Dzieje się - Teatr

Gniew, obłęd i zemsta - antyk współczesny na ŚMP

2009-06-22 20:55:15 | Wrocław

Ajaks, Teodoros Terzopoulos, foto. Johanna Weber.jpgMiędzynarodowy festiwal „Świat miejscem prawdy” to niezwykła okazja do obejrzenia dwóch porażających w swojej wymowie współczesnych realizacji dramatów sprzed setek lat, które gorąco oklaskiwała już publiczność Europy i Ameryki.

Zdrada, gniew, obłęd, pragnienie zemsty – ale także poczucie winy i wyrzuty sumienia – to tematy spektaklu Ajaks, szaleństwo w reżyserii Theodorosa Terzopoulosa – uznawanego w świecie za najciekawszego twórcę nowoczesnych przedstawień na podstawie antycznych dramatów. Aktorzy perfekcyjnie panują nad ciałem i głosem, a prastary dramat zyskuje nowe, bliskie dzisiejszym widzom sensy. Przedstawienie prezentowane będzie 21, 22 i 23 czerwca na dużej scenie Teatru Polskiego przy ul. Zapolskiej 3.

Tadashi Suzuki, światowej sławy japoński reżyser łączy w swoich spektaklach wszystko, co najlepsze w tradycji i kulturze Wschodu i Zachodu. Zaprezentuje on na festiwalu Elektrę Eurypidesa. Świat jest szpitalem dla obłąkanych – twierdzi Suzuki. Jego Elektra, chora z nienawiści – tkwi za murami szpitala i pragnie zemsty na matce, która jest sprawczynią jej cierpienia. Niekonwencjonalna oprawa sceniczna, precyzyjna choreografia, sceny zbiorowe o wielkiej sile rażenia – to atuty tego przedstawienia. Spektakl można będzie obejrzeć 26, 27 i 28 czerwca na Dużej scenie Teatru Polskiego przy ul. Zapolskiej 3.

22 czerwca (poniedziałek), o godz.17.00 w Teatrze Lalek odbędzie się spotkanie z Theodorosem Terzopoulosem. Tadashi Suzuki spotka się z publicznością 28 czerwca (niedziela) o godz.14.30 także w Teatrze Lalek – przy pl. Teatralnym 4.

 



Theodoros Terzopoulos
Urodzony w wiosce Makriyalos w północnej Grecji, gdzie, jak głosi legenda, przyszedł na świat Eurypides. Wybitny reżyser specjalizujący się w realizacjach dramatu antycznego. Założyciel teatru Attis w Atenach (1982), jednego z najbardziej oryginalnych zespołów eksperymentalnych w Grecji. Twórca idei Światowej Olimpiady Teatralnej i dyrektor artystyczny jej pierwszej edycji w Delfach (1995) oraz jej kolejnych edycji w Shizuoka (1999), Moskwie (2001), Istambule (2006) oraz Manipur (2008). Od 1993 roku przewodniczy Międzynarodowemu Komitetowi Olimpiady Teatralnej. W 2008 roku koordynował także prace nad programem kulturalnym Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Tadashi Suzuki
Urodzony w 1939 w Shimizu w Japonii. W 1966 roku założył w Tokio Waseda-shōgekijō (Mały Teatr Waseda) – czołowy zespół japońskiej awangardy teatralnej lat sześćdziesiątych. W 1976 roku przeniósł się do górskiej wioski Toga i przekształcił swój zespół w 1984 roku w Suzuki Company of Toga (SCOT). Od 1982 roku organizuje rokrocznie latem międzynarodowy festiwal teatralny w Toga. Artysta od wielu lat współpracuje ze znanym japońskim architektem Aratą Isozakim. Efektem tej współpracy jest osiem przestrzeni teatralnych w Japonii. To coś więcej, niż tylko budynki teatralne – są dziełem sztuki nowoczesnej, wyrazem symbiozy teatru i architektury. Suzuki stworzył oryginalną metodę treningu aktorskiego, której nauczał w wielu miejscach na świecie, m.in. w Julliard School w Nowym Jorku i Moskiewskim Teatrze Artystycznym. Jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpiady Teatralnej.

Więcej na stronie: www.rokgrotowskiego.pl

 
Informacja prasowa, 21.06.2009

 


 

Słowa kluczowe: Świata Miejscem Prawdy, Wrocław, Theodoros Terzopoulos, Tadashi Suzuki
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Nikt (nie) spotyka Nikogo
ZARweek: spotkania wieńczące obchody XX-lecia Teatru ZAR Wrocław

W ramach ZARweeku zostaną zaprezentowane cztery spektakle.

Mirosław Kocur
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog - Wrocław powróci w 2025 roku

Organizatorzy zdradzili planowaną datę imprezy oraz jej główne założenia. Poruszono także kwestie finansowe!

Paweł Małaszyński
Paweł Małaszyński odszedł z Teatru Kwadrat i został freelancerem [WIDEO]

Teraz od początku wytaczam sobie ścieżkę kariery - mówi aktor.

Polecamy
Spektakl Once TM Roma
Spektakl "Once" powraca na scenę Teatru Muzycznego Roma

W rolach głównych Monika Rygasiewicz i Paweł Mielewczyk.

Romans wschodni
"Romans wschodni" do zobaczenia na kanale Opery na Zamku w Szczecinie [WIDEO]

Całość 45-minutowego koncertu można zobaczyć za darmo w sieci.

Polecamy
Ostatnio dodane
Nikt (nie) spotyka Nikogo
ZARweek: spotkania wieńczące obchody XX-lecia Teatru ZAR Wrocław

W ramach ZARweeku zostaną zaprezentowane cztery spektakle.

Mirosław Kocur
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog - Wrocław powróci w 2025 roku

Organizatorzy zdradzili planowaną datę imprezy oraz jej główne założenia. Poruszono także kwestie finansowe!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.