Teatr
Kroniki – obyczaj lamentacyjny

Kroniki – obyczaj lamentacyjny

  • 2007-07-13, , godzina 19:00
  • 40 zł
  • Teatr Pieśń Kozła, Wrocław

Opis

Zapraszamy 13 czerwca na spektakl Teatru Pieśń Kozła "Kroniki – obyczaj lamentacyjny" w reżyserii Grzegorza Brala, który odbędzie się w ramach trwającego od kilku dni Brave Festival.

W północnym Epiros, na pograniczu Grecji i Albanii Teatr Pieśń Kozła odnalazł żywą tradycję lamentowania i śpiewów polifonicznych. Dotarł w swych poszukiwaniach tradycji do czegoś, co nazywa "fizjologią śpiewu". Kroniki - obyczaj lamentacyjny to spektakl o wchodzeniu w pieśń oczyszczającą, wprawiającą w drgnienie wszystkie zmysły i uobecniającą to, co wielu nazywa duszą…

Budowanie tego spektaklu poprzedziły dwuletnie badania nad bardzo wyjątkową muzyką: nad lamentami, które łączą światy żywych i umarłych. Lamenty rejonu pogranicza albańsko-greckiego posiadają niezwykłą strukturę. Kolejne głosy nazywają się: ten, który snuje lub wysiaduje; ten, który przecina; ten, który daje lub bierze i wreszcie: burdon, dźwięk stojący.

Spektakl zbudowany jest w oparciu o tę strukturę zarówno w warstwie głosowej, jak i dramaturgicznej. Jeden aktor snuje opowieść, ruchem, pieśnią, słowem, drugi ją przecina, trzeci daje lub odbiera, a jeszcze inny trzyma burdon – ruchem lub pieśnią. Kroniki są także poszukiwaniem teatru wokół jedności ruchu i muzyki.

Warstwę literacką spektaklu stanowi sumeryjski epos Gilgamesz, spisany na kamiennych tablicach około pięć tysięcy lat temu, a właściwie jego zachowane fragmenty pozwalające rekonstruować niektóre wątki z życia herosa – na wpół boga, na wpół człowieka. Kiedy w wyniku bitwy wypowiedzianej Wielkiej Bogini ginie "dziki" towarzysz Gilgamesza, Enkidu, ten rozpoczyna swoje tragiczne poszukiwanie nieśmiertelności, próbując zanegować śmierć i uciec od przeznaczenia. Historia Gilgamesza jest więc opowieścią o nieudanej inicjacji w życie wieczne, historię w jakimś sensie każdego z nas. Artyści nie przywołują jednak losów dawnego króla, ale snują opowieść o pewnym pogrzebie. Gilgamesz w tym spektaklu stanowi jedynie pretekst do refleksji nad umieraniem.

Czas trwania: 45 min.

Pełny program Brave Festival znajdziesz na stronie: wroclaw.dlastudenta.pl/teatr/


Polecamy
Ostatnio dodane
Rzeczy zbędne
Zbliża się 3. Festiwal Teatru na Faktach "Rzeczy zbędne" [Program] Wrocław

Wydarzenie odbędzie się w dniach 20-23 czerwca 2024 roku w Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego.

18. Mandala Performance Festival
Nadchodzi18. edycja Mandala Performance Festival we Wrocławiu Wrocław

Wydarzenie odbędzie się w dniach 23-26 maja 2024 roku.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.