Dzieje się - Teatr

Napój miłosny na wrocławskiej Pergoli

2007-05-11 11:10:38 | Wrocław
 Opera Wrocławska przygotowuje realizację dzieła operowego Gaetano Donizettiego „Napój miłosny” w formie plenerowego megawidowiska operowego dla wielotysięcznej widowni w ramach Letniego Festiwalu Operowego na Wodzie. Spektakl zostanie zrealizowany na Letniej Scenie Operowej zbudowanej na Pergoli przy Hali Ludowej we Wrocławiu. Jest to jedyna tego rodzaju produkcja w Polsce. Premiera widowiska odbędzie się 15 czerwca 2007 roku w okresie Karnawału Świętojańskiego.
 
Po sukcesie opery "Gioconda" Amilcare Ponchiellego Opera Wrocławska realizuje nowy projekt na wolnym powietrzu - operę "Napój miłosny" Gaetano Donizettiego, w której komediowym sytuacjom towarzyszy porywająca muzyka, przywodząca na myśl atmosferę włoskiej prowincji. Planom spektaklu plenerowego idealnie odpowiada Pergola, która jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc Wrocławia. Piękna, tajemnicza, porośnięta na całej długości winoroślą zapełnia się spacerowiczami w ciepłe letnie wieczory. Realizując projekt na Pergoli można wykorzystać urok tego miejsca w letni wieczór. Współgra to również koncepcją reżysera Michała Znanieckiego, który chce umiejscowić akcję "Napoju miłosnego" w wiosce rybackiej. Przestrzeń wodna przeznaczona będzie do dyspozycji chóru i solistów, którzy poruszać się będą po kładkach i tratwach połączonych pomostami. Ze scenerią idealnie komponują się zawierające ładunek dramatyczny, ale wpadające w ucho fragmenty muzyczne oraz znane arie.

Opera zaczyna się w wiosce, która w tej inscenizacji będzie wioską rybacką. Wieśniacy po kostki w wodzie sadzą ryż albo roślinę papirusu. Płytka woda stawu pozwoli na realizację tego pomysłu. Sieci utworzą różnorodne struktury, które dzięki światłom stworzą przepiękną, magiczną atmosferę. Na samym środku powstanie muszla-żagiel, która nawiązuje do tradycji klasycystycznych teatrów na wodzie. Muszla ma być półprzezroczysta i często zmieniać położenie oraz kolory, tworząc inne tło do każdej sceny. W inscenizacji nie brak momentów bardzo efektownych, jak choćby weselny bankiet Belcore, przy aranżacji którego wykorzystane zostaną gigantyczne kukły, poustawiane wokół stawu na Pergoli. W scenie przybycia Dulcamary użyty zostanie... balon! Wejście Dulcamary jest muzycznie i dramaturgicznie jednym z ważniejszych momentów opery. Kompozytor zostawił dużą dowolność dla realizatorów i dzięki temu zazwyczaj wędrowny znachor przybywa konno, powozem, statkiem, a nawet, w inscenizacjach bardziej nowoczesnych, samochodem. Mając do dyspozycji tak dużą przestrzeń jak Pergola Dulcamara, sprzedawca cudów, przybędzie balonem! Na koszu wywieszone będą reklamy jego cudownych leków i eliksirów. W inscenizacji "Napoju miłosnego" na wolnym powietrzu można zagrać ogniem, tak jak w scenie zaślubin Adiny wieśniaczki będą puszczać na wodzie wianki z zapalonymi świeczkami. Na zakończenie tej sceny cały obręb stawu zamieni się w ognisty krąg: wielki ślubny wianek. Będzie to nawiązaniem do Nocy Świętojańskiej i jej rytuałów, które łączą się doskonale ze scenami opery i są bliskie publiczności.

W sumie spektakl zostanie wystawiony sześciokrotnie w dniach 15 (pt), 16 (sob), 17 (niedz.), 22 (pt), 23 (sob) i 24 (niedz.) czerwca 2007 r. Łączna ilość widzów przewidywana jest na poziomie 30 tys. Widownia każdego widowiska to ok. 5 tys. osób.

WYKONAWCY I REALIZATORZY
Kierownictwo muzyczne – Ewa Michnik, dyrektor naczelny i muzyczny Opery Wrocławskiej
Reżyseria i scenografia – Michał Zaniecki
Soliści – gwiazdy scen polskich i europejskich
Orkiestra, chór i balet Opery Wrocławskiej
Przygotowanie chóru – Małgorzata Orawska
Przygotowanie baletu – Bożena Klimczak




Słowa kluczowe: "napój miłosny", pergola, opera wrocławska
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Lelenfant
Brave Kids to teraz Lelenfant - projekt artystyczno-edukacyjny w nowej odsłonie

Niezależnie od kraju pochodzenia, dzieci i młodzież znajdują wspólny język podczas zabaw, gier i twórczej ekspresji.

SKIBOWISKO 2023
Przed nami Ogólnopolski Festiwal Teatrów Młodzieżowych i Studenckich SKIBOWISKO 2023 Wrocław

Zobaczymy dorobek artystyczny kilku grup teatralnych.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.