Spektakle, przedstawienia
plab8c1d2270c60c11a2a7e11dc4bf49926.jpg

Dziwny pasażer Autor sztuki: Tymoteusz Karpowicz

Ocena:

Opis spektaklu

Sztuka Tymoteusza Karpowicza Dziwny pasażer dzieje się w nocy we współczesnej Warszawie i opowiada o lękach – społecznych i indywidualnych dwóch pokoleń Polaków. Wiekowy Pasażer poszukuje cieni, których nie ma. Młody Szofer jest skazany na ich wysłuchanie. U Karpowicza w tej dziwnej podróży w okolicach świtu, kiedy, wedle Chińczyków jest najciemniej, wszystko jest schowane, utajone, z pogranicza bytu i niebytu. Jazda taksówką po wyciemnionym mieście staje się wiwisekcją i anatomią lęków rozpisanych na perfekcyjnie ułożoną psychodramę. Enigmatyczny Pasażer przerzuca swoje traumy na Szofera. Sztuka jest metaforą społecznych uzależnień od pamięci, pokazuje jak łatwo manipuluje się tradycją, a na ogólnym planie – przeszłością. Dziwny pasażer pod płaszczykiem starych, wydawałoby się przebrzmiałych i niebyłych problemów, ukazuje widzowi mechanizm przerzucania, z pokolenia na pokolenie, traum, co w Polsce zbiera szczególnie bolesne społeczne żniwo.

Premiera Dziwnego pasażera Tymoteusza Karpowicza przygotowana jest w dziesiątą rocznicę śmierci autora, pięćdziesiąt jeden lat po prapremierze tego dramatu na naszej scenie w reżyserii Andrzeja Witkowskiego. Spektakl z 1964 roku miał swą telewizją wersję, jej pierwsza emisja miała miejsce 28.09.1966, zapis niestety nie zachował się.

Tą premierą rozpoczynamy nowy cykl „Teatr w ciemnościach".

KOMUNIKAT WROCŁAWSKIEGO TEATRU WSPÓŁCZESNEGO:
Z przykrością informujemy, że premiera przedstawienia Dziwny Pasażer z powodu choroby aktora zostaje przesunięta na 12 września 2015 roku. Bilety kupione na czerwcowe spektakle są ważne na spektakle w dniach 13, 15, 16 września 2015 roku. Prosimy o wybór dogodnego dla Państwa terminu. W przypadku braku możliwości zmiany terminu Teatr zwróci pieniądze za bilety.

Prosimy o kontakt telefoniczny 71 / 358 89 22 z kasą biletową, która czynna będzie do dnia 30 czerwca [do soboty włącznie od godz. 12.00 do 19.00, w niedzielę od 17.00 do 19.00 oraz we wtorek od 12.00 do 19.00].


Zdjęcia ze spektaklu

Najciekawsze zdjęcia ze spektaklu Dziwny pasażer (Wrocławski Teatr Współczesny, Wrocław).

Dziwny pasażer (1)

Dziwny pasażer - plakat

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria, muzyka. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Dziwny pasażer (Wrocławski Teatr Współczesny, Wrocław).

Twórcy spektaklu

Obsada spektaklu

Edward Kalisz Edward Kalisz Pasażer
Jolanta Solarz Jolanta Solarz Studentka | Fotografka

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Dziwny pasażer.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Dziwny pasażer (Wrocławski Teatr Współczesny, Wrocław).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Dziwny pasażer (Wrocławski Teatr Współczesny, Wrocław).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Dziwny pasażer (Wrocławski Teatr Współczesny, Wrocław).
Ostatnio czytane
Bajkobus wraca na ulice Wrocławia!
Bajkobus wraca na ulice Wrocławia! Wrocław

2 maja Bajkobus wraca na ulice Wrocławia! Inauguracja sezonu nastąpi w niezwykłej lokalizacji – na Ostrowie Tumskim, pod katedrą.

"GRIMM: czarny śnieg" -  nowa premiera Teatru Polskiego [FOTO]
"GRIMM: czarny śnieg" - nowa premiera Teatru Polskiego [FOTO] Wrocław

Już 22 stycznia odbędzie się premiera spektaklu pt. "GRIMM: czarny śnieg" w reżyserii Łukasza Twarkowskiego.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Konkurs Ziaja