Teatr
Spektakl "Ewangelie dzieciństwa. Tryptyk"

Spektakl "Ewangelie dzieciństwa. Tryptyk"

  • 2010-04-18, , godzina 19:00, do 2010-04-20
  • Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32, Wrocław

Opis

Premierowe pokazy spektaklu Teatru ZAR Ewangelie dzieciństwa. Tryptyk (część I: Uwertura. Fragmenty o przeczuciach nieśmiertelności ze wspomnień wczesnego dzieciństwa, część II: Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie, część III: Anhelli. Wołanie)
Aktorzy/Muzycy: Nini Julia Bang, Ditte Berkeley, Przemysław Błaszczak, Tomasz Bojarski,  Emma Bonnici, Alessandro Curti, Jean François Favreau, Jarosław Fret, Kamila Klamut, Aleksandra Kotecka, Matej Matejka, Ewa Pasikowska, Tomasz Wierzbowski
Lider projektu: Jarosław Fret

Teatr ZAR po raz pierwszy zaprezentował Ewangelie dzieciństwa.Tryptyk (część I: Uwertura. Fragmenty o przeczuciach nieśmiertelności ze wspomnień wczesnego dzieciństwa, część II: Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie, część III: Anhelli. Wołanie) w Londynie, w ramach koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza programu ‘POLSKA! YEAR', inaugurując w Barbican Centre sezon artystyczny „bite09 sep-dec".

Kolejne prezentacje Tryptyku miały miejsce w Los Angeles, w dniach 1-3 grudnia 2009, w ramach ósmej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego UCLA Live i uznane zostały przez magazyn „Los Angeles Times" za jedno z dziesięciu najważniejszych wydarzeń muzycznych w USA w 2009 roku.

Dwie pierwsze części przedsięwzięcia: Ewangelie dzieciństwa oraz Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie były wcześniej prezentowane jako niezależne spektakle lub łącznie, jako dyptyk, między innymi w Polsce, we Włoszech, na Węgrzech, w Czechach, Wielkiej Brytanii, Egipcie, Korei, Indiach oraz USA.

Praca Teatru ZAR jest próbą przekonania, że teatr nie odnosi się tylko do greckiego „thea" -  widzenia - ale, że nade wszystko powinien być słuchany. Z takiego słuchania rodzą się głębokie obrazy, które nie mogłyby zostać stworzone nawet najnowszymi środkami teatralnej technologii, gdzie ciało śpiewającego aktora lśni i emanuje energią dźwięku, pieśni, która w tym się znajduje.

Teatr ZAR jest międzynarodową grupą założoną we Wrocławiu, przez stażystów Instytutu Grotowskiego, w trakcie cyklicznych wypraw badawczych do Gruzji w latach 1999-2003. Podczas tych podróży członkowie zespołu zebrali materiał muzyczny, esencją którego jest grupa wielowiekowych pieśni polifonicznych, sięgających korzeniami początków naszej ery i stanowiących prawdopodobnie najstarszą formę wielogłosu. „ZAR" to tytuł pieśni pogrzebowych wykonywanych przez Swanów zamieszkujących wysokie rejony Kaukazu, w północno-zachodniej Gruzji.

Więcej informacji: www.teatrzar.art.pl

Polecamy
Ostatnio dodane
Rzeczy zbędne
Zbliża się 3. Festiwal Teatru na Faktach "Rzeczy zbędne" [Program] Wrocław

Wydarzenie odbędzie się w dniach 20-23 czerwca 2024 roku w Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego.

18. Mandala Performance Festival
Nadchodzi18. edycja Mandala Performance Festival we Wrocławiu Wrocław

Wydarzenie odbędzie się w dniach 23-26 maja 2024 roku.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.