Byliśmy, gadaliśmy - Teatr

Festiwal Przestrzenie Sztuki TANIEC: twórcy o premierach kameralnych [FOTO]

2023-09-15 10:51:40 | Wrocław

Festiwal Przestrzenie Sztuki TANIEC odbędzie się w dniach 16-27 września 2023 roku we Wrocławiu. Projekt Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego ma w programie teatralne premiery, przedstawienia gościnne, warsztaty czy kino tańca. W tym materiale prezentujemy tzw. premiery kameralne, czyli przedstawienia laureatów konkursu organizowanego przez WTP.

Zobaczcie zdjęcia z tych trzech spektakli >>

Jeszcze tylko trzy razy - Treść spektaklu jest inspirowana moim osobistym doświadczeniem zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Rekwizyt, którym się posługuję to więcej niż tylko gadżet. W zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych osoba doświadcza intensywnych myśli, które się multiplikują, nawarstwiają i powiększają. To oddaje stosowanie przeze mnie różnych rozmiarów mis, co mam nadzieję będzie czytelne dla widzów. Misy to jednak tylko skrawek scenografii, którą finalnie zobaczą widzowie - mówi Wojciech Furman, choreograf i solowy wykonawca spektaklu „Jeszcze tylko trzy razy”.

- Głównym językiem jaki ja stosuję jest taniec, ale tak gatunkowo jestem tu blisko teatru fizycznego i wpisałbym to w taki nurt. Od WTP dostałem ogromną pomoc produkcyjną i wolność twórczą za co jestem niezwykle wdzięczny. Teatr zapewnia po premierze 20 pokazów na Dolnym Śląsku, co jest wyzwaniem, ale bardzo mnie cieszy - dodaje Wojciech Furman.

WoW- Tematem, od którego wyszliśmy była dla nas przyjemność - z tańca, ale też jako ogólny koncept w życiu. Taki temat rzadko się pojawia na scenie. Łatwo jest dotykać trudnych tematów, a one też są w naszym spektaklu, ale mieliśmy ochotę pracować z przyjemnością i zrobić o tym spektakl - komentuje Marta Wołowiec, choreografka spektaklu „WoW”.

- Widzowie zobaczą różne odsłony przyjemności - ciała tancerzy, którzy temu uczuciu się oddają. Pokazujemy czym jest ten moment, kiedy jest się na scenie. Inspirowaliśmy się też aspektem koncertowości w spektaklu. Czy jako tancerze możemy poczuć się jak gwiazdy rocka albo pop na koncercie? - dodaje Tomasz Pomersbach, tancerz.

- Mówimy też o wolności, robieniu to co chcemy, pozwalaniu sobie na dużo - dopowiada Marta Wołowiec.

DIRTY TALK - Wrocławski Teatr Pantomimy to instytucja, która nas gości jako artystki i artystów niezależnych. Jest współproducentem spektaklu "Dirty talk", który powstaje w ramach programu "Przestrzenie sztuki. Taniec" - tłumaczy Katarzyna Kania, dramaturżka przy spektaklu „Dirty talk”.

- Czujemy się tutaj bardzo bezpiecznie i jest nam bardzo dobrze, a warunki są wyjątkowe -  mówi Omar Karabulut, tancerz i współautor choreografii.

- To jest wyjątkowa współpraca z Pantomimą, która daje nam przestrzeń do pracy i wolność twórczą, przyjemne warunki do zgłębiania tematu przyjemności i pożądania w byciu z kimś i ze sobą. Interesują nas mechanizmy pożądania, fantazje i wzajemne poszerzanie granic dominacji, sił, bliskości. Zachęcamy do przychodzenia na spektakle festiwalowe i warsztaty - zachęca Daniela Komędera, choreografka i tancerka.

Wrocławska Pantomima przyjmuje kontekst przestrzeni dla nowej formy ruchowej, więc ta wolność twórcza, z której my korzystamy to wielki atut całej tej sytuacji i otwartości ze strony Pantomimy - zauważa Konrad Kurowski, dramaturg.

W programie znajdzie się również premiera przedstawienia Forward unto Dawn, czyli koprodukcja operatorów programu Przestrzenie Sztuki z Wrocławia i Białegostoku - Wrocławskiego Teatru Pantomimy, Fundacji Rozwoju Sztuki Tańca, Białostockiego Teatru Lalek i Białostockiego Ośrodka Kultury, w choreografii Pawła Urbanowicza.

rozmawiał: Michał Derkacz

zdjęcia: Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Wrocławski Teatr Pantomimy, spektakle, program, repertuar, wywiady
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jeszcze tylko trzy razy
Festiwal Przestrzenie Sztuki TANIEC: twórcy o premierach kameralnych [FOTO] Wrocław

Wrocławski Teatr Pantomimy daje wolność twórczą i pole do popisu!

Piotr Soroka
Piotr Soroka: Ta opowieść ma zaistnieć w ciele. Wywiad przed premierą "Ballad i romansów"

Zobaczcie, co reżyser "Romantyczności" mówi o pracy we Wrocławskim Teatrze Pantomimy.

Polecamy
Zdenka Pszczołowska
Zdenka Pszczołowska: Praca w teatrze nigdy się nie kończy. Wywiad przed premierą "Ballad i romansów"

Reżyserka części "Świteź" opowiada o spektaklu we Wrocławskim Teatrze Pantomimy.

Skibowisko 2022
Wszyscy wygrali w 2. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Młodzieżowych "Skibowisko" [Relacja]

Wydarzenie odbyło się w Policealnym Studium Animatorów Kultury "SKiBA" we Wrocławiu.

Ostatnio dodane
Jeszcze tylko trzy razy
Festiwal Przestrzenie Sztuki TANIEC: twórcy o premierach kameralnych [FOTO] Wrocław

Wrocławski Teatr Pantomimy daje wolność twórczą i pole do popisu!