Dzieje się - Teatr

Przekręt wystartował – relacja

2009-03-17 22:27:35 | Wrocław

Za nami już dwa dni Przeglądu Kultury Szkół Średnich PRZEKRĘT 2009, odbywającego się w Liceum Ogólnokształcącym nr XVII we Wrocławiu. Jak do tej pory, mieliśmy okazję zobaczyć pierwszą odsłonę konkursu teatralnego oraz konkurs taneczny. Dziś przekrętowy dzień „muzyczny", podczas którego uczestnicy zmierzą się w trzech kategoriach: przegląd kapel, piosenka polskojęzyczna i obcojęzyczna.


Festiwal otwarto w poniedziałek spektaklem według „Ożenku" Mikołaja Gogola. Było to zarazem pierwsze przedstawienie brane pod uwagę w konkursie. Tę klasyczną komedię obyczajową wystawił Teatr Prze-Ogromny z „siedemnastki", a reżyserii podjęła się Dorota Zielińska.

Jest to historia wydania za mąż dobiegającej powoli trzydziestki kupieckiej córki Agafii Tichonownej (w tej roli Natalia Cyran), jednak, wbrew pozorom, nie spodziewajmy się romantycznej opowieści o miłości. Poprzez miejscową zaradną swatkę Fiokłę Iwanowną (Olga Żmuda) do kamienicy Agafii trafiają potencjalni kandydaci na małżonków, a należy zaznaczyć, że są to postaci nad wyraz osobliwe: radca dworski Iwan Kuźmicz Podkolesin (Bartłomiej Gierczak), urzędnik Iwan Pawłowicz Jajecznica (Adrian Kraweć), emerytowany oficer marynarki Żewakin (Kamil Szeptycki) oraz były oficer piechoty Anuczkin (Krzysztof Szpinko). Dla każdego z nich najbardziej liczy się dobry interes, wynikający z ożenku. Sprawy nabierają tempa, gdy przyjaciel Podkolesina, Koczkariow (Robert Łosyk), robi wszystko, by to właśnie Iwan Kuźmicz został szczęśliwym małżonkiem. Jednak tym wciąż miotają skrajne uczucia - wstydzi się swojego kawalerstwa, będąc jednocześnie przerażonym perspektywą małżeństwa. Reżyserce oraz aktorom udało się zachować walory ostrej satyry obyczajowej stawiając przy tym kwestie wciąż aktualne, i to u coraz młodszych pokoleń. Cały spektakl szczególnie nakręcała najbardziej wyrazista trójka aktorów - Bartłomiej Gierczak, Olga Żmuda oraz Natalia Cyran - zarówno ich postaci, jak również inne, w rozrechotaną publiczność rzuciły ironicznym gogolowskim pytaniem: z kogo się śmiejecie?

Przekrętowy wtorek został zdominowany przez teatralną Grupę pod Wiszącym Kotem z Liceum Ogólnokształcącego nr VII w Częstochowie. Formacja przedstawiła pięć sztuk według dramatów Williama Szekspira („Hamlet", „Kupiec wenecki", „Wesołe kumoszki z Windsoru", „Sen nocy letniej" i „Stracone zachody miłości") oraz jedną autorską sztukę pt. „Wyścig szpilek, czyli Tiramisu". Jeśli chodzi o Szekspira, młodzi częstochowscy aktorzy wykazali się dość nierówną formą. Zrzucić to można na barki zmęczenia wynikającego z grania wszystkich spektakli pod rząd przez kilka godzin - plan bardzo ambitny, jednak po dłużyznach, bohaterach bez wyrazu niedosyt pozostanie. Istotnie, teksty Szekspira, zwłaszcza „Hamlet", nie należą do najłatwiejszych, dogłębne zobrazowanie psychiki, jakiego angielski dramatopisarz dokonywał kreując swoje postaci, to trudny materiał, bez względu na umiejętności. Broni się jedynie komedia „Wesołe kumoszki z Windsoru", zagrana swobodnie w konwencji farsy, lekka, z osobliwymi kreacjami głównych bohaterów - sir Johna Falstaffa oraz pani Page i pani Ford.

Grupa pod Wiszącym Kotem może jednak okazać się czarnym koniem konkursu za sprawą sztuki „Wyścig szpilek, czyli Tiramisu". Spektakl jest próbą podjęcia problemów nękających kobiety z pokolenia yuppies, począwszy od tych najbardziej prozaicznych i zmaterializowanych, a na emocjonalnych przeżyciach wewnętrznych kończąc. Siedem młodych kobiet pracujących w dużej korporacji, siedem różnych spojrzeń na własne życie - karierę, pieniądze, zakupy, seks, miłość, rodzinę. Autorzy nie boją się podejmować tematów trudnych i budzących kontrowersje - jak na licealne realia sztuka jest odważna, ale zajmująca zarazem, pozwalająca spojrzeć na rozterki młodych ludzi wnikliwie, acz z nutą ironii.

Poza formacją z Częstochowy na przekrętowej scenie wystąpiła wczoraj grupa Amadeusz z pantomimą „Autobus", a monodramy zaprezentowały Adrianna Roman („Noc poślubna" wg opowiadania Janusza L. Wiśniewskiego) oraz Adrianna Węgrzyn („Spełnione marzenia"). Zmianie uległ skład jury konkursu teatralnego - ostatecznie zasiedli w nim: Elżbieta Lisowska-Kopeć, aktorka i polonistka oraz Bartosz Porczyk, aktor Teatru Polskiego. W poniedziałek pojawił się również Rafał Kronenberger, również aktor Teatru Polskiego, jednak wczoraj z powodu choroby był nieobecny.

Dziś dzień „muzyczny" na PRZEKRĘCIE - ponad trzydziestu wykonawców w trzech kategoriach (piosenka polskojęzyczna, obcojęzyczna, konkurs kapel) oceniać będą członkowie zespołu Me, Myself and I - Magdalena Pasierska i Michał Majeran. W czwartek druga odsłona konkursu teatralnego, a gala finałowa i rozdanie nagród w piątek.

Marek Kwaśny
(marek.kwasny@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: Przekręt, Wrocław, XVII LO, konkurs teatralny
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Spektakl OÅźenek
Spektakl "Ożenek" do zobaczenia online w Wielkanoc [WIDEO]

To spektakl, który od momentu premiery, cieszy się ogromnym powodzeniem wśród widzów!

43. Przegląd Piosenki Aktorskiej
43. Przegląd Piosenki Aktorskiej - ogłoszono program koncertów i spektakli

PPA odbędzie się w dniach 24 marca - 2 kwietnia 2023 we Wrocławiu.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.