Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Nimfomanka Larsa von Triera przedstawiana jest albo jako film pornograficzny, albo dramat o bolesnym doświadczeniu seksualności. Główna bohaterka – przemawiając w imieniu własnym, ale też prezentując stanowisko reżysera – określa swą historię mianem moralitetu. Co jest jego tematem? Kondycja dzisiejszej kobiety, a mówiąc precyzyjnie: kondycja kobiety w świecie obumarłej empatii.

Istnieje wszelako inny sposób interpretacji, który pozwala umieścić film von Triera w długiej tradycji opowieści o nimfach. Te ostatnie – jako postacie z mitycznych podań – były uosobieniem naszego stosunku do obrazu. Nimfa to figura wizualności, symbol obrazu, reprezentacji nas samych i otaczającego nas świata. Zgodnie z tradycyjnymi wyobrażeniami nimfy mają dwuznaczny status ontologiczny: choć uderzająco podobne do ludzi, nie są nimi naprawdę; nie przynależą też do rodzaju boskiego. Dopiero łącząc się z mężczyzną w akcie seksualnym, zyskują pełnię człowieczeństwa. Ich działania sprowadzają się zatem do ciągłego poszukiwania drogi do ontologicznej kompletności – pożądają bliskości, której do końca nigdy nie są w stanie osiągnąć, niczym cień niepotrafiący połączyć się ze swym źródłem. Porównanie do cienia otwiera kontekst wizualny, w którym – jak się rzekło – nimfa jest upostaciowanym obrazem.

Nimfomanka von Triera opowiada zatem historię o naszym stosunku do obrazów: naszego uzależnienia od nich, naszych fantazji na ich temat, naszych pragnień, a także pragnień samych wizerunków, które mogą wymknąć się spod kontroli i – odpowiadając na sobie tylko znane impulsy – rozwijają się niczym byty w pełni autonomiczne.

Multimedialny wykład pt. Od nimfy do utopii będzie poświęcony temu niezwykłemu aspektowi filmu von Triera – jednemu z najważniejszych zagadnień współczesności, do której bardziej niż do jakiegokolwiek innego okresu w dziejach estetyki i wizualności pasuje kategoria Martina Heideggera: "czas światoobrazu".

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Od Nimfy do Utopii.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Od Nimfy do Utopii (Teatr Polski - scena im. J.Grzegorzewskiego, Wrocław).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Od Nimfy do Utopii (Teatr Polski - scena im. J.Grzegorzewskiego, Wrocław).

Obsada i twórcy spektaklu

Aktualnie nie posiadamy informacji o twórcach i obsadzie spektaklu Od Nimfy do Utopii (Teatr Polski - scena im. J.Grzegorzewskiego, Wrocław).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Od Nimfy do Utopii (Teatr Polski - scena im. J.Grzegorzewskiego, Wrocław).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Od Nimfy do Utopii (Teatr Polski - scena im. J.Grzegorzewskiego, Wrocław).
Premiery teatralne
Zapowiedzi teatralne
O nich się mówi
Ostatnio czytane
Bogusław Danielewski
Nagroda Miasta Wrocławia dla aktora Teatru Polskiego we Wrocławiu Bogusława Danielewskiego Wrocław

To nagroda za 70 lat aktywności twórczej na wrocławskich scenach teatralnych.

Marat/Sade
"Marat/Sade" - męski chór w opowieści o zawiedzionych nadziejach w spektaklu WTW [FOTO, WIDEO] Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na nową premierę!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.