Teatr
Ku światłu (Alla luce)

Ku światłu (Alla luce)

  • 2024-03-08, do 2024-03-10
  • Studio Na Grobli Instytutu Grotowskiego, Wrocław

Opis

Zapraszamy do uczestnictwa w grze, gdzie chociaż zasady zdają się być znane, to wszelkie chwyty są dopuszczalne. To współzawodnictwo, gdzie stawką jest to, co najcenniejsze... Czy jesteś gotów na to wyzwanie? Czy podejmiesz wszelkie kroki, aby ponownie spojrzeć ku światło?

„Ku światłu (Alla luce)” to opowieść, która uniwersalną metaforę życia jako gry sprowadza do dosłownego konkretu. Roberto Bacci wraz z dramaturgiem Michelem Santeramo w prostej koncepcji pokazują, jak wieloznaczny jest świat pojęć, rzucają widzowi pytania: czym jest gra? Czy widzieć znaczy wiedzieć? Zarys gry scenicznej (na którą nakładają się zasady gry karcianej i gry z ludzkimi emocjami) wydaje się banalnie prosty: czworo ślepców, by odzyskać wzrok, powinno wykazać, że nauczyli się panować nad emocjami. Rola demiurga scenicznego świata przypada enigmatycznemu Krupierowi. To on, czujnym – jedynym widzącym – okiem dogląda przebiegu gry, wręcza karty emocjonalnych prób: zdrady, okrucieństwa, pogardy, strachu przed śmiercią, nadużycia władzy, przemocy i rywalizacji. Czy główna nagroda w grze, czyli odzyskanie wzroku, naprawdę jest błogosławieństwem? Czy ślepota może być stanem większej wolności, pozwalającym na obserwację w sytuacji, gdy nic nas nie rozprasza, nie absorbuje? Czy upragnione światło jest równoznaczne ze stanem duchowego oświecenia? 

Ascetyczne w formie „Ku światłu” nie daje jasnych odpowiedzi, raczej komplikuje porządki dyskursywne, odwołując się przy tym do wrażliwości i etyki widza.

Polska prapremiera w reżyserii Roberta Bacciego, wynik koprodukcji Instytutu im. Jerzego Grotowskiego i Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach odbędzie się 1 marca 2024 (Katowice) i 8 marca 2024 (Wrocław). Nie będzie ona pierwszym zaistnieniem „Ku światłu” w przestrzeniach Instytutu Grotowskiego; w 2015 roku spektakl Bacciego zagościł w Sali Teatru Laboratorium w wykonaniu Teatru Era, był jednak prezentowany we włoskiej wersji językowej. Autorką tłumaczenia na język polski jest Anna Górka. Premiera włoska odbyła się w 2014 roku w Pontederze.

Ku światłu (Alla luce)

pt.-sob. 8–9.03, 19.00; niedz. 10.03, 17.00

Studio Na Grobli Instytutu Grotowskiego

Reżyseria i przestrzeń sceniczna: Roberto Bacci

Tekst: Michele Santeramo
Tłumaczenie: Anna Górka 
Asystenci reżysera: Elisa Cuppini, Francesco Puleo
Koordynacja produkcji: Paulina Kempisty (Wrocław), Małgorzata Długowska-Błach, Dorota Damec (Katowice)

Kierownictwo techniczne produkcji: Maciej Mądry (Wrocław), Maciej Rokita (Katowice)

Projekt kart: Cristina Gardumi
Projekt plakatu: Barbara Kaczmarek
Obsada: 

Maria: Aleksandra Fielek
Antonio: Jakub Fret
Krupier: Dariusz Maj
Filippo: Michał Piotrowski
Mario: Marcin Szaforz

fot. Przemysław Jendroska

Polecamy
Ostatnio dodane
Paweł Małaszyński
Paweł Małaszyński odszedł z Teatru Kwadrat i został freelancerem [WIDEO]

Teraz od początku wytaczam sobie ścieżkę kariery - mówi aktor.

Nowy wspaniały bunt
"Nowy wspaniały bunt" - premiera spektaklu Kolektywu Kobietostan Wrocław

Grupa kobiet w kreatywnym poszukiwaniu nowej formy buntu.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.