11:55:23 | Wrocław

Literacki Woodstock, czyli zlot członków i moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki, to projekt zorganizowany w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 przez Instytut Książki. Jest to także uhonorowanie Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO. Uczestnicy podczas tych kilku dni będą mogli wziąć udział w licznych spotkaniach autorskich oraz gali wręczenia nagród dla najpoczytniejszych polskich autorów.

Literacki Woodstock rozpoczął się 27 lipca i trwał do niedzieli 31 lipca. Przez ten czas na wrocławskim rynku i na terenie Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki pojawiło się mnóstwo osób pragnących spotkać się ze swoimi ulubionymi pisarzami.

Te kilka dni, wypełnione spotkaniami z czołówką twórców polskiej literatury, były ekscytujące. Większość wydarzeń była zarezerwowana tylko dla członków Dyskusyjnych Klubów Książki, a tylko te z gośćmi specjalnymi dostępne dla wszystkich.

W czwartek o godzinie 18.00 na scenie głównej każdy mógł wziąć udział w rozdaniu nagrody dla najbardziej poczytnych autorów. Laureatem w kategorii literatura piękna zostali ex aequo Wiesław Myśliwski i Jacek Dehnel, w literaturze faktu Jacek Hugo-Bader, a w literaturze dla dzieci i młodzieży Barbara Kosmowska.

W piątek od samego rana członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki mogli wziąć udział w dwóch panelach. Pierwszy z nich „Niezbędnik moderatora DKK. O literaturze i wokół literatury” skupił się na literaturze międzynarodowej, m.in. anglosaskiej oraz skandynawskiej. Natomiast drugi, „Dyskusyjny klub książki”, polegał na spotkaniu z ciekawymi pisarzami.

Na zakończenie tego dnia w ramach zorganizowanych przez Bibliotekę Dolnośląską projektu „Miesiąc Spotkań Autorskich”, wszyscy zainteresowani mogli wziąć udział w spotkaniu z gościem specjalnym z Hiszpanii – Ildefonsem Falconesem. Pisarz przeczytał wszystkich uczestnikom fragmenty swojej powieści „Katedra w Barcelonie”. Ponad to, Falcones opowiedział, jak powstają jego książki. Było to o tyle ciekawe, że zgłębił się w szczegóły procesu kreowania pomysłu oraz nowych bohaterów. Pisarz podczas spotkania zapowiedział także wydanie kontynuacji „Katedry w Barcelonie”.

Sobota była wyczekiwanym dniem przez większość uczestników Literackiego Woodstocku. O godzinie 12.00 na wrocławskim rynku po raz pierwszy podjęto próbę zaśpiewania Hymnu Książki UNESCO. Słowa Tadeusza Różewicza brzmiały wyjątkowo, kiedy tysiąc osób dołączyło do śpiewu. Kartki, na których były zapisane nuty, zachęcały  przechodniów do dołączenia do śpiewu.

Po odśpiewaniu hymnu czytelnicy spotkali się na rynku z Danutą Wałęsą. Spotkanie poprowadził Piotr Adamowicz. Książka, o której rozmawiali „Danuta Wałęsa. Marzenia i tajemnice”, jak przyznała była Pierwsza Dama, odmieniła jej życie. W autobiografii opisała przede wszystkim siebie, rodzinę i uczucia, które towarzyszyły jej w momencie, kiedy Lech Wałęsa stawał się ikoną Solidarności.

Wieczorem dla członków Dyskusyjnych Klubów Książki miał miejsce najciekawszy moment Literackiego Woodstocku – spotkania z pisarzami. Przez ponad dwie godziny uczestnicy mogli posłuchać jak wypowiadają się m.in.: Jakub Żulczuk, Łukasz Orbitowski, Gaja Grzegorzewska, Joanna Jodełka, Grzegorz Kasdepke, Hanna Cygler oraz Małgorzata Gutowska-Adamczyk.

Literacki Woodstock zorganizowano w dziesiątą rocznicę istnienia programu Dyskusyjnych Klubów Książki. Wzięło w nim udział mnóstwo jego członków i moderatorów, a także wielu czytelników spoza organizacji. Niestety te kilka dni skończyły się bardzo szybko, a uczestnikom nie pozostaje nic innego, jak tylko czekać na kolejną edycję.

Woodstock (Kostrzyn nad Odrą) - PRZEJDŹ DO GALERII >>>

 

AB

fot. Piotr Pflegel

Słowa kluczowe: literacki woodstock, światowa stolica książki unesco 2016,
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Za nami premiera "Empuzjonu" i spotkanie z Olgą Tokarczuk we Wrocławiu [Relacja, FOTO]

Zobaczcie, jak wyglądało to literackie wydarzenie w Hali Stulecia!

Literacki Woodstock - wielkie święto słowa pisanego [RELACJA]
Literacki Woodstock - wielkie święto słowa pisanego [RELACJA] Wrocław

Kupiłem sobie konsolę i odkryłem, że w dostarczaniu rozrywki książka nigdy z nią nie wygra - przyznał Łukasz Orbitowski.

Książki, więcej książek- wywiad z autorką bloga Anima Libros
Książki, więcej książek - wywiad z autorką bloga Anima Libros

Pracuje w księgarni, studiuje na kierunku Kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytostwo a także prowadzi blog o książkach Anima Libros.

Ostatnio dodane
Za nami premiera "Empuzjonu" i spotkanie z Olgą Tokarczuk we Wrocławiu [Relacja, FOTO]

Zobaczcie, jak wyglądało to literackie wydarzenie w Hali Stulecia!

Literacki Woodstock - wielkie święto słowa pisanego [RELACJA]
Literacki Woodstock - wielkie święto słowa pisanego [RELACJA] Wrocław

Kupiłem sobie konsolę i odkryłem, że w dostarczaniu rozrywki książka nigdy z nią nie wygra - przyznał Łukasz Orbitowski.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.