Teatr
Centrala 71 czyta Dawida Drabka

Centrala 71 czyta Dawida Drabka

Opis

Tym razem Centrala71 zaprezentuje sztukę czeskiego autora Davida Drabka „Pływanie synchroniczne".

Tekst ten jest stosunkowo nowy - powstał w roku 2003. Opisuje on, w sposób charakterystyczny dla naszych południowych sąsiadów, czyli z dużą skłonnością do żartu i groteski, perypetie trójki przyjaciół. Niezwykłość ich polega na tym, że są to byli pływacy synchroniczni. Mimo iż już dawno zakończyli swoją karierę zawodniczą, to nadal spotykają się, aby potrenować.

Tekst ten jest o tyle niezwykły dla polskich widzów, że nakreśla losy i świadomość ludzi żyjących w kraju, który przeszedł przemianę ustrojową. W sposób zabawny, ale i głęboki. Pokazuje zagubienie ludzi, którzy pamiętają jeszcze poprzedni system, a obecnie muszą radzić sobie z rzeczywistością kapitalizmu, światem mediów, supermarketu i niezwykłym tempem życia. Jak opisał to czeski twórca? Czy Czesi w podobny sposób, jak Polacy, odczuwają to, co dzieje się z w ich kraju?

Dawid Drabek
"Pływanie synchroniczne"
reż
. Gabriel Gietzky
czytają: aktorzy WTW i Teatru Polskiego


David Drabek to czeski dramatopisarz urodzony w roku 1970. Skończył studia reżyserii filmowej i teatralnej na Morawach. Jest dyrektorem naczelnym i artystycznym studia „Płonąca żyrafa". W roku 1995 otrzymał nagrodę im. Alfreda Radoka za najlepszą sztukę. W roku 2003 ponownie otrzymał tę nagrodę właśnie za „Pływanie synchroniczne". Obecnie mieszka w mieście Ołomuniec, gdzie pracuje jako dramaturg Teatru Morawskiego.

Gabriel Gietzky jest rezyserem doskonale znanym wrocławskim teatromanom - reżyserwoał zarówno w Teatrze Współczesnym ("Przytuleni", "Traktat") jak i w Polskim ("Wariacje Bernhardowskie"), obecnie pracuje w Teatrze Współczesnym nad "Kupcem weneckim" Williama Shakespeare'a.


Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.