Dzieje się - Literatura

Światowy Dzień Poezji we Wrocławiu. Jakie atrakcje zaplanowano?

2023-03-14 14:25:30 | Wrocław

21 marca przypada Światowy Dzień Poezji. Z tej okazji Wrocławski Dom Literatury zaprasza na spotkanie z Krystyną Dąbrowską, poetką i tłumaczką. Wcześniej (17 marca) w ramach cyklu „Permutacje” będzie można posłuchać najnowszej poezji debiutujących poetek z Wrocławia. 19 marca odbędzie się ciekawie zapowiadające się spotkanie z Małgorzatą Halber, pisarką, rysowniczką, dziennikarką. Przed nami także wiosenna edycja Bookowiska (25 marca), czyli kiermasz dla wrocławian szukających drugiego domu dla książek, które nie mieszczą się im już na półkach.

BookowiskoŚwiatowy Dzień Poezji we Wrocławiu

Światowy Dzień Poezji to wspaniała okazja, by wziąć udział w nietuzinkowym spotkaniu poetyckim. 21 marca o 19.00 w Prozie, klubie Wrocławskiego Domu Literatury (Przejście Garncarskie 2, II piętro), Adam Poprawa (pisarz i literaturoznawca) poprowadzi rozmowę z Krystyną Dąbrowską, poetką, eseistką, tłumaczką, laureatką wielu nagród, m.in. Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Jej wiersze były tłumaczone na kilkanaście języków i publikowane w zagranicznych pismach literackich. Poetka jest także autorką przekładów z języka angielskiego poezji noblistki Louise Glück. Tłumaczyła także wiersze m.in. W. C. Williamsa, W. B. Yeatsa, Thomasa Hardy'ego, Thoma Gunna, Charlesa Simica, Kim Moore, listy Elizabeth Bishop i Roberta Lowella, wczesne satyry Jonathana Swifta („Bitwa książek”; „Opowieść balii”, WUW 2013) i traktat Adina Steinsaltza „Róża o trzynastu płatkach” (ŻIH 2014). Ponadto przekłada z hebrajskiego wiersze Jehudy Amichaja. Pretekstem do rozmowy w Prozie jest jednak przede wszystkim tom poetycki Krystyny Dąbrowskiej pt. „Miasto z indu”, wydany w 2022 przez Wydawnictwo a5. Wiodącym wątkiem książki jest pojęcie kryzysu, ukazane w podwójnej perspektywie: jako kryzys globalny, wywołany pandemią i jako kryzys w życiu osobistym, przeżywany indywidualnie. Spotkanie obywa się w ramach cyklu „Salon Silesiusa”, który stanowi łącznik między kolejnymi edycjami Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius – a ten odbędzie się już w maju! Wstęp na spotkanie jest wolny.

Kilka dni przed świętem poezji, w piątek 17 marca o 19.00  w klubie Proza, odbędzie się pierwsza w tym roku odsłona „Permutacji”, cyklu spotkań z twórczością debiutujących poetek i poetów z Wrocławia, którzy wykonują swoje wiersze przy dźwiękach muzyki elektronicznej (za oprawę muzyczną najbliższego wydarzenia odpowiedzialny będzie Kamil Kawalec). W marcowych „Permutacjach” wystąpią trzy poetki, które pracują nad swoimi pierwszymi książkami: Natalia Dziuba, Martyna Pankiewicz i Alicja Regiewicz. Każda z zaproszonych autorek przygotuje zestaw wierszy. Po prezentacji odbędzie się rozmowa, którą poprowadzą kuratorzy cyklu: Jakub Sęczyk i Kamil Kawalec. Wstęp wolny.

W  niedzielę 19 marca o 19.00 zapraszamy do Prozy na kolejne spotkanie z cyklu „Czytał Michał Nogaś (w Prozie)”. Tym razem gościnią redaktora Nogasia będzie Małgorzata Halber, pisarka i rysowniczka, dziennikarka, felietonistka. Nakładem wydawnictwa Znak ukazały się dwie jej książki: „Najgorszy Człowiek na świecie” oraz esej w dialogu „Książka o miłości,” napisany wspólnie z Olgą Drendą. Małgorzata Halber zajmuje na polskiej scenie literackiej miejsce osobne. Osobne nie znaczy gorsze czy mniej istotne. Pracuje w swoim rytmie, słucha siebie, ostatnio na własną rękę wydała „Kołonotatnik z Bohaterami”. Michał Nogaś porozmawia z artystką m.in. o pisaniu, o Bohaterze i Bohaterach, recyklingu i prawie do mówienia oraz istnienia na swoich warunkach. Na miejscu będzie można kupić książki Małgorzaty Halber, o co zadba krainaksiązek.pl. Partnerem cyklu jest Radio Nowy Świat. Wstęp wolny.

Koniec marca to także czas na wyczekiwaną już przez wielu wiosenną edycję Bookowiska, czyli wyprzedaży domowej literatury. Otwarty dla wszystkich kiermasz książek odbędzie się w sobotę 25 marca w godzinach 12.00–15.00 w klubie Proza. W trakcie Bookowiska można znaleźć rzadkie i niespotykane pozycje do domowych bibliotek i kupić je za symboliczne kwoty. Można też zostać wystawcą i w ten sposób znaleźć nowy dom dla tych książek, na które nie mamy już u siebie miejsca. W tym drugim przypadku należy wcześniej zarezerwować bezpłatne miejsce, pisząc na adres info@literatura.wroclaw.pl. Wstęp na Bookowisko jest bezpłatny.

ip

zdjęcie: Bookowisko, fot. Piotr Pflegel/Wrocławski Dom Literatury

Słowa kluczowe: Bookowisko, klub Proza, spotkania autorskie, Wrocławski Dom Literatury
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
dziecko z ksiąÅźką
Ile małych dzieci ma regularny kontakt z książkami?

Poznajcie wyniki badania Empiku z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci.

Bookowisko
Światowy Dzień Poezji we Wrocławiu. Jakie atrakcje zaplanowano? Wrocław

To wspaniała okazja, by wziąć udział w nietuzinkowym spotkaniu poetyckim.

Polecamy
Jaką ksiąÅźkę kupić dziecku na Pierwszą Komunię? JuÅź niedługo zacznie się okres komunijny, coraz więcej ludzi poszukuje z tej okazji ciekawych prezentÃłw dla dzieci. Ciekawa ksiąÅźka to zawsze dobry pomysł. Dlaczego warto w ogÃłle kupować je d
Jakie książki kupić na Pierwszą Komunię?

Przygotowaliśmy zestawienie dziesięciu pozycji, które z pewnością sprawdzą się jako prezenty na tę okazję!

Karol Bielecki - Wojownik
Karol Bielecki promuje swoją książkę "Wojownik" [FOTO]

Legenda polskiej piłki ręcznej spisuje swoje wspomnienia.

Ostatnio dodane
dziecko z ksiąÅźką
Ile małych dzieci ma regularny kontakt z książkami?

Poznajcie wyniki badania Empiku z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.