Dzieje się - Teatr

"Taśmy Seweryna K" w Zamku

2007-11-29 09:51:35 | Wrocław

 1 i 2 grudnia na scenie sali widowiskowej Centrum Kultury „ZAMEK” będzie można obejrzeć najnowszy projekt wrocławskiego dramatopisarza Szymona Bogacza „Taśmy Seweryna K”. Zrealizowany w konwencji psychodelicznego kryminału spektakl to sztuka multimedialna, gdzie oprócz aktorów grających „na żywo”, na scenie pojawiają się... odtwarzacze dvd i telewizory, a w nich reszta aktorów, których role zostały zarejestrowane wcześniej.

Niekonwencjonalność tego przedsięwzięcia nie ogranicza się tylko do efektu końcowego. Wyjątkowy był już sam punkt wyjścia do realizacji spektaklu, mianowicie casting na nowych znajomych. Szymon Bogacz zorganizował taki casting w październiku 2006 roku, jak mówi: „po pierwsze dlatego, bo ubyło mu starych znajomych, a po drugie – ci nowi mieli stać się inspiracją do napisania sztuki. Stali się więc DAWCAMI historii, które są prawdziwe, które sami opowiadają z ekranów telewizorów i z których cała ta sztuka, czyli TAŚMY jest stworzona.” Pomysł spotkał się z dużym odzewem, ludzi przyszło mnóstwo, reżyser zyskał wielu Nowych Znajomych, zaś po roku pracy, rozmów i spotkań powstały „Taśmy Seweryna K”.

Sztuka Szymona Bogacza to swoisty kryminał zrealizowany w konwencji psychodelicznego śledztwa. Miało miejsce jakieś zdarzenie. Nie wiemy gdzie, kiedy i co. Podejrzani to Nowi Znajomi, którzy unikając odpowiedzi na pytania Prokuratora mnożą pozornie nie mające związku ze sprawą opowieści. Dzielny Prokurator przedstawia nagrania z przesłuchań, wyciska zeznania z ludzi, drąży sprawę bez opamiętania. Dla widza cała sprawa zaczyna układać się w dziwną i dosyć absurdalną opowieść, a Prokurator, sam zresztą w tę sprawę zamieszany, dopina swego i w końcu dowiadujemy się, że ... ale tego może już nie będziemy zdradzać.

Szczególną uwagę warto zwrócić na realizacyjny aspekt przedsięwzięcia. Przez 3 dni trwały nagrania aktorów występujących w spektaklu pośrednio, na ekranach telewizorów, materiał był rejestrowany jednocześnie siedmioma kamerami. Obrazy w telewizorach zostały zsynchronizowane ze sobą tak, aby dialogi, które prowadzą w nich osoby idealnie się ze sobą zgrywały. W efekcie na scenie powstaje wrażenie „rozmawiających telewizorów”.

Premiera spektaklu odbyła się 19 października w Centrum Kultury „ZAMEK”. W związku z ciepłym przyjęciem sztuki oraz dużym zainteresowaniem „Taśmy Seweryna K” zostaną raz jeszcze wystawione 1 i 2 grudnia, również na scenie Centrum Kultury „ZAMEK”.

 

"TAŚMY SEWERYNA K" - reż Szymon Bogacz
spektakle:
1 grudnia (sobota) godz. 19:00
2 grudnia (niedziela) godz. 19:00
wstęp 5zł


Centrum Kultury "ZAMEK", pl. Świętojański 1, 54-076 Wrocław
dojazd z centrum: autobusy: 409, 403, tramwaje 10,22, samochodem - kierunek na Zieloną Górę

 

(informacja prasowa)


Szymon Bogacz (ur. 1976) absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Po początkowych doświadczeniach zawodowych związanych z muzyką, od kilku lat zajmuje się pisarstwem, reżyserią oraz realizacją performatywnych projektów powiązanych z lieteraturą. Jest laureatem m.in. III nagrody (I i II nie przyznano) za najlepszą sztukę współczesną w konkursie organizowanym przez Narodowy Teatr Stary w Krakowie i miesięcznik Dialog w 2006 r, laureatem wyróżnienia w konkursie dramaturgicznym III Forum Współczesnego dramatu „Lustro.Obraz.iluzja” w Łodzi oraz stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2007 roku. Współpracował w 2005 r. z Teatrem Zakład Krawiecki – jako autor sztuki „Stosunki damsko-męskie”, w 2006 z Teatrem Współczesnym w Szczecinie – czytanie sztuki „Wariacje międzyludzkie”, w 2007 zrealizował cykl krótkich form teatralnych „Artmania” w klubokawiarni o tej samej nazwie we Wrocławiu. Ponadto jest autorem wielu opowiadań - publikacje w internecie oraz miesięczniku "Arszenik" i "Broszurze Literackiej" i scenariuszy.



Słowa kluczowe: "Taśmy Seweryna K" Szymon Bogacz biogram spektakle wrocław teatr wydarzenie kulturalne wroclaw szt
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Nikt (nie) spotyka Nikogo
ZARweek: spotkania wieńczące obchody XX-lecia Teatru ZAR Wrocław

W ramach ZARweeku zostaną zaprezentowane cztery spektakle.

Mirosław Kocur
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog - Wrocław powróci w 2025 roku

Organizatorzy zdradzili planowaną datę imprezy oraz jej główne założenia. Poruszono także kwestie finansowe!

Paweł Małaszyński
Paweł Małaszyński odszedł z Teatru Kwadrat i został freelancerem [WIDEO]

Teraz od początku wytaczam sobie ścieżkę kariery - mówi aktor.

Polecamy
Kaligula- Teatr Polski Wrocław
Prawo autorskie na deskach teatru. Co i jak można wykorzystać w spektaklu?

Spektakl to wielopoziomowy utwór, będący wynikiem pracy wielu twórców. Jak to wygląda z punktu widzenia prawa autorskiego?

Helena Modrzejewska jako Ofelia
Zbliża się 4. edycja konkursu na interpretację monologów szekspirowskich Heleny Modrzejewskiej

Konkurs "Modjeska Calling" zorganizowany jest dla upamiętnienia światowej sławy aktorki.

Polecamy
Ostatnio dodane
Nikt (nie) spotyka Nikogo
ZARweek: spotkania wieńczące obchody XX-lecia Teatru ZAR Wrocław

W ramach ZARweeku zostaną zaprezentowane cztery spektakle.

Mirosław Kocur
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog - Wrocław powróci w 2025 roku

Organizatorzy zdradzili planowaną datę imprezy oraz jej główne założenia. Poruszono także kwestie finansowe!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.