Dzieje się - Teatr

Rusza 4. edycja kursu teatru dokumentalnego w Instytucie Grotowskiego

2024-02-16 12:04:19 | Wrocław

Instytut im. Jerzego Grotowskiego zaprasza na VI edycję kursu teatru dokumentalnego. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest „nowe”. W trakcie kursu poszukamy osobistych opowieści, przeprowadzimy liczne wywiady, by na ich podstawie tworzyć scenariusze, czytania performatywne i spektakle. Każdy z uczestników będzie mógł także realizować własny temat pod opieką doświadczonych reżyserów i scenarzystów. Celem kursu jest stworzenie autorskiego scenariusza i przedstawienie go na scenie w formie czytania performatywnego w lutym 2025 roku. Wybrane teksty mogą także stać się pełnoprawnymi spektaklami i zostać częścią repertuaru „Teatru na faktach”, tak jak to miało miejsce w poprzednich latach.

kurs teatru dokumentalnegoIdea

Podczas VI edycji kursu będziemy dzielić się naszymi, kilkuletnimi już, doświadczeniami w tworzeniu teatru dokumentalnego. Opowiemy o technice verbatim, czyli „dosłownym zapisie rzeczywistości”. O tym, jak prowadzimy rozmowy z bohaterami. Jakie pytania powinniśmy im stawiać, jak ich otwierać i jak z wielogodzinnych rozmów wyławiać rzeczy najbardziej istotne. Jak z opowieści o przeszłych zdarzeniach stworzyć scenariusz, którego akcja rozgrywa się tu i teraz, i potrafi trzymać widza w napięciu? Jak pracować z aktorem w spektaklu dokumentalnym? Jaką rolę sami odgrywamy w procesie twórczym, który od początkowego zaciekawienia jakimś tematem ma doprowadzić do spektaklu poruszającego jego najbardziej dramatyczne aspekty?

Jesteśmy praktykami i będziemy koncentrować się przede wszystkim na sprawach warsztatowych. Podczas naszych spotkań nie zabraknie jednak miejsca dla ogólnej refleksji na temat natury człowieka i świata oraz misji teatru.

Temat przewodni: Nowe

Jak co roku uczestnicy kursu, oprócz pracy nad własnym tematem, będą mogli także wziąć udział w pracy zespołowej. Dzięki temu w praktyczny sposób tworzymy okazję do poznawania wszystkich aspektów pracy nad scenariuszem i możliwą inscenizacją. Chcemy także, by temat przewodni inspirował indywidualne poszukiwania twórców i pozwalał na znalezienie miejsc wspólnych pomiędzy różnymi opowieściami. Dotychczas poruszaliśmy takie wątki jak: społeczna rewolucja na Białorusi, wojna i masowa migracja z Ukrainy do Polski, społeczne i ekologiczne skutki eksploatacji kopalni Turów czy znaczenie rzeki w opowieści, a także próby nadawania naturze osobowości prawnej. 

Tematem przewodnim VI edycji kursu są „nowe”. Pod tym pozornie zwyczajnym słowem kryje się wiele znaczeń. „Nowe” są osoby przebywające do Polski z ogarniętych wojną Ukrainy, Białorusi, Ameryki Łacińskiej i wielu innych krajów. Polska staje się schronieniem i celem podróży dla uchodźców i migrantów. Urodzona w Grodnie Jana Shostak w ramach swojego artystycznego dyplomu chciała zastąpić słowa „uchodźcy” i „migranci” swojsko brzmiącym pojęciem „nowaka”. My także będziemy szukać słów na opisywanie ciągle zmiennej rzeczywistości, poprosimy też o nie naszych bohaterów. 

W kontrze do tego co stare – nowe okazuje się także wyrazem pragnień i lęków różnych społeczności zamieszkujących Polskę. Czy nadchodząca zmiana pochłonie tradycyjne wartości, wiarę i przyzwyczajenia? W poszukiwaniu „nowego” będziemy naszym bohaterom zadawać pytania o tożsamość, dom, podjęte wybory, które doprowadziły ich do tego, a nie innego miejsca na świecie. Zmiany w prawie, lub ich brak, kwestie aborcji, związków partnerskich, religijności i jej braku, ekologii, katastrofy klimatycznej, praw człowieka wobec praw sztucznej inteligencji – to wszystko i więcej stanie się obiektem i celem naszej pracy. Jak zwykle skupimy się tutaj na subiektywnych prawdach ludzi żyjących obok nas, historiach często pomijanych przez media i kulturę popularną. Chcemy by „nowe” wyczuliło nasze spojrzenie, sprowokowało do uważnego słuchania nawet najdelikatniejszych ludzkich opowieści.

Każdy z uczestników kursu będzie mógł wziąć udział w procesie zbierania materiałów, szukania bohaterów, tworzenia scen i konstrukcji scenariusza.

ip

fot. materiały prasowe

Więcej informacji oraz zapisy: grotowski-institute.pl/projekty/teatr-faktach-2024/

 

Słowa kluczowe: zapisy, zgłoszenia, kurs teatralny, Instytut Grotowskiego Wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Piloci - musical online
Przebojowy musical "Piloci" można już zobaczyć online

Jeden z największych hitów Teatru Muzycznego Roma do zobaczenia na VOD.

Malta Festival Poznań 2020
30. Festiwal Malta w Poznaniu odbędzie się w innym terminie

Wrócimy do Was z nowym, bezpiecznym scenariuszem imprezy - zapowiadają organizatorzy.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.