Teatr
Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum

Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum

  • 2007-06-03, , godzina 18:00
  • N—25zł, U—15zł
  • Aula Leopoldyńska, Wrocław

Opis

Łukasz Borowicz — dyrygent
Sebastian Aleksandrowicz — obój
Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum
 
Program:
P. Czajkowski - Elegia
R. Strauss - Koncert na obój D-dur
R. Strauss - Metamorfozy

 

Łukasz Borowicz, od kilku tygodni jest dyrektorem artystycznym tzw „radiówki” czyli Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie.  Jest to pierwsze spotkanie zespołu z Łukaszem Borowiczem, nominowanym w 2004 roku do wyróżnienia  pod nazwą Paszport Polityki - w dziedzinie muzyki.  Łukasz Borowicz jest laureatem nagród w czterech konkursach dyrygenckich: II nagrody w Trento  w 1999, IV nagrody w Atenach w 2000, II nagrody w Porto w 2002 oraz nagrody specjalnej Fundacji Alice Rosner w Bambergu w 2004 roku.

Program który proponuje Łukasz Borowicz jest szczególnie ciekawy – Elegia Piotra Czajkowskiego oraz dwie kompozycje Richarda Straussa: Koncert na obój w wykonaniu znakomitego oboisty Sebastiana Aleksandrowicza – solisty orkiestry Teatru Wielkiego w Warszawie oraz słynne Metamorfozy.
 
Obie kompozycje powstały w połowie lat czterdziestych – u schyłku życia kompozytora.  W obu kompozycjach pojawia się wątek II wojny światowej:    w Metamorfozach kompozytor „rozważa” wielką stratę – a mianowicie zbombardowanie  Monachijskiej Opery, natomiast koncert na obój powstał na zamówienie  Johna de Lancie, byłego oboisty Pittsburgh Symphony Orchestra, który po zakończeniu wojny stacjonował w Niemczech z Armią Amerykańską. / opracowanie:  Barbara Migurska /




Łukasz Borowicz - urodził się 1977 roku w Warszawie. Pełnił funkcję asystenta Kazimierza Korda
w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. W sezonach 2002-2005 był asystentem Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej. Obecnie jest dyrektorem artystycznym Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie.

Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, gdzie studiował dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie Bogusława Madeya (dyplom  z wyróżnieniem oraz medal „Magna cum Laude”).

W sezonie artystycznym 2000/2001 pełnił funkcję asystenta Ivána Fischera przy Budapest Festival Orchestra.
Był dwukrotnym stypendystą Accademia Musicale Chigiana w Sienie, gdzie studiował  w klasie mistrzowskiej Gianluigi Gelmettiego (1999, 2000). Jest wielokrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury oraz laureatem nagród na czterech konkursach dyrygenckich: II nagrody na VI Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Antonia Pedrottiego w Trento (1999), IV nagrody - honorowego wyróżnienia  na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Dimitria Mitropoulosa w Atenach (2000), II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim „Maestro Silva Pereira” w Porto (2002), nagrody specjalnej Fundacji Alice Rosner (Montreaux) na I Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim  im. Mahlera w Bambergu (2004).

Jego nagranie muzyki Lessla i Kurpińskiego dla Acte Préalable nominowane zostało do „Fryderyka 2000”. Nagranie muzyki Karłowicza, Bacewicz, Weinera i Orbana dla firmy Dux otrzymało nominację do „Fryderyka 2003” oraz zostało nagrodzone przez węgierski magazyn Gramofon. Nagranie muzyki Beethovena dla Polskiego Radia zostało nominowane do "Fryderyka 2004". W lipcu 2004 uczestniczył w projekcie „Pociąg do muzyki Kilara” prowadząc koncerty z NOSPR na trasie przejazdu pociągu.

W sierpniu 2004 r. wziął udział w koncercie z okazji 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W grudniu 2004 r., jako jeden z trojga muzyków został nominowany do nagrody "Paszportu Polityki". Od czerwca 2004 r. współpracuje z kantorem Synagogi przy 5th Avenue w Nowym Jorku - Josephem Malovanym (koncerty w Warszawie, Łodzi, Krakowie). Asystował Krzysztofowi Pendereckiemu.


 

 

Polecamy
Ostatnio dodane
18. Mandala Performance Festival
Nadchodzi18. edycja Mandala Performance Festival we Wrocławiu Wrocław

Wydarzenie odbędzie się w dniach 23-26 maja 2024 roku.

Nikt (nie) spotyka Nikogo
ZARweek: spotkania wieńczące obchody XX-lecia Teatru ZAR Wrocław

W ramach ZARweeku zostaną zaprezentowane cztery spektakle.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.