Dzieje się - Literatura

III Festiwal Literatury Popularnej Pop Lit

2007-03-23 11:49:05 | Wrocław

 Pop Lit we wrocławskiej Mediatece zainauguruje spotkanie z Martą Kuszewską, które poprowadzi Agnieszka Wolny-Hamkało.

Program:

Data: 23.03.2007 (piątek), godz. 17:00 - Spotkanie z Martą Kuszewską

Prowadzenie: Agnieszka Wolny-Hamkało

Marta Kuszewska ( ur. w 1976 r. w Tychach) - scenarzystka, poetka, pisarka. Zaczęła pisać w wieku siedmiu lat. Jej opowiadania i wiersze, były nagradzane (min. w Konkursie na Opowiadanie ogłoszonym przez Jerzego Pilcha) i drukowane w czasopismach literackich i młodzieżowych. Została członkiem Stowarzyszenia Młodych Dziennikarzy „Inkubator" przy „Świecie Młodych". Skończyła lingwistykę stosowaną na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach pracowała kolejno jako asystentka naczelnej kolorowego magazynu dla kobiet, asystentka szefa banku, account executive w małej agencji reklamowej i account executive w dużej agencji reklamowej. Od 2000 roku współtworzy scenariusz do serialu „ M jak miłość".

godz. 19:00 - Spotkanie z Moniką Szwają

Prowadzenie: Leszek Budrewicz

Monika Szwaja - mieszka w Szczecinie. Szczęśliwy przypadek sprawił, że nie dostała się na prawo i rozpoczęła pracę w telewizji, która stała się miłością jej życia. Ukończyła polonistykę na uniwersytecie w Poznaniu. W stanie wojennym uczyła polskiego i historii w Podgórzynie w Karkonoszach, potem przez sześć lat była nauczycielką w szczecińskich szkołach. Dzięki doświadczeniom z tego okresu powstał bestseller „Jestem nudziarą". W 1989 roku, jak wielu wyrzuconych wcześniej dziennikarzy, powróciła do pracy w telewizji. Trzy lata temu zaczęła nową przygodę życiową, której wynikiem są bestsellerowe powieści: „Jestem nudziarą", „Romans na receptę", „Zapiski stanu poważnego", „Stateczna i postrzelona", „Artystka wędrowna" oraz „Dom na klifie".

Data: 24.03.2007 (sobota), godz. 16:00 - Renata Dziurdzikowska odkrywa Tajemnice kobiet
Prowadzenie: Agnieszka Wolny-Hamkało

Renata Dziurdzikowska - dziennikarka "Zwierciadła", specjalizująca się w zagadnieniach psychologii, rozwoju osobistego i duchowości. Autorka książek "21 portretów, czyli jak żyć tu i teraz" (Wydawnictwo MEDIUM) i z Wojciechem Eichelbergerem "Zatrzymaj się" (Santorski&CO), "Siedem boskich pomyłek" ("Do"), "Mężczyzna też człowiek" ("Drzewo Babel"). Większość rozmów, które składają się na "Tajemnice kobiet" została opublikowana w "Zwierciadle".
Mieszka z mężem i kotami na skraju Puszczy Kampinoskiej, gdzie ma drzewo, pod którym medytuje.

godz. 18:00 - Spotkanie z Izabelą Sową

Prowadzenie: Marta Mizuro

Izabela Sowa (ur. w 1969 r.) - polska pisarka. Rozgłos przyniosła jej tzw. seria owocowa. W powieściach „Smak świeżych malin", „Cierpkość wiśni", „Herbatniki z jagodami"(2002-2003) Sowa opisuje świat 20- i 30-latków, którzy borykają się ze zwyczajnymi problemami. Ceniona za styl i pogodę ducha jest również autorką powieści „Zielone jabłuszko"- sentymentalnej historii rozgrywającej się w Polsce lat 80. Napisała opowiadanie „Trójpak świąteczny" do zbioru opowiadań "Opowieści wigilijne". W 2006 roku w Wydawnictwie Autorskim opublikowała zbiór opowiadań"10 minut od centrum".

Data: 25.03.2007 (niedziela), godz. 16:00 - Femmes rebeles

Spotkanie z Agnieszką Drotkiewicz, Martą Dzido i Agatą 'Endo' Nowicką

Prowadzenie: Anna Dziewit

Agnieszka Drotkiewicz - (ur. 14 września 1981 r.) - autorka powieści „Paris London Dachau" i „Dla mnie to samo". Ukończyła Stosunki Międzykulturowe w Instytucie Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie studiuje na tej uczelni kulturoznawstwo. Stale współpracuje z czasopismem Lampa.

Marta Dzido (ur. 1981 r.) - pisarka i reżyserka, mieszka w Warszawie. Studiuje montaż w Szkole Filmowej w Łodzi. Debiutowała mini-powieścią o aborcji pt. "Ślad po mamie", zamieszczoną w antologii "Proza życia" (2003) i wznowioną jako osobną książkę - pod hasłem aborcyjnego coming-outu - w 2006. Powieść "Małż" jest jej debiutem książkowym. Publikowała m.in. w Ha!arcie i Lampie. Jest autorką filmów krótkometrażowych, m.in. impresji o swojej córce Weronice "Jeden dzień z życia małej dziewczynki" (2002) oraz filmu o prawach dziecka "To my" (2004). Jest dziennikarką w TVP Kultura.

Agata „Endo" Nowicka (ur. 1976 w Gdańsku) - ilustratorka, rysowniczka. Ukończyła Liceum Plastyczne w Gdyni-Orłowie (1990-1995). W roku 2000 rozpoczęła studia w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Od grudnia 2001 publikuje komiks internetowy w formie bloga, w którym jest główną postacią. Jest autorką cyklu ilustracji poświęconego własnej ciąży opublikowanych w dodatku "Gazety Wyborczej" "Wysokie Obcasy" oraz w komiksowym albumie „Projekt człowiek" (wyd. Kultura gniewu, 2006). Współpracuje również m.in. z czasopismami: "Ha!art", "Lampa", "Aktivist", "Elle", "Metropol".

godz. 18:00 - Femmes rebeles. Dekonstrukcja

Rozmowa o kobiecie w kulturze z udziałem Agnieszki Drotkiewicz, Marty Dzido, Anny Dziewit, Agaty 'Endo' Nowickiej, Urszuli Glensk, Marty Mizuro

Prowadzenie: Agnieszka Wolny-Hamkało

Anna Dziewit (ur. 1981 r.) - absolwentka politologii, dziennikarka współpracuje m.in. z Gazetą Wyborczą, Polityką, Metropolem; recenzentka Nowych Książek, redaktorka magazynu literackiego Lampa, wokalistka zespołu Andy

Urszula Glensk - zajmuje się literaturą i kulturą współczesną. Autorka książki „Proza wyzwolonej generacji 1989-1999" (Kraków, Wydawnictwo Literackie 2002). Książka ta to jej zbiór esejów na temat przewartościowań w kulturze. Pracuje jako adiunkt w Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr.

Marta Mizuro (ur. 1970) - krytyk literacki. Laureatka prestiżowej Nagrody im. Ludwika Frydego, przyznawanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyki Literackiej (2002). Mieszka we Wrocławiu. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 1996 do 2000r. współpracowała z "Telewizyjnymi Wiadomościami Literackimi'", emitowanymi w na antenie TVP 2. Od 2001 do2004 r. była redaktorką zawieszonego obecnie wrocławskiego Tygodnika Internetowego TIN. Regularnie publikuje recenzje m.in. w Fa-arcie, Nowych Książkach, Przekroju, Zwierciadle, a także na łamach portalu Polskiego Radia. Obecnie pracuje w miesięczniku Odra.

Agnieszka Wolny-Hamkało (ur. w 1979 r.) - poetka i publicystka mieszkająca we Wrocławiu. Autorka tomów poetyckich „Mocno poszukiwana" (1999), „Lonty" (2001), „Gospel" (2004) i „Ani mi się śni" (2005) oraz (wraz z Marcinem Hamkało) szkiców o Teatrze Muzycznym „Od Nietoperza do Scata" (2005). Współpracuje m.in. z „Gazetą Wyborczą", „Przekrojem" i portalem Polskiego Radia.


Słowa kluczowe: Pop Lit
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Olga Tokarczuk
Przed nami 10. Festiwal Góry Literatury [Program]

Bilety na wydarzenie są już w sprzedaży.

Targi KsiąÅźki Empiku
Wystartowały Targi Książki Empiku 2024 - mamy program spotkań autorskich

Jakie atrakcje czekają na miłośników czytania?

Międzynarodowy Festiwal Kryminału
Znamy program Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2024

Co takiego w tym roku czeka nas podczas kryminalnego tygodnia w stolicy Dolnego Śląska?

Polecamy
Bookowisko
Światowy Dzień Poezji we Wrocławiu. Jakie atrakcje zaplanowano? Wrocław

To wspaniała okazja, by wziąć udział w nietuzinkowym spotkaniu poetyckim.

Oto autorzy nominowani do Nagrody Nike 2019

Wśród wyróżnionych znalazły się książki reporterskie, powieści i jedna biografia.

Polecamy
Ostatnio dodane
Olga Tokarczuk
Przed nami 10. Festiwal Góry Literatury [Program]

Bilety na wydarzenie są już w sprzedaży.

Targi KsiąÅźki Empiku
Wystartowały Targi Książki Empiku 2024 - mamy program spotkań autorskich

Jakie atrakcje czekają na miłośników czytania?

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.