Byliśmy, gadaliśmy - Teatr

Jarocki Jerzy we Współczesnym

2008-03-28 09:18:27 | Wrocław

 50 – lecie pracy artystycznej Jarockiego, Wrocław, Teatr Współczesny, tłumów raczej brak. Poza wrocławską śmietanką teatralną, rodziną i przyjaciółmi reżysera, niewielu prawdziwych admiratorów talentu Jarockiego.

Pokaz „Rewizora” zrealizowanego przez reżysera w 1982 roku, zdaje się uzasadniać taki stan rzeczy. Gogol w jego wydaniu nie nosi znamion ponadczasowości. Jawne nawiązania do panującej wówczas sytuacji geopolitycznej nie są raczej wysublimowane (celowe upodobnianie aktorów do Stalina czy Breżniewa) i dzisiaj wywołują lekki grymas politowania. Wszystko sprawia, że reżyser nie przemawia dzisiaj do rzeszy, tylko do niewielkiej grupy odbiorców teatru i to raczej tej, dla której „Rewizor” np. Jana Klaty byłby zbyt nowatorski. Co prawda budzi on zasłużony szacunek, ale nie mówi już językiem „współczesnym” (co czyni z kolei większość twórców wystawiających dzisiaj we wrocławskim Teatrze Współczesnym).

Z imprezą połączona była także prezentacja książki pt. „Reżyser. 50 lat twórczości Jerzego Jarockiego” autorstwa prof. Tomasza Kubikowskiego. Kolejną atrakcją wieczoru była rozmowa z reżyserem przeprowadzona pod kierownictwem dr Beaty Guczalskiej, w czasie której pani prowadząca skrupulatnie policzyła, że reżyser Jarocki w czasie swojej 50 – letniej pracy zrealizował ponad 100 spektakli, a w pewnych okresach kolejne premiery ukazywały się na afiszach z częstością nawet co dwa miesiące!!! Nasuwa się od razu pytanie o stopnień interpretacji, wniknięcia w sam tekst sztuki (czy jakiegokolwiek innego tekstu, na podstawie którego realizowano przedstawienia). Ta „masowa produkcja” przedstawień budzi co najmniej zdziwienie, które jednak może być wytłumaczone poprzez pryzmat systemu pracy, w który wtłoczony jest reżyser pracujący w teatrze zinstytucjonalizowanym. Niezmiennie jednak, liczby dziwią.

Na koniec organizatorzy zaproponowali „Błądzenie” - wersję spektaklu zrealizowanego dla Teatru Telewizji. Przedstawienie oparte zostało na elementach prozy, dramatów i „Dzienników” Witolda Gombrowicza, a także fragmentach pierwszej wersji „Operetki”. Nie jest to jednak prosta opowieść o Gombro, ale próba odtworzenia duchowych inspiracji targających pisarzem. Główne pytanie stawiane w tym miejscu, to umiejscowienie człowieka: pomiędzy sacrum a profanum, między Niebem a Ziemią. Całość wypada o wiele lepiej niż w przypadku „Rewizora” - może za sprawą dobrych kreacji aktorskich.


Rafał Modlinger
rafał.modlinger@dlastudenta.pl



Słowa kluczowe: jerzy jarocki spotkanie z reżyserem teatr wrocławski teatr współczesny 50-lecie pracy wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jeszcze tylko trzy razy
Festiwal Przestrzenie Sztuki TANIEC: twórcy o premierach kameralnych [FOTO] Wrocław

Wrocławski Teatr Pantomimy daje wolność twórczą i pole do popisu!

Piotr Soroka
Piotr Soroka: Ta opowieść ma zaistnieć w ciele. Wywiad przed premierą "Ballad i romansów"

Zobaczcie, co reżyser "Romantyczności" mówi o pracy we Wrocławskim Teatrze Pantomimy.

Polecamy
Paula Dzwonik, Opera Wrocławska
Paula Dzwonik o tańcu w czasie kwarantanny [WYWIAD]

Tancerka baletowa z Opery Wrocławskiej mówi o życiu w czasie pandemii koronawirusa.

Piotr Soroka
Piotr Soroka: Ta opowieść ma zaistnieć w ciele. Wywiad przed premierą "Ballad i romansów"

Zobaczcie, co reżyser "Romantyczności" mówi o pracy we Wrocławskim Teatrze Pantomimy.

Polecamy
Ostatnio dodane
Jeszcze tylko trzy razy
Festiwal Przestrzenie Sztuki TANIEC: twórcy o premierach kameralnych [FOTO] Wrocław

Wrocławski Teatr Pantomimy daje wolność twórczą i pole do popisu!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.