Sprzęt komputerowy - Technologie

Porównanie drukarek 3D od Creality

2021-05-28 11:02:28 | Wrocław

Druk 3D to jedna z najbardziej innowacyjnych technologii ostatnich lat, która stała się przystępna cenowo, a jednocześnie nieustannie się rozwija. Dowodem tego jest coraz większy wybór filamentów oraz jeszcze większa dokładność procesu drukowania, zauważalna już na poziomie pojedynczej warstwy. Obok takich producentów jak Prusa czy Flashforge, wyróżnia się marka Creality. W tym artykule przedstawiamy porównanie modeli drukarek 3D tej firmy, które cieszą się szczególnym uznaniem wśród użytkowników.

drukarka 3D od Creality

Creality Ender-3

Model Ender-3 od Creality należy do najpopularniejszych serii drukarek 3D na świecie. Ta drukarka odznacza się naprawdę dobrymi osiągami w stosunku do ceny zakupu, a ponadto posiada spore możliwości wprowadzania zmian w jej konstrukcji. Wraz z biegiem czasu firma Creality zaprojektowała zestawy rozszerzeń do samodzielnego montażu. Następca modelu Ender-3, znany jako Ender-3 Pro, został poddany kilku ważnym modyfikacjom w porównaniu do swojego poprzednika. Konstrukcja zyskała na stabilności mechanicznej, a dodatkowe usprawnienia w postaci stołu magnetycznego i zmodyfikowanego zasilacza zapewniły jeszcze lepsze parametry druku w efekcie końcowym. Montaż drukarki w wersji Pro po unboxingu zajmuje niewiele czasu, ok. 15 minut. Obszar druku o wymiarach 220x220x250 mm umożliwia drukowanie obiektów o zróżnicowanych kształtach z dokładnością do 0,1 mm. Zanim jednak przystąpimy do drukowania, musimy wykonać procedurę ręcznej kalibracji, która wymaga odrobiny cierpliwości, ale zdecydowanie będzie warto. Późniejsza wersja, znana jako Ender-3 V2 ma zbliżone parametry do standardowego modelu Ender-3, ale posiada zmodyfikowany zasilacz i układ sterowania, a także podgrzewany stół zbudowany z płyty karborundowo-szklanej. Maksymalna prędkość druku wynosi 200 mm/s. Seria Ender-3 obsługuje większość standardowych filamentów, takich jak PLA, ABS, TPU i włókno węglowe.

Creality Ender-5

Drukarki z serii Ender-5 wykorzystują w większości takie same podzespoły, jak drukarki z serii Ender-3, tj. ekstruder, głowica ekstrudera, rurka teflonowa do prowadzania filamentu, dysza 0,4 mm oraz sterownik, ale mechanika się nieco różni - głowica zamiast poruszać się wzdłuż osi X i Z, porusza się w płaszczyźnie X-Y pozostając na tej samej wysokości. Wysokość w osi Z jest natomiast regulowana przez zmianę wysokości położenia stołu. Z praktycznego punktu widzenia, w porównaniu do serii Ender-3, drukarka Ender-5 Pro oferuje o 50 mm większy obszar roboczy w osi Y. Jeśli będziemy potrzebowali jeszcze większej objętości druku, wówczas warto rozważyć wybór modelu Ender-5 Plus, którego obszar roboczy wynosi aż 350x350x400 mm. Co równie istotne, instrukcja obsługi tej drukarki została przygotowana w bardziej przystępny sposób niż miało to miejsce w przypadku modeli z serii Ender-3.

Którą drukarkę 3D Creality wybrać?

Prezentowane modele drukarek 3D od Creality oferują bardzo dobre parametry w atrakcyjnej cenie, ale różnią się kilkoma dość istotnymi szczegółami konstrukcyjnymi. Podczas gdy na korzyść drukarek z serii Ender-3 przemawia znacznie niższy koszt zakupu, drukarki z serii Ender-5 oferują większy obszar roboczy - pod tym względem, szczególnie dobre wrażenie robi Ender-5 w wersji Plus. Podgrzewany stół magnetyczny jest standardem we wszystkich opisywanych modelach drukarek w tym artykule, za wyjątkiem podstawowego modelu Ender-3, który za dodatkową opłatą można w taki stół wyposażyć. Czas, jaki trzeba poświęcić na montaż, diametralnie się różni w zależności od konkretnej drukarki. Czas składania konstrukcji poszczególnych drukarek jest porównywalny, choć w dużej mierze jest to uzależnione od naszych umiejętności manualnych. Modele Ender-3 oraz Ender-3 Pro mają nieco prostszą konstrukcję względem modeli Ender-5 oraz Ender-5 Plus, dzięki czemu ich proces składania trwa krócej.

Dużą zaletę wszystkich omawianych modeli stanowi zabezpieczenie termiczne -  w trakcie wystąpienia niekontrolowanego wzrostu temperatury, proces drukowania zostaje automatycznie wstrzymany. Ostateczny wybór drukarki zależy od indywidualnych wymagań dotyczących maksymalnego rozmiaru obiektów, jakie chcecie drukować. Na drukarkach 3D marki Creality z serii Ender-3 i Ender-5 z pewnością się nie zawiedziecie!

Materiał powstał we współpracy z Botland.

Artykuł Partnera

fot. stock.adobe.com/Mihail

Słowa kluczowe: Creality Ender-5, Creality Ender-3, którą wybrać, modele, funkcje, zestawienie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
drukarka 3D od Creality
Porównanie drukarek 3D od Creality Wrocław

Przedstawiamy porównanie modeli drukarek 3D tej firmy, które cieszą się szczególnym uznaniem wśród użytkowników.

Laptop do nauki
Laptop do nauki. Co uczniowie i studenci powinni wiedzieć o kupowaniu komputera?

Poznaj cechy sprzętu, który pomoże w zdobywaniu wiedzy.

Fresh n Rebel słuchawki Code ANC
Nowość od marki Fresh n Rebel: bezprzewodowe słuchawki Code ANC

Produkt skierowany jest do wszystkich, którzy cenią nie tylko wysoką jakość dźwięków, ale również maksymalną wygodę.

Polecamy
Hama Soldier
Karnawałowe brzmienie w rozszerzonym wydaniu - głośniki mobilne "Hama Soldier"

Dzięki głośnikom mobilnym „Hama Soldier-S” i „Hama Soldier-L” można pobawić się w rytmie ulubionych kawałków!

Hama - power packi "Supreme"
Nowa seria power packów "Supreme" od Hamy

Wyróżnia je design, lekka i kompaktowa budowa oraz zastosowanie innowacyjnych ogniw high-density litowo-polimerowych o dużej gęstości.

Polecamy
Ostatnio dodane
drukarka 3D od Creality
Porównanie drukarek 3D od Creality Wrocław

Przedstawiamy porównanie modeli drukarek 3D tej firmy, które cieszą się szczególnym uznaniem wśród użytkowników.

Laptop do nauki
Laptop do nauki. Co uczniowie i studenci powinni wiedzieć o kupowaniu komputera?

Poznaj cechy sprzętu, który pomoże w zdobywaniu wiedzy.

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.