Festiwal Przestrzenie Sztuki TANIEC: twórcy o premierach kameralnych [FOTO]
2023-09-15 10:51:40 | WrocławFestiwal Przestrzenie Sztuki TANIEC odbędzie się w dniach 16-27 września 2023 roku we Wrocławiu. Projekt Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego ma w programie teatralne premiery, przedstawienia gościnne, warsztaty czy kino tańca. W tym materiale prezentujemy tzw. premiery kameralne, czyli przedstawienia laureatów konkursu organizowanego przez WTP.
Zobaczcie zdjęcia z tych trzech spektakli >>
- Treść spektaklu jest inspirowana moim osobistym
doświadczeniem zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Rekwizyt, którym się posługuję
to więcej niż tylko gadżet. W zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych osoba
doświadcza intensywnych myśli, które się multiplikują, nawarstwiają i
powiększają. To oddaje stosowanie przeze mnie różnych rozmiarów mis, co mam
nadzieję będzie czytelne dla widzów. Misy to jednak tylko skrawek scenografii,
którą finalnie zobaczą widzowie - mówi Wojciech Furman, choreograf i solowy
wykonawca spektaklu „Jeszcze tylko trzy razy”.
- Głównym językiem jaki ja stosuję jest taniec, ale tak gatunkowo jestem tu blisko teatru fizycznego i wpisałbym to w taki nurt. Od WTP dostałem ogromną pomoc produkcyjną i wolność twórczą za co jestem niezwykle wdzięczny. Teatr zapewnia po premierze 20 pokazów na Dolnym Śląsku, co jest wyzwaniem, ale bardzo mnie cieszy - dodaje Wojciech Furman.
- Tematem, od którego wyszliśmy była dla nas przyjemność
- z tańca, ale też jako ogólny koncept w życiu. Taki temat rzadko się pojawia
na scenie. Łatwo jest dotykać trudnych tematów, a one też są w naszym
spektaklu, ale mieliśmy ochotę pracować z przyjemnością i zrobić o tym spektakl
- komentuje Marta Wołowiec, choreografka spektaklu „WoW”.
- Widzowie zobaczą różne odsłony przyjemności - ciała tancerzy, którzy temu uczuciu się oddają. Pokazujemy czym jest ten moment, kiedy jest się na scenie. Inspirowaliśmy się też aspektem koncertowości w spektaklu. Czy jako tancerze możemy poczuć się jak gwiazdy rocka albo pop na koncercie? - dodaje Tomasz Pomersbach, tancerz.
- Mówimy też o wolności, robieniu to co chcemy, pozwalaniu sobie na dużo - dopowiada Marta Wołowiec.
- Wrocławski
Teatr Pantomimy to instytucja, która nas gości jako artystki i artystów
niezależnych. Jest współproducentem spektaklu "Dirty talk", który
powstaje w ramach programu "Przestrzenie sztuki. Taniec" - tłumaczy
Katarzyna Kania, dramaturżka przy spektaklu „Dirty talk”.
- Czujemy się tutaj bardzo bezpiecznie i jest nam bardzo dobrze, a warunki są wyjątkowe - mówi Omar Karabulut, tancerz i współautor choreografii.
- To jest wyjątkowa współpraca z Pantomimą, która daje nam przestrzeń do pracy i wolność twórczą, przyjemne warunki do zgłębiania tematu przyjemności i pożądania w byciu z kimś i ze sobą. Interesują nas mechanizmy pożądania, fantazje i wzajemne poszerzanie granic dominacji, sił, bliskości. Zachęcamy do przychodzenia na spektakle festiwalowe i warsztaty - zachęca Daniela Komędera, choreografka i tancerka.
- Wrocławska Pantomima przyjmuje kontekst przestrzeni dla nowej formy ruchowej, więc ta wolność twórcza, z której my korzystamy to wielki atut całej tej sytuacji i otwartości ze strony Pantomimy - zauważa Konrad Kurowski, dramaturg.
W programie znajdzie się również premiera przedstawienia „Forward unto Dawn”, czyli koprodukcja operatorów programu Przestrzenie Sztuki z Wrocławia i Białegostoku - Wrocławskiego Teatru Pantomimy, Fundacji Rozwoju Sztuki Tańca, Białostockiego Teatru Lalek i Białostockiego Ośrodka Kultury, w choreografii Pawła Urbanowicza.
rozmawiał: Michał Derkacz
zdjęcia: Krzysztof Zatycki