Dzieje się - Teatr

Startuje Finałowa Gala 10. edycji Brave Kids

2019-12-12 15:09:49 | Wrocław

W najbliższych dniach zobaczymy dwa wydarzenia wieńczące 10 lat projektu Brave Kids. W piątek 13 grudnia projekcja filmu Brave Cinema: Kids in Danger!, a w czwartek 19 grudnia unikatowy spektakl z udziałem 50 artystów z Polski i Gruzji na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu.

 brave kids

Dwa finałowe akordy 10. edycji Brave Kids pokazują, że ten projekt edukacyjno-artystyczny, wywodzący się z Wrocławia, zyskał światowy zasięg. Rozrósł się na tyle, że wydarzenia mu towarzyszące odbywają się każdego miesiąca roku, a w grudniu organizatorzy w szczególny sposób zaakcentują 10-lecie tej wrocławskiej inicjatywy. – Tegoroczna edycja Brave Kids była niezwykle bogata w wydarzenia. Ostatnim akcentem będzie Gala 10-lecia projektu, na którą zawitają gruzińskie dzieci uczestniczące w ostatniej, tegorocznej edycji Brave Kids, która odbywała się w listopadzie w Tbilisi. Cieszymy się, że Brave Kids angażuje ludzi z całego świata i porusza ważne dla nich problemy. Na zakończenie odwiedzą nas również wyjątkowi goście z Afganistanu – mówi Iwona Frydryszak, producent wykonawczy projektu Brave Kids.

Energia polsko-gruzińska

19 grudnia zobaczymy już siódmy w tym roku spektakl Brave Kids. Sześć poprzednich za każdym razem przyciągało do największej sali Teatru 700-osobową widownię, czyli komplet. Co mają w sobie spektakle w ramach Brave Kids? – To przede wszystkim głos dzieci, dlatego jest tak wzruszający, piękny i pełen ekspresji. Połączenie talentów, kultur i form artystycznych zawsze daje efekt zaskakujący i fascynujący, niezależnie od tego, z jakich krajów czy kontynentów pochodzą artyści i w czym się specjalizują – wyjaśnia Iwona Frydryszak.

Przedstawienie, które zobaczymy 19 grudnia we Wrocławiu, jest dziełem tancerzy, muzyków, akrobatów i adeptów różnego rodzaju sztuk performatywnych z Polski i Gruzji, w wieku od 6 do 17 lat. Przygotowali je w czasie trwania listopadowej edycji Brave Kids w Tbilisi (projekt zawitał do Gruzji już po raz czwarty). Premiera odbyła się właśnie w stolicy Gruzji, w ramach International Folklore Festival „Rhythms of Fall”. Wiemy, że wyrazistych akcentów na pewno dostarczą artyści gruzińscy. – Grupa pod auspicjami Caritas Gruzja przedstawi tradycyjne tańce gruzińskie, oddające piękno i surowość tego kraju oraz ukazujące rytm życia jego mieszkańców. Artyści z zespołu Pherkhisa podzielą się muzycznym dziedzictwem różnych regionów Gruzji wraz z tradycyjnym tańcem w kole. Całość dopełnią pulsujące, ostre rytmy, wielogłosowy śpiew i poruszająca muzyka wykonywana na tradycyjnych instrumentach przez młodych artystów z Zahessi – opowiada Iwona Frydryszak. Spektakl zobaczymy w Teatrze Polskim we Wrocławiu, przy ul. G. Zapolskiej 3, o godz. 13.00 (pokaz dla szkół). O godz. 18:00 zaplanowano Galę 10-lecia Projektu Brave Kids, podczas której organizatorzy podsumują dekadę projektu, ale główną część stanowić będzie finałowy pokaz Brave Kids Tbilisi. Początek o godz. 18.00. Bilet wstępu już od 5 zł.

Sonita w Barbarze

Wcześniej, już w najbliższy piątek, 13 grudnia, zobaczymy film o bardzo młodej dziewczynie z Afganistanu, tytułowej Sonicie, która w wieku 16 lat miała zostać wydana za mąż, wbrew swej woli. Jednak nie zgodziła się na taki los, a jej piosenka hip-hopowa „Brides for Sale”, umieszczona na YouTube, w krótkim czasie zdobyła ogromną popularność. Dziś Sonita jest symbolem walki o prawa kobiet.

Po projekcji zaplanowano spotkanie z wyjątkowymi gośćmi z Afganistanu – Hadi Marifatem (dyrektorem wykonawczym Afgańskiej Organizacji Praw Człowieka i Demokracji) oraz Rabią Salihi (badaczką i niezależną konsultantką). Oboje na co dzień zajmują się pracą na rzecz praw człowieka i praw dziecka. – To niepowtarzalna okazja, żeby od razu po filmie zadać pytania, podzielić się wrażeniami i porozmawiać z osobami wywodzącymi się z tej kultury i znającymi od podszewki poruszoną na ekranie tematykę. Dodam, że co najmniej 15% Afganek wychodzi za mąż przed ukończeniem 15. roku życia, więc historia Sonity to punkt wyjścia do szerszej dyskusji. Taka żywa rozmowa często otwiera perspektywę i daje nowe refleksje – podkreśla Agnieszka Ćwieląg, koordynatorka Brave Cinema. Projekcja filmu „Sonita” (reż. Rokhsareh Ghaemmaghami; Iran, Niemcy, Szwajcaria; 2015) rozpocznie się o godz. 19.00 w Barbarze (ul. Świdnicka 8b). Wstęp wolny.

Brave Kids 2019 w liczbach

Letnia odsłona Brave Kids 2019 zgromadziła 164 dzieci i młodzieży z 31 grup artystycznych z całego świata, m.in. z Peru, Kenii, Indii, Gruzji, Korei Południowej, Salwadoru, Syrii, Kolumbii i Nikaragui. Wszyscy uczestnicy mieszkali u lokalnych rodzin goszczących. Ponad 120 polskich dzieci brało udział w międzykulturowych warsztatach artystycznych prowadzonych przez 32 liderów grup – pedagogów, artystów i doświadczonych animatorów kultury. Tylko we Wrocławiu wielokulturowe pokazy artystyczne zobaczyło w czerwcu i lipcu ponad 2500 osób, w szczególności dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Patronat honorowy nad 10. edycją projektu Brave Kids objął prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

W poprzednich edycjach Brave Kids wzięło udział łącznie 1500 dzieci ze 180 grup artystycznych, a w swoich domach gościło je 500 polskich rodzin z 13 miast. Projekt artystyczno-edukacyjny Brave Kids powstał w 2009 roku przy wrocławskim Brave Festival, jednym z najbardziej uznanych i prestiżowych wydarzeń kulturalnych Wrocławia i Polski. Głównym organizatorem i pomysłodawcą Brave Kids jest wrocławskie Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła. Edycje odbywające się w każdym z miast organizowane są w partnerstwie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury.

Najbliższe wydarzenia:

  • 13 grudnia (piątek), projekcja filmu „Sonita” (reż. Rokhsareh Ghaemmaghami; Iran, Niemcy, Szwajcaria; 2015) i dyskusja wokół filmu, godz. 19.00, Barbara, Wstęp wolny.
  • 19 grudnia, godz. 13.00 (czwartek), spektakl dla szkół  Brave Kids Tbilisi, Teatr Polski we Wrocławiu. Informacje o rezerwacji miejsc: https://bit.ly/34cVzam
  • 19 grudnia, godz. 18.00 (czwartek), spektakl Brave Kids Tbilisi, Teatr Polski we Wrocławiu. Informacje o biletach: https://bit.ly/38wamAk
ip
fot. Piotr Spigiel
Słowa kluczowe: Wrocław, bilety spektakl, Teatr Polski
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
We Will Rock You casting
Kulisy castingu przed premierą "We Will Rock You" w Teatrze Muzycznym ROMA [WIDEO]

To brytyjski musical z piosenkami legendarnej grupy QUEEN i librettem Bena Eltona.

Opera Wrocławska
Opera Wrocławska przenosi spektakle do sieci

W listopadzie za darmo zobaczyć będzie można 5 streamów na żywo.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.