Dzieje się - Teatr

Nadchodzi Dolnośląski Festiwal Improwizacji Teatralnej DOLi 2022

2022-08-25 15:13:39 | Wrocław

Jak wyglądałby spektakl teatralny bez scenariusza? Już wkrótce będziecie mogli poznać 12 odpowiedzi na to pytanie. Każda z nich będzie krótkim, komediowym przedstawieniem, stworzonym na żywo przez aktorów - improwizatorów z różnych zakątków Polski. Zainspirują się oni pomysłami widzów, obrazami, a nawet nietypowymi wynalazkami. Spektakle powstaną tylko raz w historii - na oczach widzów - i już nigdy więcej nie zostaną odegrane. Będzie to więc jedyna okazja, żeby je zobaczyć, a może nawet wpłynąć na bieg wydarzeń swoją sugestią.

Wszystko to odbędzie się w ramach DOLi - Dolnośląskiego Festiwalu Teatrów Improwizacji. Tegoroczna, czwarta edycja będzie najdłuższa jak do tej pory i potrwa aż cztery dni. Wydarzenie uświetnią swoim udziałem aktorzy z Teatru Muzycznego Capitol.

DOLI spektakl improwizowany

Pierwszego dnia zwiedzimy różne zakątki Wrocławia. Tę niezwykłą podróż rozpocznie sceniczny rejs. Płynąc "Odrą świadomości" zanurzymy się w strumieniu scen powiązanych ze sobą kaskadami skojarzeń. Następnie zacumujemy, żeby odwiedzić wybrane przez widzów miejsce we Wrocławiu. Niczym sąsiedzi w oknach podejrzymy historie, które dzieją się "Tymczasem na Śródmieściu". Najlepsze scenariusze pisze życie - dlatego jeden z improwizatorów podzieli się z nami opowieściami z autopsji, dotyczącymi tematu wybranego przez widownię. Na tej kanwie powstanie przestawienie "Wrocławskie armando".

W piątkowy wieczór W piątkowy wieczór DJe miksują zazwyczaj muzykę, studenci napoje, a my wymieszamy, a my wymieszamy aktorów. Improwizatorzy zagrają "Spektakl z…" osobami, z którymi nie występują na co dzień. Grozi to niebanalnymi odkryciami - i to bez syndromu dnia następnego. Inspiracje podsunie im tajemniczy gość specjalny. To będzie dla nich nie lada test. Choć nie tak trudny jak "Egzamin do szkoły aktorskiej" który poprowadzą członkowie Teatru Muzycznego Capitol. Improwizatorzy zmierzą się z zadaniami, którym muszą stawiać czoła kandydaci uczelni artystycznych. Przekonamy się, czy pójdzie im śpiewająco. Śpiewać będą też podczas “Benefisu” wydanego na cześć fikcyjnej postaci, wymyślonej przez widownię.

Historia lubi się powtarzać. A jednak impro opowiada każdą historię tylko raz. Trzeci dzień rozpocznie "Historia pewnego mieszkania" czyli przygody różnych lokatorów, których łączy jeden lokal. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość zamknięte w czterech ścianach. Kolejny spektakl przełamie z kolei bariery przestrzeni. Na naszych oczach aktorzy zamienią postaci z obrazów w żywych bohaterów i opowiedzą o ich perypetiach “Poza ramami”. Następnie kości zostaną rzucone. Pokierują one losami przygód "RPG live sesji" - klasycznej rozgrywki role playing w komediowej oprawie impro.

Ostatni dzień festiwalu rozpocznie "Narrator" - którego głosem przemówi Artur Jóskowiak - jeden z założycieli wrocławskiej sceny impro. Wraz z publicznością pokieruje on losami bohaterów spektaklu. Następnie czeka nas "Nasza niespodziewana przyszłość" - spodziewać się możemy tylko tego, że będą to krótkie, dynamiczne sceny inspirowane wynalazkami wymyślonymi przez widzów. Czy znając przyszłość możemy zmienić teraźniejszość? Sprawdzimy to w wielkim finale, który zagra dla nas "Improkracja: X". Tytułowa grupa wraz z gośćmi zabierze nas w podróż w czasie. Razem z głównym bohaterem przeżyjemy jeden dzień z jego życia, a potem… przeżyjemy go jeszcze raz. Jak świadomość tego, co się zdarzy, wpłynie na decyzje protagonisty? A może wszystko zostało już zapisane? Przekonajcie się sami. Zapraszamy!

IV Dolnośląski Festiwal Improwizacji Teatralnej DOLi

Impart, Scena w Podwórku
ul. Mazowiecka 17, Wrocław

8 – 11 września 2022

ip

fot. materiały organizatora

Słowa kluczowe: 4 edycja, Wrocaw, program, Impart, spektakle improwizowane
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
41.PPA - Wirusowa zapowiedź
Rusza telewizja festiwalowa 41. Przeglądu Piosenki Aktorskiej [WIDEO]

Kolejne odcinki będzie można oglądać w mediach społecznościowych PPA.

Przewodnik taniec - kultura w sieci
"Przewodnik taniec" - rusza nowy projekt Fundacji Performa i spotkania z artystami

Dostajemy możliwość wirtualnego wędrowania po nowych przejawach tańca współczesnego, performansu i choreografii.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.