Teatr
O klasycznej muzyce indyjskiej

O klasycznej muzyce indyjskiej

  • 2008-03-12, , godzina 18:00
  • wolny
  • INSTYTUT IM. JERZEGO GROTOWSKIEGO, Wrocław
  • Zobacz profil >>

Opis

12 marca (środa), godz. 18.00 odbędzie się w Instytucie im. Grotowskiego piąty wykład z cyklu „Kropla z Oceanu – rozważania na temat klasycznej muzyki indyjskiej”.

Prowadzenie: Jerzy Adam Nowak

Wykład w ramach pracy nad programem „Arche.exe”

Program „Arche.exe” to poszukiwanie źródeł muzyki, lecz nie w znaczeniu historycznym, ale psychologicznym. Muzyka w nas samych ma swe źródła i korzenie, które pochodzą zarówno z zewnętrznych przekazów różnorakiej „edukacji”, jak również z oddziaływań archetypalnych, właściwych dla całego naszego gatunku. Penetracji tych przestrzeni będzie służył program „Arche.exe”. Główną bazą dla eksperymentu będą doświadczenia klasycznej muzyki indyjskiej i klasycznej muzyki Zachodu traktowane w duchu indyjskiego pojęcia „sadhany” – drogi duchowej.

W XIII wieku, w Indiach, mędrzec o imieniu Sarngadeva napisał niezwykły traktat. Niezwykły nie tylko z punktu widzenia kultury zachodniej. Traktat holistyczny, ujmujący wiele aspektów Bytu przejawionego i nieprzejawionego. Traktat głęboki i mądry.
Sarngadeva wyjaśnia cztery motywy, dla których napisał swoje dzieło:
1. Akhilalokanam tapatrayajihirsaya – w celu uwolnienia każdego od trzech rodzajów bólu: fizycznego (adhibhautika), psychicznego (adhyatmika) i naturalnych nieszczęść (adhiadaivika).
2. Śaśvataya-dharmaya – w celu podtrzymywania wiecznej dharmy (porządku moralnego).
3. Kirtyai – w celu uzyskania sławy.
4. Nihśreyasaptaye – dla osiągnięcia wyzwolenia.
Pomimo iż dzieło to dotyczy muzyki, jego zakres zainteresowań rozciąga się i na inne dziedziny. Dzieło rozpoczyna się opisem ludzkiego embrionu.
Sarngadeva zatytułował swój traktat Sangita ratnakara (Ocean muzyki).
Najbliższe spotkanie z muzyką indyjską to kolejna „Kropla z Oceanu”.
(Jerzy Adam Nowak)

Jerzy Adam Nowak – kompozytor i sitarzysta. Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie studiował na wydziałach: Wychowania Muzycznego oraz Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki w klasie kompozycji prof. Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil. Klasyczną muzykę indyjską studiował jako stypendysta
Rządu Indyjskiego w Shri Ram Bharatiya Kala Kendra w New Delhi w klasie sitaru prof. Partha Das oraz w klasie tabli Ustad Bundhu Khana.



Sesje warsztatowe w ramach programu „Arche.exe”
Zapraszamy też na prowadzone przez Jerzego Adama Nowaka sesje warsztatowe, odbywające się w ramach projektu „Arche.exe”, adresowane do muzyków instrumentalistów zainteresowanych nowym spojrzeniem na swoje własne rozumienie muzyki oraz poznaniem innych metod kreacji. Zwieńczeniem pracy ma być powstanie grupy muzycznej, tworzącej muzykę improwizowaną, opartą na regułach improwizacji indyjskiej.

Informacje i zapisy:

Terminy
Trzy, niezależne od siebie sesje warsztatowe odbędą się w Brzezince, leśnej bazie Instytutu Grotowskiego, w terminach: 28–30 marca 2008 (piątek–niedziela), 4–6 kwietnia 2008 (piątek–niedziela) oraz 18–20 kwietnia 2008(piątek–niedziela).

Koszty
Uczestnictwo w sesji jest bezpłatne. Uczestnicy pokrywają jedynie koszty wyżywienia (wspólnie przygotowują posiłki), transportu i noclegów: 60 zł za jedną sesję. Transport z Wrocławia do Brzezinki i z powrotem organizuje Instytut.

Zapisy
Osoby zainteresowane wzięciem udziału w sesji prosimy o kontakt z Magdaleną Mądrą (magda@grotowski-institute.art.pl).
Uczestnicy będą wybierani na podstawie nadesłanych ankiet.
Ostateczny termin rozesłania potwierdzeń uczestnictwa w sesji 28–30 marca: 15 marca 2008; w sesji 4–6 kwietnia: 20 marca 2008.


 

Polecamy
Ostatnio dodane
Rzeczy zbędne
Zbliża się 3. Festiwal Teatru na Faktach "Rzeczy zbędne" [Program] Wrocław

Wydarzenie odbędzie się w dniach 20-23 czerwca 2024 roku w Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego.

18. Mandala Performance Festival
Nadchodzi18. edycja Mandala Performance Festival we Wrocławiu Wrocław

Wydarzenie odbędzie się w dniach 23-26 maja 2024 roku.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.