Dzieje się - Teatr

Otwarcie sceny ukraińskiej w ramach Festiwalu Teatru na faktach "Antybohaterka"

2023-06-30 14:55:25 | Wrocław

Pierwsza w Polsce teatralna scena ukraińska powstanie w przestrzeniach Instytutu Grotowskiego i będzie stałym miejscem prezentacji dla Ukraińców i wszystkich zainteresowanych ukraińskim językiem i kulturą.

Program festiwalu przeciwstawia różne narracje i spojrzenia na świat. „Antybohaterka” i scena ukraińska ma otworzyć dyskusję o kulturze i jej dostępności dla tej największej obecnie mniejszości narodowej w naszym kraju i we Wrocławiu.

Jeden dzień festiwalowy (6.07.2023) będzie w całości w języku ukraińskim (z polskimi napisami).

- Chcemy otworzyć i taką scenę i możliwość instytucjonalizowania tych opowieści, które osoby z Ukrainy wnoszą do Polski, przywożąc je ze sobą. Trochę nawiązując tu do tradycji naszego miasta. Obecna Scena Kameralna Teatru Polskiego, była kiedyś teatrem żydowskim i były tam grane spektakle w języku jidysz. Chcemy nawiązać do tej tradycji. Żeby spektakle były grane w języku ukraińskim, ale nie tylko dla Ukraińców - komentuje Jakub Tabisz, dyrektor artystyczny festiwalu.

Otwarcie sceny ukraińskiej rozpocznie premiera spektaklu Teatru GAS, który powstał w ubiegłym roku we Wrocławiu. Współtworzą go: Sofiia Onishchenko, Daria Bogdan (z Charkowa) i Vasylyna Martseniuk (z Bachmutu). Spektakl „Wiosna, lato, jesień, zima i znowu wiosna”, wyreżyserowany na podstawie wywiadów z Ukraińcami i Ukrainkami, wplecionych w fabułę utworu „Piosenka lasu” Łesi Ukrainki. Muzykę do spektaklu stworzył wrocławski zespół muzyki elektronicznej KWIT/КВІТ (Johaness Niehaus i Marina Mashtaler – zwyciężczyni ostatniego Przeglądu Piosenki Aktorskiej).

Po spektaklu odbędzie się dyskusja „Największa mniejszość” o Ukraińcach w Polsce, o możliwościach, zagrożeniach, perspektywach i instytucjach tworzonych przez i dla tej społeczności. Czy największa mniejszość w Polsce, jaką są obecnie Ukraińcy, potrzebuje dostępu do kultury we własnym języku? Czy kultura pomaga łączyć różne społeczności? W językach polskim i ukraińskim.

Więcej informacji: grotowski-institute.pl/projekty/festiwal-teatru-faktach-2023/

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: festiwal, teatr dokumentalny, Instytut Grotowskiego, Wrocław, program
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
43. Przegląd Piosenki Aktorskiej
43. Przegląd Piosenki Aktorskiej - ogłoszono program koncertów i spektakli

PPA odbędzie się w dniach 24 marca - 2 kwietnia 2023 we Wrocławiu.

Wrocławski Teatr Lalek
Premiery Wrocławskiego Teatru Lalek na sezon 2022/23 - klasyka dla całej rodziny i ciekawe projekty Wrocław

Filarami działalności WTL będą prapremiery, repertuar dla różnych grup wiekowych i dostępność dla niepełnosprawnych.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.