Dzieje się - Teatr

Integracyjny Teatr Arka zaprasza na spektakl ''Pod Słońcem Szatana''

2018-04-19 11:57:41 | Wrocław

Rozważania egzystencjalne od zawsze dostarczają inspiracji artystom we wszelkich dziedzinach sztuki. Uniwersalny temat, jakim jest istota człowieka we wszechświecie, może być wciąż interpretowany od nowa. Z tego założenia wyszedł Integracyjny Teatr Arka, przygotowując spektakl „Pod Słońcem Szatana”. Filozoficzno-fabularny dramat zobaczymy już 21 kwietnia we Wrocławiu.

Pod Słońcem Szatana

„Pod Słońcem Szatana”, czyli Tischner i Bernanos przemawiają na scenie

Spektakl teatralny „Pod Słońcem Szatana” bezpośrednio nawiązuje do powieści francuskiego pisarza Georgesa Bernanosa o tym samym tytule. Idee oraz wartości leżące u podstaw dzieła literackiego stały się punktem wyjścia dla dywagacji na temat ludzkiej egzystencji, relacji człowieka z Bogiem, a także natury dobra i zła. W dramacie znajdziemy także odniesienia do filozofii znanego myśliciela, ks. Józefa Tischnera, który z doktryny chrześcijańskiej uczynił wyjątkowy sposób patrzenia na świat.

W scenariuszu autorstwa Renaty Jasińskiej wszystkie te wątki sprowadzają się do nieoczywistego pojęcia Szatana. Kim lub czym jest? Jakie cechy, pobudki i dążenia uosabia diabeł? Czy istnieje poza człowiekiem, czy też żyje głęboko zakorzeniony w naszej duszy? Integracyjny Teatr Arka rezygnuje z naukowych wywodów na rzecz wolnej refleksji artystycznej. „Pod Słońcem Szatana” to spektakl w komediowo-groteskowej konwencji – opowieść o francuskim księdzu Donissanie i opętanej przez demony kobiecie. Czy uda się odpowiedzieć na choć jedno z pytań, które tak często sobie stawiamy?

Integracyjny Teatr Arka – społeczna inicjatywa twórcza

Warto podkreślić, że Integracyjny Teatr Arka wyróżnia się niezwykłą obsadą aktorską. W zespole współpracują zawodowi artyści pełnosprawni i niepełnosprawni, wszyscy na tych samych zasadach i równych prawach. Renata Jasińska, założycielka i spiritus movens teatru, już od ponad 20 lat angażuje się w aktywne działania na rzecz środowisk zagrożonych wykluczeniem. Tworzone przez zespół projekty mają za zadanie zwrócić uwagę na sytuację osób niepełnosprawnych i marginalizowanych, a także pomóc im stać się integralną częścią społeczeństwa. Trzeba przyznać, Teatr Arka wykazuje się przy tym niespożytą energią i kreatywnym myśleniem – jak na profesjonalnych artystów przystało.

Prapremiera spektaklu „Pod Słońcem Szatana” odbędzie się w sobotę 21 kwietnia na scenie przy ul. Menniczej 3. W obsadzie wystąpią Aleksander Marquezy, Agata Obłąkowska, Maciej Mazurkiewicz, Jan Kot, Marek Trociński oraz Andrzej Kusiak. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie trochę strachu, będzie też trochę śmiechu. Najlepiej przekonajcie się o tym sami!

MP/ip

fot. teatrarka.pl

Słowa kluczowe: Wrocław, 2018, zapowiedź, sztuka, dramat
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Laura Breszka
Gwiazdy na premierze spektaklu "Cud" [FOTO]

W warszawskim Teatrze Capitol odbyła się premiera najnowszej komedii. Zobaczcie zdjęcia!

Daisuke Yoshimoto
"Actor's Hub" - ruszają warsztaty aktorskie w Instytucie Grotowskiego Wrocław

Jesienna edycja odbywa się pod hasłem Japanese Traces.

Dokręcanie śruby
Polskie "Dokręcanie śruby" na festiwalu operowym w Sankt Petersburgu

Spektakl zostanie pokazany rosyjskiej publiczności.

Polecamy
Tylko dzisiaj! Bilety do Teatru Polskiego za 15 zł
Tylko dzisiaj! Bilety do Teatru Polskiego za 15 zł Wrocław

Kolejny wtorek z cyklu „Miej bilet za mniej”.

Teatralne gotowanie grochówki na Placu Solnym
Teatralne gotowanie grochówki na Placu Solnym Wrocław

Spektakl groteskowych sytuacji, komedii omyłek, wciągania widzów w interakcje. Już 21 września o godz. 17:00 na Placu Solnym we Wrocławiu odbędzie się pokaz pt. "ZONE VISEGRAD - Kucharz na Ostro" Teatru Formy.

Ostatnio dodane
Laura Breszka
Gwiazdy na premierze spektaklu "Cud" [FOTO]

W warszawskim Teatrze Capitol odbyła się premiera najnowszej komedii. Zobaczcie zdjęcia!

Daisuke Yoshimoto
"Actor's Hub" - ruszają warsztaty aktorskie w Instytucie Grotowskiego Wrocław

Jesienna edycja odbywa się pod hasłem Japanese Traces.

Kupony i kody rabatowe