Teatr
Szekspirowskie senne wariacje

Szekspirowskie senne wariacje

Opis

Na deskach Teatru Arka, trwają próby sztuki Wiliama Szekspira – „Sen nocy letniej”. Autorem scenariusza jest Sebastian Kubicz - pacjent szpitala psychiatrycznego w Stroniu Śląskim.

Sprawa dotyczy rzeczy niebanalnej, bo zdecydowanie nowatorskiego i śmiałego przekładu sztuki Williama Szekspira – „Sen nocy letniej”. Adaptacji tekstu dokonał Sebastian Abramowicz, przy współudziale reżyserki spektaklu – Renaty Jasińskiej.

Autor przekładu – nazwany polską Sarą Cane – od siedmiu lat jest pensjonariuszem oddziału zamkniętego Zakładu Psychiatrycznego w Stroniu Śląskim. Wcześniej przebywał w innych zakładach, z zawodu natomiast jest sanitariuszem. Zgromadzone wieloletnie doświadczenia zdeterminowały go do stworzenia swojej wizji „Snu nocy letniej”, gdzie akcja została przeniesiona z lasku ateńskiego do bliżej nieokreślonego szpitala psychiatrycznego.

We śnie, który tam się rozgrywa, elfy są pensjonariuszami szpitala, Tytania – pacjentką, Helena – pielęgniarką, Tezeusz – sanitariuszem, a Oberon – kombinator i hazardzista – ordynatorem, który ze szpitala uczynił swoje prywatne poletko doświadczalne. Puk jest jego niewidzialnym pomocnikiem, zaś Lizander, jako pensjonariusz, słyszy głosy o miłości oraz pedofilii, która okazuje się być naturalną częścią składową natury ludzkiej, wypływającą z naszych instynktów i ciemnej strony osobowości.
 
- Sztuka inspirowana jest teatrem Grotowskiego, z elementami Teatru NO i przeznaczona dla dojrzałego odbiorcy – mówi Renata Jasińska, Prezes Stowarzyszenia  Przyjaciół Teatru Arka - Traktuje o nieodgadnionej głębi ludzkich odczuć, o sensie relacji międzyludzkich, o współzależności i przenikaniu się na pozór odległych światów, o miłości, nienawiści i istocie choroby – jak dalece jesteśmy normalni i czy nie jesteśmy poniekąd chorzy w swej normalności. Klimat sztuki nawiązuje do obrazu Larsa von Triera – „Królestwo”, z którym to autor nie miał okazji nigdy się zapoznać.
 
Trzeba docenić fakt, iż w spektaklu – obok zawodowych aktorów – grają osoby niepełnosprawne. Warto, więc zapaść w ten chwilowy sen nocy letniej zakładu psychiatrycznego, by wyrwać się z majaków i pułapek życia współczesnego i zweryfikować swoją normalność.

Polecamy
Ostatnio dodane
Paweł Małaszyński
Paweł Małaszyński odszedł z Teatru Kwadrat i został freelancerem [WIDEO]

Teraz od początku wytaczam sobie ścieżkę kariery - mówi aktor.

Nowy wspaniały bunt
"Nowy wspaniały bunt" - premiera spektaklu Kolektywu Kobietostan Wrocław

Grupa kobiet w kreatywnym poszukiwaniu nowej formy buntu.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.