Dzieje się - Teatr

Wrocławski Teatr Lalek szykuje spektakl "Lalka Kafki"

2021-09-13 13:17:10 | Wrocław

Zespół Wrocławskiego Teatru Lalek pracuje nad nowym przedstawieniem. Tym razem twórcy sięgają do dorobku literackiego Franza Kafki. Spektakl „Lalka Kafki” będzie można zobaczyć już od 25 września 2021 roku.

Lalka Kafki plakat spektaklu

O spektaklu

„Lalka Kafki” (6+) powstaje na 75-lecie Wrocławskiego Teatru Lalek, reżyserem jest jeden z najwybitniejszych czeskich reżyserów i scenografów Marek Zakostelecky. Przedstawienie będzie oparte na napisanej na zamówienie sztuce Elżbiety Chowaniec, inspirowanej mało znanym epizodem z życia Franza Kafki.

Pewnego dnia, kiedy Franz Kafka spacerował po berlińskim parku Steglitz, spotkał małą dziewczynkę, z płaczem szukającą zagubionej lalki. Pisarz starał się jej pomóc, ale na próżno – zguby nie udało się odnaleźć. Nazajutrz Kafka wręczył dziewczynce list „napisany” przez lalkę: „Proszę, nie płacz. Pojechałam na wycieczkę, aby zobaczyć świat”. Tak rozpoczęła się niezwykła przyjaźń. Do końca życia Franz Kafka wręczał dziewczynce listy, opisujące podróże i przygody jej lalki.

Czy ta historia wydarzyła się naprawdę? Nie wiemy – jedynym jej śladem są wspomnienia przyjaciółki pisarza, Dory Diamant. Okazała się jednak tak inspirująca, że dała początek teatralnemu przedstawieniu. LALKA KAFKI to spektakl stworzony przez polsko-czeski duet: Elżbietę Chowaniec i Marka Zákostelecký’ego, dobrze znanych widzom Wrocławskiego Teatru Lalek. Twórcy „Czarodziejskiego fletu” i „Burzy” udowodnili już, że dzieła Mozarta i Shakespeare’a można z powodzeniem inscenizować w teatrze dla dzieci. Ich najnowsze przedstawienie przybliża młodym widzom osobę i twórczość Franza Kafki.

Twórcy

REŻYSERIA i SCENOGRAFIA: Marek Zákostelecký

DRAMATURGIA: Elżbieta Chowaniec

MUZYKA: Vratislav ©ramek
RUCH SCENICZNY: Piotr Soroka

ŚWIATŁO: Alicja Pietrucka

PROJEKCJE I UDŹWIĘKOWIENIE: Robert Maniak

OBSADA:

Anna Bajer, Agata Cejba, Kamila Chruściel, Aneta Głuch-Klucznik, Radosław Kasiukiewicz, Marek Koziarczyk, Grzegorz Mazoń, Sławomir Przepiórka

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje 2021

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: premiera, adaptacja, 2021, WTL, twórcy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miasto, którego nie było KEJ-OS-THE-AT-ER Wrocław

Spektakl teatralno-cyrkowy zostanie zagrany zagramy 24 i 25 września o 19:30 w Niebieskim Namiocie KEJOS na wrocławskich Opatowicach.

Wrocławski Teatr Lalek
Wrocławski Teatr Lalek szykuje spektakl "Lalka Kafki" Wrocław

Tym razem twórcy z WTL sięgają do dorobku literackiego Franza Kafki.

Brave Kids Oborniki Śląskie
"Brave Kids pod wrocławskim niebem" już weekend 27-29 września 2021 Wrocław

500 młodych artystów z Polski i zagranicy na 11 scenach we Wrocławiu.

Polecamy
Teatr
Ponowne otwarcie teatrów od 6 czerwca

W ramach 4. etapu odmrożenia gospodarki będzie można wystawiać spektakle.

Akademia 1212
Teatr Polski we Wrocławiu: Akademia 1212 działa online

Materiały edukacyjne można już przeczytać w sieci.

Ostatnio dodane
Miasto, którego nie było KEJ-OS-THE-AT-ER Wrocław

Spektakl teatralno-cyrkowy zostanie zagrany zagramy 24 i 25 września o 19:30 w Niebieskim Namiocie KEJOS na wrocławskich Opatowicach.

Wrocławski Teatr Lalek
Wrocławski Teatr Lalek szykuje spektakl "Lalka Kafki" Wrocław

Tym razem twórcy z WTL sięgają do dorobku literackiego Franza Kafki.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.