Dzieje się - Teatr

Rusza Scena ukraińska przy Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu

2023-11-17 11:37:52 | Wrocław

Scena ukraińska, pod artystyczną opieką Grupy teatralnej GAS, z dumą ogłasza swoje oficjalne otwarcie przy Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu. Inicjatywa ta powstała z pasji i zaangażowania trzech aktorek: Sofii Onishchenko, Darii Bohdan i Vasylyny Martseniuk. Celem sceny jest nie tylko prezentacja dorobku ukraińskich artystek i artystów w dziedzinie teatru i sztuk performatywnych, lecz także stworzenie przestrzeni, w której głos ukraińskiej mniejszości wzbogaci kulturalne krajobrazy Wrocławia. Pierwsze pokazy już 18 listopada!

Scena ukraińskaBezpośrednią inspiracją dla powołania Sceny ukraińskiej była przymusowa emigracja ukraińskich artystów spowodowana pełnoskalową inwazją Rosji na Ukrainę w 2022 roku i systematycznym niszczeniem ukraińskiej kultury. Jako wyraz solidarności i wsparcia dla artystów na emigracji, językiem przewodnim sceny będzie ukraiński. Niemniej jednak, aby maksymalnie otworzyć się na różnorodność publiczności, wszystkie przedstawienia, warsztaty i performanse będą dostępne  w językach polskimi lub angielskim.

W pierwszym sezonie działalności Scena ukraińska ma być platformą dla współczesnej, młodej i niezależnej sztuki ukraińskiej. Jednocześnie celem Sceny jest umożliwienie artystkom i artystom na emigracji zachowania i kultywowania tożsamości narodowej. Grupa teatralna GAS, operująca w językach ukraińskim i polskim, zaprasza
do współpracy lokalnych artystów i artystki oraz teatry i grupy teatralne z Ukrainy.

Podczas uroczystego otwarcia Sceny ukraińskiej, publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w różnorodnych wydarzeniach:

„Bliźniaki znów się spotkają”
– czytanie performatywne sztuki Ihora Kostetskiego z 1947 roku. Opowieść o balu zorganizowanym w czasie wojny została napisana na emigracji i wpisuje się w tradycje teatru absurdu.  Współczesna interpretacja ukazuje łączenie się dwóch różnych światów oraz przypomina, że życie toczy się dalej, mimo trwającej wojny.

„MAJDAN. Ukraińskie re-kreacje” – performans uliczny, będący próbą odtworzenia i zrozumienia rewolucji na Placu Niepodległości w Kijowie sprzed dziesięciu lat.

Warsztaty Yulii Linnik – dwudniowy intensywny kurs ukraińskiej aktorki i wykładowczyni, poświęcony roli słowa na scenie, aktorskim technikom pracy z głosem i tekstem, zgodnie z założeniami Łesia Kurbasa.

„WERTEP” – spektakl muzyczny Charkowskiego Teatru Lalek we współpracy z Lwowskim Teatrem Lalek, opowiadający historię ukraińskiej kultury i solidarności. Swoją premierę miał 24 grudnia 2022, podczas ostrzeliwań w Charkowie.

„Wiosna, lato, jesień, zima i znowu wiosna” – spektakl badawczy  Grupy teatralnej GAS, łączący dokument i fantastykę, inspirowany utworem Łesi Ukrainki pt. „Pieśń lasu”.

Instytut Grotowskiego wraz z Grupą teatralną GAS zapraszają mieszkańców Wrocławia ciekawych sztuki i kulturyukraińskiej do udziału w otwarciu pierwszego sezonu Sceny ukraińskiej.

Więcej informacji: grotowski-institute.pl/projekty/scena-ukrainska/

ip

fot. Justyna Żądło

Słowa kluczowe: program, spektakle, wydarzenia, Grotowski Wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
KrÃłlowa. Baśń podwÃłrkowa
"Królowa. Baśń podwórkowa" rusza w tournée po Dolnym Śląsku Wrocław

Przedstawianie familijne Wrocławskiego Teatru Pantomimy do zobaczenia w kilku miastach!

ppa
Ruszył nabór do Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki 44. PPA

Festiwal odbędzie się w dniach 15-24 marca 2024 roku we Wrocławiu.

Polecamy
Wrocławski Teatr Pantomimy
Wrocławski Teatr Pantomimy zapowiada sezon 2022/23 Wrocław

W planach są 4 premiery oraz bogaty program interdyscyplinarny.

Piloci - musical online
Przebojowy musical "Piloci" można już zobaczyć online

Jeden z największych hitów Teatru Muzycznego Roma do zobaczenia na VOD.

Polecamy
Ostatnio dodane
KrÃłlowa. Baśń podwÃłrkowa
"Królowa. Baśń podwórkowa" rusza w tournée po Dolnym Śląsku Wrocław

Przedstawianie familijne Wrocławskiego Teatru Pantomimy do zobaczenia w kilku miastach!