Teatr
Wykład o klasycznej muzyce indyjskiej

Wykład o klasycznej muzyce indyjskiej

  • 2008-01-30, , godzina 17:00
  • wolny
  • INSTYTUT IM. JERZEGO GROTOWSKIEGO, Wrocław
  • Zobacz profil >>

Opis

30 stycznia (środa) o godz. 17:00 w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego będziecie mogli usłyszeć trzeci wykład z cyklu „Kropla z Oceanu – rozważania na temat klasycznej muzyki indyjskiej”


Prowadzenie: Jerzy Adam Nowak

Wykład w ramach pracy nad programem „Arche.exe”


 
Program „Arche.exe” to poszukiwanie źródeł muzyki, lecz nie w znaczeniu historycznym ale psychologicznym. Muzyka w nas samych ma swe źródła i korzenie, które pochodzą zarówno z zewnętrznych przekazów różnorakiej „edukacji”, jak również z oddziaływań archetypalnych, właściwych dla całego naszego gatunku. Penetracji tych przestrzeni będzie służył program „Arche.exe”. Główną bazą dla eksperymentu będą doświadczenia klasycznej muzyki indyjskiej i klasycznej muzyki Zachodu traktowane w duchu indyjskiego pojęcia „sadhany” – drogi duchowej.

„Arche” oznacza początek (od greckiego archi) i stanowi źródłosłów pojęcia archetyp (pierwowzór). ,,Arche” (etymologicznie oznacza zasadę, przyczynę, władzę) – w filozofii przedsokratejskiej termin oznaczający praprzyczynę, prazasadę wszystkich istniejących bytów. Pierwotna zasada kierująca światem, wszechświatem. Istnienie tej zasady postulowała jońska filozofia przyrody. Dla Talesa arche to woda, dla Pitagorasa liczby itp., dla Anaksymenesa arche jest powietrzem.” (www.pl.wikipedia.org)

Dla wielu szkół filozofii indyjskiej m. in. Mimansy za arche może uchodzić dźwięk, zaś zwieńczeniem tej koncepcji jest Nada Brahman (dźwięk, który jest bogiem; Dźwięk - Bóg).

,,Arche” w przedstawionym programie odnosi się do pierwotnej zasady realizującej się poprzez działanie, w tym wypadku wyrażone terminem „exe”. We współczesnej informatyce „exe” (po kropce) oznacza plik wykonywalny. Złożenie terminów „arche” i „exe” dotyka dwóch biegunów współistniejących ze sobą w wiecznym „teraz”.

„Arche.exe” – „arche” odnosi się do prymarnego prapoczątku, zaś współczesne „exe” – do procedury uruchamiającej program (prosta komenda „wykonaj”). W niniejszym programie „exe” oznacza nacisk położony na działanie.

,,Arche.exe” to również miejsce międzybytu, miejsce przejściowe, jak tybetańskie ,,Bardo”, czas między dwiema skrajnościami, jak między jawą i snem, między prawdą a fałszem. Doznawanie muzyki może być takim miejscem.

(Jerzy Adam Nowak)

 

Jerzy Adam Nowak – kompozytor i sitarzysta. Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie studiował na wydziałach: Wychowania Muzycznego oraz Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki w klasie kompozycji prof. Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil. Klasyczną muzykę indyjską studiował jako stypendysta

Rządu Indyjskiego w Shri Ram Bharatiya Kala Kendra w New Delhi w klasie sitaru prof. Partha Das oraz w klasie tabli Ustad Bundhu Khana


Polecamy
Ostatnio dodane
Nikt (nie) spotyka Nikogo
ZARweek: spotkania wieńczące obchody XX-lecia Teatru ZAR Wrocław

W ramach ZARweeku zostaną zaprezentowane cztery spektakle.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.