Dzieje się - Teatr

Spektakle "Anhelli. Skowyt" oraz "Kwarantanna" do zobaczenia w Instytucie Grotowskiego

2021-03-16 10:55:43 | Wrocław

Już wkrótce w Sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu będzie można zobaczyć dwa wyjątkowe spektakle. W ostatnim tygodniu marca do repertuaru powróci „Anhelli. Skowyt”, najnowszy spektakl Teatru ZAR w reżyserii Jarosława Freta, a 10 i 11 kwietnia odbędzie się premiera „Kwarantanny” w reżyserii Jakuba Tabisza, kolejny spektakl dokumentalny przygotowany w ramach projektu „Teatr na faktach”.

Anhelli. Skowyt

Anhelli. Skowyt

„Anhelli. Skowyt” jest spektaklem muzycznym, śpiewanym na żywo i skomponowanym na bazie pieśni ormiańskich, greckich hymnów i prawosławnych irmosów. Wokół postaci głównego bohatera poematu Juliusza Słowackiego, Teatr ZAR buduje muzyczną dramaturgię zaczerpniętą z liturgii chrześcijańskiej oraz obrządków pogrzebowych różnych tradycji wpisując w spektakl figurę Anhellego-Zbawiciela, nawiązując też do tekstów gnostyckich i w towarzyszących mu postaciach widząc Marię Magdalenę. Pada pytanie o niemożność doświadczenia i wyrażenia śmierci, skupiając się na tych kilku minutach żałoby, kiedy zebrani w domu osoby, która odeszła, żałobnicy dokonują pożegnania, odprawienia zmarłego.

Jedyne słowa, jakie padają w spektaklu to równocześnie ostatnie wersy poematu Słowackiego, któremu złożony zostaje tu muzyczny i sceniczny hołd. Unikalna kolekcja pieśni, składających się na spektakl Teatru ZAR powstała w wyniku dziesięcioletnich poszukiwań, długotrwałej pracy z pieśniarzami różnych tradycji i obrządków. Pierwsze wersja przedstawienia zatytułowana „Anhelli. Wołanie” miała premierę we wrześniu 2009 roku jako ostatnia część tryptyku „Ewangelie dzieciństwa”. We wrześniu 2019 roku w japońskiej Todze podczas IX Olimpiady Teatralnej odbyła się prapremiera nowej wersji, „Anhelli. Skowyt”.

Kwarantanna

„Kwarantanna” to opowieść o ludziach w zamknięciu. O ich radzeniu lub nieradzeniu sobie z wyjątkową sytuacją, jaką był przymusowy lockdown, masowa kwarantanna, spowodowana pandemią COVID-19. Wraz z nią do Europy powrócił temat od zawsze podejmowany przez ludzkość, ale zdawałoby się już zapomniany – zaraza. Każde słowo, które pada w spektaklu zostało wypowiedziane przez żyjącą gdzieś za ścianą osobę. Podstawą do stworzenia scenariusza były rozmowy podczas epidemii. Scenariusz splata indywidualne historie izolacji, emocje które jej towarzyszą i obserwacje na temat całkowitej, nagłej zmiany życia społecznego w sytuacji zagrożenia wirusem. To wszystko posłużyło do zadania fundamentalnych pytań o to, kim się staliśmy. 

Pokazy spektakli

„Anhelli. Skowyt”, czw.–sob. 25–27/03/2021, 19:00, pon.–wt. 29–30/03/2021, 19:00, Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Przejście Żelaźnicze, Wrocław.

„Kwarantanna”, sob.–niedz. 10–11/04/2021, 19:00, Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Przejście Żelaźnicze, Wrocław. Po spektaklu 10 kwietnia odbędzie się spotkanie z twórcami i bohaterami spektaklu.

ip

zdjęcie: "Anhelli. Skowyt", fot. Magdalena Mądra

Słowa kluczowe: marzec 2021, kwiecień 2021, Wrocław, repertuar, premiery, teatr Wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Brave Kids
Ruszyła 12. edycja Brave Kids we Wrocławiu Wrocław

Tego lata Wrocław stanie się miejscem spotkania dzieci i młodzieży z całej Polski i z zagranicy.

Stand-up
Kto rządzi w polskim standupie?

Czyje występy są najbardziej oblegane? Oto dziesiątka topowych polskich komików.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.