Dzieje się - Teatr

"Woyzeck" na Dialogu

2007-10-16 15:29:24 | Wrocław
 Dziś o 19.00 w ramach festiwalu Dialog-Wrocław na Scenie na Świebodzkim będzie można zobaczyć spektakl "Woyzeck" w wykonaniu Sadari Movement Laboratory we współpracy z Asia Now Productions Seoul z Korei.
 

"Woyzeck" to przejmujące dzieło Georga Büchnera z 1836 r. w prekursorskiej na owe czasy, pozornie luźnej, szkicowej formie, opowiada opartą na faktach historię młodego żołnierza, którego nieustanne poniżenia i krzywdy, nieludzka dyscyplina wojskowa i sytuacja społeczna, pchają do szaleństwa i zbrodni. Prawdziwy Johann Christian Woyzeck został stracony za zabójstwo kochanki w Lipsku, w roku 1924. Premiera sztuki mogła się odbyć dopiero w roku 1913.

"Woyzeck" wciąż fascynuje twórców z całego świata. Sadari Movement Loboratory przedstawia dramat zupełnie nowym językiem obrazów i działań fizycznych, który sami określają słowem mimage (Mime - Image). Drewniane krzesła - pełnią rolę scenografii, rekwizytów, czasem postaci; służą wykonawcom jako główne narzędzie budowania scenicznych metafor, kształtowania dramatycznej przestrzeni, oddawania stanów emocjonalnych bohaterów. Aktorzy i "przypisane" do nich krzesła tworzą na pustej scenie światy, które razem zamieszkują. Dynamiczne tango Astora Piazzoli staje się integralną częścią widowiska. Niezmienne pozostaje jednak, wyrażone słowami bohatera przesłanie: "Człowiek jest otchłanią, patrząc weń dostajesz zawrotu głowy."

Autorzy:
Autor: George Büchner
Przekład: Min Soo Ahn;
Wersja angielska: Earl Jackson
Reżyseria: Do-Wan Lim
Dramaturg: S.Kyu Choi; Earl Jackson
Adaptacja: kreacja zespołowa
Muzyka: Astor Piazzolla
Światło: Tae-Hwan Gu
Kostiumy: Hae-Ju Kim
Charakteryzacja: Song-Wha Chae

Producent: S.Kyu Choi; Jisun Park

Obsada:
Woyzeck - Jae-Won Kwon
Marie - Eun-Young Joung
Kapitan - Chang-Seok Ko
Tamburmajor - Woo- Chul Lim
Doktor - Dong-Hun Kim
Chór - Min- Jung Kim, Eun- Jung Noh, Chun-Nam Lee, Jae- Gu Kim, Jae-Sun Shim, Jae-Hong Cheong


Do-Wan Lim
W 1988 r. wraz z Hong- Young Yoo założył teatr Sadari, którego głównym celem była edukacja teatralna, tworzenie spektakli i warsztatów dla dzieci ("sadari" to po koreańsku "drabina" - teatr miał być drabiną, łączącą dzieci i dorosłych). Dziś Sadari jest jednym z głównych centrów sztuki i teatru w Seoulu. Do- Wan Lim wyjechał na studia do słynnej paryskiej L'Ecole Internationale de Théâtre Jacques Lecoq, a po powrocie do Korei rozpoczął eksperymenty z niewerbalnym teatrem ruchu, w którym główny nacisk położony jest na pracę i kreację zespołową. Tak powstało "laboratorium ruchu", czyli Sadari Movement Laboratory, którego reżyserem i dyrektorem artystycznym Do- Wan Lim jest do dziś. Pracuje również jako wykładowca w Instytucie Sztuki w Seoulu.
 
 
Więcej o festiwalu Dialog-Wrocław: www.dialogfestival.pl i wroclaw.dlastudenta.pl/festiwaldialog/

Słowa kluczowe: "Woyzeck" Dailog wrocław festiwal dialog 2007 scena na świebodzkim program Do-Wan Lim teatr
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
wtw://zawsze_RÃłÅźewicz
Za nami festiwal wtw://zawsze_Różewicz [Podsumowanie WIDEO] Wrocław

We Wrocławskim Teatrze Współczesnym obchodzono 100. rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza.

Doli 2019
Za nami Dolnośląski Festiwal Teatrów Improwizacji DOLI 2019 [FOTO] Wrocław

Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia!

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.