Teatr
42.PPA: Młynarski śpiewa Grzesiuka, czyli Życie, bandżola, listy i piosenki

42.PPA: Młynarski śpiewa Grzesiuka, czyli Życie, bandżola, listy i piosenki

Galerie zdjęć - zdjęcia

Zdjęć w galerii 16.

fot. Krzysztof Zatycki

Opis

Podhale ma Sabałę, Warszawa ma Grzesiuka.

Gdyby Stanisław Grzesiuk (1918-1963) nie przeżył wojny – i nie nagrał kilkudziesięciu starych, warszawskich piosenek oraz kilku monologów i osobistych opowieści (o napisaniu kilku autobiograficznych książek nie wspominając) – pozostałaby pustka, kaskada pytań bez odpowiedzi, wyrwa nie do zasypania. Nikt nie miałby się już od kogo nauczyć melodii czerniakowskiej gwary.

Lider Warszawskiego Comba Tanecznego, śpiewając Grzesiuka, oddaje hołd kulturowemu dziedzictwu stolicy Polski: nie oficjalnemu, biało-czerwonemu, udręczonemu i uświęconemu, a temu, które powstało i przetrwało na ulicach, gdzie oczy trzeba mieć z tyłu głowy, w suterenach i na poddaszach przepełnionych kamienic.

Młynarski nie imituje – któżby chciał i śmiał? – słynnego sznaps-barytonu. Opowiada o życiu Grzesiuka, czyta listy od słuchaczy Polskiego Radia, jakie przychodziły do autora „Boso, ale w ostrogach”, gdy w latach 50. prowadził autorską audycję.
A gdy śpiewa, akompaniuje sobie na oryginalnym „drewnie”, odrestaurowanej bandżoli Pana Staśka z Myszką Miki na skórzanej membranie.

ip

Mapa

Polecamy
Ostatnio dodane
Paweł Małaszyński
Paweł Małaszyński odszedł z Teatru Kwadrat i został freelancerem [WIDEO]

Teraz od początku wytaczam sobie ścieżkę kariery - mówi aktor.

Nowy wspaniały bunt
"Nowy wspaniały bunt" - premiera spektaklu Kolektywu Kobietostan Wrocław

Grupa kobiet w kreatywnym poszukiwaniu nowej formy buntu.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.