Dzieje się - Teatr

Podsumowanie sezonu 2022/23 we Wrocławskim Teatrze Współczesnym

2023-06-30 11:28:32 | Wrocław

Komunikat Wrocławskiego Teatru Współczesnego

Czas na podsumowanie sezonu 2022/23 we Wrocławskim Teatrze Współczesnym imienia Marii i Edmunda Wiercińskich

Trąbka do słuchaniaSezon 2022/23 upłynął pod znakiem zróżnicowanych spektakli, które łączy budowanie poczucia wspólnoty z widzami. Wierzymy, że nasze spektakle dają widzom schronienie i chwilę wytchnienia od rzeczywistości, a jednocześnie nie pomijają poważnych tematów.

Zrealizowaliśmy 4 premiery:

- „Syrena. Anatomia miłości” Zuzanny Bojdy/Amandy Lee Koe w reż. Darii Kopiec;

- „Marat/Sade” Petera Weissa w reż. Marcina Libera;

- „Chamstwo” Kacpra Pobłockiego autorstwa kolektywu  Agnieszka Jakimiak – Mateusz Atman;

- „Trąbka do słuchania” Leonory Carrington w reż. Weroniki Szczawińskiej.

„Syrena. Anatomia miłości” w konwencji oswajającej baśni wprowadza widzów – zwłaszcza młodych – w obszar niejednoznacznych zagadnień związanych z poszukiwaniem tożsamości płciowej. To wielowątkowa i pełna czułości opowieść o pragnieniu bycia kochanym/kochaną, czerpiąca z realizmu magicznego i świata roślin.

Pełna pozytywnej energii jest także „Trąbka do słuchania”. To surrealistyczny i alchemiczny spektakl o wtajemniczeniu i poszukiwaniu siebie, w którym o najpoważniejszych sprawach mówi się w slapstickowy sposób, a slapstick jest zarazem drogą do samopoznania i budowania relacji z innymi ludźmi.

Z ciągu ironicznych scen teatru w teatrze składa się również „Marat/Sade” – punkowy spektakl, w którym scenografia powstaje na oczach widzów. To czerpiące inspiracje z popkultury i malarstwa tragikomiczne przedstawienie o uniwersalnych mechanizmach rządzących naszym światem, bo wciąż aktualne pozostaje padające w nim pytanie: „Maracie, co się stało z naszą rewolucją?”.

W anarchistycznym tonie utrzymane jest też „Chamstwo” – spektakl, który powstał w kontrze do ponurej podróży w przeszłość opisanej w antropologicznym eseju Kacpra Pobłockiego. O ile w książce dużo uwagi poświęcono przemocy, to sceniczne „Chamstwo” jest przede wszystkim opowieścią o pomocy.

Przeprowadziliśmy 5. Konkurs Dramaturgiczny STREFY KONTAKTU

W lutym poznaliśmy Laureatów V Konkursu Dramaturgicznego STREFY KONTAKTU, organizowanego przez Wrocławski Teatr Współczesny oraz Miasto Wrocław. Do udziału w Konkursie zapraszani są nie tylko dramatopisarze, ale również prozaicy i artyści działający w innych niż teatr dziedzinach sztuki. Głównym założeniem ideowym Konkursu jest tworzenie impulsu do poszerzania języka scenicznego i konstruowania nowych form teatralnych.

Spośród 28 tekstów autorów zaproszonych na V Konkurs, Jury w składzie: Anna Augustynowicz, Agnieszka Jakimiak, Katarzyna Niedurny, Ryszard Koziołek i Zbigniew Majchrowski (Przewodniczący), przyznało następujące nagrody:

- nagrodę w wysokości 40 tys. zł: Ignacy Karpowicz za sztukę „Rozmowy mijane”;

- wyróżnienie w wysokości 15 tys. zł: Zenon Fajfer za sztukę „Uwolnienie”;

- wyróżnienie w wysokości 15 tys. zł: Vera Popova i Wojciech Ziemilski za sztukę „Zadania aktorskie”;

- wyróżnienie w wysokości 15 tys. zł: Małgorzata Sikorska-Miszczuk za sztukę „Dziennik szału i chciwości”;

- wyróżnienie w wysokości 15 tys. zł: Michał Walczak za sztukę „Budowniczy schronów”.

Komisja Artystyczna WTW w składzie: Krzysztof Boczkowski, Anna Dąbrowska, Marek Fiedor (Przewodniczący), Agnieszka Majcher, Katarzyna Migdałowska oraz Ryszard Nowak przyznała nagrody w postaci scenicznej realizacji sztuki, które otrzymali:

- Zenon Fajfer za sztukę „Uwolnienie”;

- Jakub Tabaczek za sztukę „Stulejka”;

- Filip Zawada za sztukę „Kolejność fal”.

Uczestniczyliśmy w 5 w festiwalach

Nasze spektakle brały udział w polskich i zagranicznych festiwalach, gdzie zostały znakomicie i owacyjnie przyjęte.

Przedstawienie „Kobieta i życie" w reż. Piotra Łukaszczyka zaprezentowaliśmy w trakcie 11. edycji Międzynarodowego Festiwalu FemART w Prisztinie (Kosowo), który w tym roku odbył się pod hasłem „Burn your fear”

– Odwaga jest niezbędna do pokonania strachu. Zbyt długo wpajano nam, żeby milczeć i nadszedł czas, by odważyć się przemówić – mówili organizatorzy festiwalu.

Z kolei spektakl „Chamstwo" kolektywu Agnieszka Jakimiak – Mateusz Atman wystawiono na festiwalu Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku. Prezentowane na przeglądzie wydarzenia są głosem sprzeciwu wobec zła.

„Wyskubki” w reż. Pawła Kamzy zagraliśmy natomiast na  47. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych, gdzie brał udział w konkursie Klasyka Żywa.

– Reżyser odważył się dosłownie wyskubać z Różewicza krótkie fragmenty i zbudować z nich nowy scenariusz, który pozostaje wierny Różewiczowi –  powiedział Patryk Kęcki, przewodniczący komisji artystycznej festiwalu, w rozmowie cytowanej przez Dziennik Teatralny.

„W tłumaczeniu” w reż. Wojciecha Ziemilskiego w październiku zaprezentowano z kolei na Konfrontacjach Teatralnych w Lublinie, a kwietniu na gdańskim festiwalu literackim Odnalezione w tłumaczeniu.

Festiwal Konfrontacje Teatralne jest uznawany za jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych w regionie i jedno z największych wydarzeń tego typu w Polsce wschodniej.

Odnalezione w tłumaczeniu zaś to festiwal poświęcony przede wszystkim sztuce translacji. Organizatorzy zapraszają do rozmów o literaturze i przekładzie pisarzy, tłumaczy literatury, krytyków oraz czytelników z całej Polski. 

Dwie nowe osoby w zespole aktorskim WTW

Do zespołu aktorskiego WTW dołączyli Magdalena Taranta i Dominik Smaruj.

1423 osoby wzięły udział w działaniach edukacyjno-warsztatowych

Po raz czwarty zrealizowaliśmy projekt „Jak poprzez teatr poznawać świat” – punktem wyjścia stał się spektakl „W tłumaczeniu” w reżyserii Wojciecha Ziemilskiego, którego koncept oparty jest na tytułowym tłumaczeniu wierszy Tadeusza Różewicza na Polski Język Migowy. Celem warsztatów było poznanie kultury Głuchych a także uruchomienie w uczestnikach refleksji na temat różnych sposobów komunikacji i sposobów opisu świata, a następnie stworzenie własnej wypowiedzi scenicznej.

Projekt „Jak poprzez teatr poznawać świat” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Patrzenie na przyrodę z perspektywy „Miejskiego ptasiarza" wcale nie jest takie proste – okazało się w trakcie dwutygodniowych warsztatów z młodzieżą z Wrocławia i Dolnego Śląska. Z dziesięcioma grupami młodych ludzi oglądaliśmy spektakl Weroniki Szczawińskiej, rozmawialiśmy o przyrodzie w teatrze i naśladowaliśmy naturę. Rozmawialiśmy także o tym, co jeszcze możemy dla niej zrobić. Współorganizatorem projektu było Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w Polsce.

W czerwcu odbył się z kolei pokaz „Pod pijanym kasztanem” w wykonaniu grupy teatralnej (działającej przez cały sezon we Wrocławskim Teatrze Współczesnym) pod ciągle roboczą nazwą „Teatr na próbę”. Uczestniczący w projekcie młodzi ludzie przez 10 miesięcy przyglądali się różnym aspektom pracy teatralnej, a efekt swoich umiejętności nabytych i szlifowanych podczas zajęć zaprezentowali w czerwcu na Dużej Scenie WTW.

Prezentacja została zrealizowana pod opieką artystyczną Anny Kiecy. Opiekunką grupy jest Katarzyna Migdałowska.

Przez cały sezon prowadzimy warsztaty wprowadzające i interpretacyjne dotyczące bieżących spektakli repertuarowych.

WTW gościł i udzielił wsparcia wspaniałemu przedsięwzięciu Stowarzyszenia Teatr Nowy Świat pt. BAŚNIENIE, czyli polsko-ukraińskim międzypokoleniowym teatralnym warsztatom integracyjnym.

4 wydarzenia specjalne

Oprócz działalności repertuarowej zrealizowaliśmy również wydarzenia specjalne:

- „8 dych Kierca” – czyli jubileusz Bogusława Kierca;

- „Głosy rzeki” – performatywny koncert w reż. Leny Frankiewicz;

- Międzynarodowy Dzień Teatru. Pokaz monodramu „Dwa dni z synem” Zdzisława Kuźniara.

- „Obrzędy” – sztuka Wita Szostaka (nadesłana na IV Konkurs Dramaturgiczny STREFY KONTAKTU) w reż. Krzysztofa Boczkowskiego, zrealizowana przez Stowarzyszenie Teatr Nowy Świat w partnerstwie z WTW.

Plany na sezon 2023/2024

Sezon 2022/23 będzie zdominowany przez realizacje sceniczne sztuk nagrodzonych

w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU. Przed nami premiery trzech konkursowych dramatów:

- Zenon Fajfer, „Uwolnienie”, reż. Kuba Kowalski;

- Jakub Tabaczek, „Stulejka”, reż. Marcin Liber;

- Filip Zawada, „Kolejność fal”.

Szczegóły ogłosimy na początku sezonu.

Wakacje w WTW

Dwa lata temu zainaugurowaliśmy cykl TRZY W JEDNYM, w ramach którego offowi twórcy teatralni mają możliwość pokazania swoich spektakli na scenach Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Tym razem będą to:

- „Czuły Spektakl. Medytacje w prekariacie”, reż. Marta Szlasa-Rokicka, InSzPer (19 sierpnia);

- „Dom”, reż. Eryk Herbut, grupa teatralna Brut (26 sierpnia);

- „Symbioza”, reż. Agnieszka Magdalena Włoch, Teatr Zapadnia (2 września).

„Czuły Spektakl. Medytacje w prekariacie” to projekt, którego twórcy badają potencjał praktyki mindfulness jako metody radzenia sobie z trudami współczesnego świata. Zastanawiają się, jak to zjawisko może nam pomóc, jak rozczarować oraz w jaki sposób kształtuje nasze spojrzenie na kobiecość i męskość.

„Dom" to z kolei oparty na rodzinnej historii spektakl, zainspirowany prowincjonalną twórczością i religijnymi rytuałami. Spektakl będzie opowieścią o relacji ojca, dziadka oraz syna, którzy spotkają się ze sobą w tym samym momencie ich życia.

Twórcy spektaklu „Symbioza” Teatru Zapadnia demaskują wstydliwy i niepokojący obraz matki – choć często jest on wypierany i przemilczany, to istnieje, nurtuje i przygnębia. Przedstawienie było prezentowane na festiwalach w Albanii i Stanach Zjednoczonych, a także zdobył trzy nagrody na aactWorldFest w USA.

ip

zdjęcie: "Trąbka do słuchania", fot. Natalia Kabanow

Słowa kluczowe: spektakle, premiery, repertuat, festiwale, aktorzy, plany

Trąbka do słuchania - zdjęcia ze spektaklu (12)

Trąbka do słuchania - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 1
Trąbka do słuchania - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 2
Trąbka do słuchania - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 3
Trąbka do słuchania - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 4
Trąbka do słuchania - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 5

Marat/Sade - zdjęcia ze spektaklu (18)

Marat/Sade - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 1
Marat/Sade - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 2
Marat/Sade - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 3
Marat/Sade - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 4
Marat/Sade - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 5

Chamstwo - zdjęcia ze spektaklu (6)

Chamstwo - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 1
Chamstwo - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 2
Chamstwo - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 3
Chamstwo - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 4
Chamstwo - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 5

Syrena. Anatomia miłości - spektakl WTW (12)

Syrena. Anatomia miłości - spektakl WTW  - Zdjęcie nr 1
Syrena. Anatomia miłości - spektakl WTW  - Zdjęcie nr 2
Syrena. Anatomia miłości - spektakl WTW  - Zdjęcie nr 3
Syrena. Anatomia miłości - spektakl WTW  - Zdjęcie nr 4
Syrena. Anatomia miłości - spektakl WTW  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Wrocławski Teatr Lalek
Premiery Wrocławskiego Teatru Lalek na sezon 2022/23 - klasyka dla całej rodziny i ciekawe projekty Wrocław

Filarami działalności WTL będą prapremiery, repertuar dla różnych grup wiekowych i dostępność dla niepełnosprawnych.

Teatr plenerowy - sasint
Sierpień z Wrocławskim Teatrem Plenerowym Wrocław

W sierpniu mamy szansę zostać widzami 3. edycji Wrocławskiego Teatru Plenerowego.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.