Dzieje się - Teatr

Minął sezon, ciężki sezon

2008-07-04 12:51:03 | Wrocław
 Za nami kolejny sezon w Teatrze Polskim. Zobaczyliśmy sześć premier: "Zaśnij teraz w ogniu", "Smierć podatnika", "Juliusz Cezar", "Sprawa Dantona", "Hamlet" i "Cząstki elementarne". Oprócz tego ciągle popularne były spektakle "Smycz", "Dwadzieścia najśmieszniejszych piosenek na świecie", "Lincz", "Terrordrom Breslau" i "Don Juan wraca z wojny".

Ich poziom potwierdziły nagrody krajowe i międzynarodowe - m.in. na Dubling Fringe Festival ("Smycz") i Międzynarodowym Dniu Teatru. Jednak nie sposób oprzeć się wrażeniu, że ostatni sezon artystyczny przyćmiły wyniki kontroli finansowej w Teatrze i wykrycie jego ogromnego zadłużenia, a przede wszystkim zarzuty niegospodarności wobec dyrektora, Krzysztofa Mieszkowskiego.

W związku z tym rozgorzała dyskusja nie tylko na temat zmian personalnych, ale też zaczęto zastanawiać się nad rozdzieleniem funkcji dyrektora Teatru i dyrektora artystycznego. Ten pierwszy powinien być przede wszystkim dobrym managerem, a drugi - mieć wizje i warunki, by ją realizować. Cała sytuacja negatywnie odbiła się na i tak podzielonym środowisku teatralnym Wrocławia, ale ma jeden pozytywny aspekt - zwróciła uwagę na niedofinansowanie kultury. Paradoksalnie może więc przynieść więcej zysków, niż się dzisiaj wydaje.

Jaki jest repertuar Teatru Polskiego? Przede wszystkim różnorodny. Reżyserzy równie chętnie sięgają po klasykę ("Hamlet") i dzieła nowsze, wykraczające poza tradycyjny kanon, jak "Cząstki elementarne". Ostatni sezon pokazał, że Teatr nie boi się inwestować w młode talenty reżyserskie i aktorskie, co jednak w oczach niektórych krytyków jest uznawane za wadę. Z całą pewnością w ekipie Teatru tkwi ogromny potencjał. Do "Polskiego" zaczęła przychodzić młodzież i nadszedł dobry czas na to, by z repertuarem zwrócić się w stronę młodych widzów.

To, co Teatr realizuje w pełni, i za co należy mu się ogromna pochwała, to szeroko rozumiane działania edukacyjne. Przez cały sezon odbywały się warsztaty aktorskie oraz krytycznoteatralne dla młodzieży, kursy dla nauczycieli, a młodzi miłośnicy teatru dyskutowali z twórcami o spektaklach podczas spotkań wskrzeszonego Klubu 1212. Odbyła się również 42. edycja Konkursu "Młodzież Poznaje Teatr".
- Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja widza jest szansą na pozyskanie świadomych, mądrych i wrażliwych odbiorców sztuki teatru. Takiego widza pragniemy, o takiego zabiegaliśmy przez ostatni sezon, proponując szeroką gamę zajęć teatralnych i o teatrze - mówi Kinga Wołoszyn-Świerk z Teatru Polskiego.

Przed nami wakacje, a potem kolejny sezon. Jaki będzie? To zależy od wielu rzeczy. Przede wszystkim od tego, jak Teatr poradzi sobie z problemami finansowymi i organizacyjnymi. Jeżeli uda się zwalczyć tego rodzaju przeszkody, o poziom artystyczny nie powinniśmy mieć obaw.

Joanna Jaszczak

Słowa kluczowe: Teatr Polski podsumowanie sezonu Krzysztof Mieszkowski
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Laura Breszka
Gwiazdy na premierze spektaklu "Cud" [FOTO]

W warszawskim Teatrze Capitol odbyła się premiera najnowszej komedii. Zobaczcie zdjęcia!

Eufolia / Ambulo
Weekend dla studenta! Zobacz spektakl "Eufolia / Ambulo" w Operze Wrocławskiej

W ten weekend na studentów czeka obniżka ceny biletów.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.