Teatr
Witold Gombrowicz - "Ferdydurke"

Witold Gombrowicz - "Ferdydurke"

Opis

W trakcie spektaklu, będącego – jak łatwo się domyślić – adaptacją powieści Gombrowicza, towarzyszymy jego bohaterowi Józiowi w wędrówce przez trzy kręgi uwiązania: szkołę, modę na nowoczesność oraz bierzemy udział w potyczkach „pańskości” i „chamstwa”.

Czy można zachować autentyczność, czy też przybieramy lub dajemy sobie narzucać maski? Razem z Józiem dochodzimy do wniosku, że „nie ma ucieczki przed gębą, jak tylko w inną gębę, a przed człowiekiem schronić się można jedynie w objęcia innego człowieka. Przed pupą zaś w ogóle nie ma ucieczki.” Czy jest możliwa absolutna wolność? Co tracimy, a co zyskujemy w długim procesie akulturacji?

Istotą „Ferdydurke” jest refleksja na temat kondycji człowieka, jego dążenia do autentyczności, autonomiczności i suwerenności. Jednostka buduje własne „ja” między Naturą a Kulturą. Zagadnienia uniwersalne, dotyczące wolności i jej granic oraz czynników determinujących człowieka, pogłębione są o studium dojrzewania oraz towarzyszące temu procesowi fascynacje, lęki i niepokoje.

W spektaklu występują czołowi aktorzy Teatru Polskiego, Teatru Współczesnego, studenci PWST oraz aktorzy teatru „Dziesiątka” z LO nr X we Wrocławiu.

adaptacja i reżyseria: Stanisław Melski
występują:
Sara Celler- Jezierska /PWST/, Ewa Cierpisz /XLO/, Dorota Matarrelli, Katarzyna Pergoł /XLO/, Aldona Struzik, Łukasz Gosławski /PWST/, Mateusz Krzyk/PWST/, Krzysztof Kuliński, Paweł Kos/PWST/,  Stanisław Melski, Jerzy Mularczyk, Mariusz Adamski /PWST/, Jerzy Senator, Wojciech Rusin/PWST/

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.