Dzieje się - Teatr

Emocje rodem z Bollywood w Hali Stulecia

2009-12-07 09:55:54 | Wrocław
 9 grudnia we wrocławskiej Hali Stulecia zagości megawidowisko "The Merchants of Bollywood" - największa w historii produkcja przygotowana z ogromnym rozmachem przez najlepszych bollywoodzkich twórców – ludzi którzy chcieli przenieść na scenę wszystko to, co najcenniejsze w indyjskim kinie.

Kilkudziesięciu tancerzy, wokalistów oraz aktorów, bajeczne kostiumy i scenografia ukazujące przepych Bollywood, muzyka na żywo z wykorzystaniem tradycyjnych instrumentów, a także multimedialne pokazy wzbogacające show składają się na sukces tego widowiska z Bombaju – filmowej metropolii Indii. „To co sprawia, że show fascynuje miliony na całym świecie, to niespotykany dotąd rozmach widowiska. Przepych dekoracji, piękni tancerze w bajecznych kostiumach oraz mnogość tradycyjnych instrumentów” - pisał o widowisku londyński "The Times".

"The Merchants of Bollywood" to esencja wszystkiego, co najlepsze w indyjskim kinie. Przepiękne stroje, bajeczna scenografia, energiczni tancerze zabiorą publiczność w podróż po zakątkach największej filmowej metropolii świata. Spektakl ten przedstawia całe bogactwo Indii, z jej zróżnicowaną kulturą, wspaniałą tradycją, kalejdoskopem barw, kolorów, zapachów i wygląda jak tradycyjny film z Bombaju, z tą zaletą, że całość nie jest ukryta za szklanym ekranem.

Egzotyczna muzyka jest mieszanką tradycyjnych indyjskich rytmów i najbardziej chwytliwych bollywoodzkich hitów. Zaaranżowana przez wziętych indyjskich kompozytorów Salima i Sulaimana Merchantów (zdobywców najważniejszych nagród indyjskiego przemysłu filmowego Screen Awards, Zee Award, IFA Award), odpowiedzialnych m.in. za soundtrack do filmu "Dhoom" (2004), który odniósł międzynarodowy sukces. Choreografię przygotowała najbardziej rozpoznawalna bollywoodzka tancerka Vaibhavi Merchant, o której mówi się, że ma „dotyk Midasa”. Pracowała przy wielu filmach jak "Prosto z serca", "Nie mów nic" oraz nominowanym do Oscara "Dawno temu w Indiach" i zdobyła wiele nagród, m.in.: National Film Award for Best Choreography, Zee Best Choreography Award czy Star Screen Best Choreography Award.

Obsada widowiska, a wśród nich odtwórcy głównych ról Carol Furtado, Dipender Singh i Arif Zakaria, to bardzo znani i popularni artyści w bollywodzkim świecie. Występują w największych produkcjach, podziwiani przez fanów i chwaleni przez krytyków za talent, urodę i emanujący z nich entuzjazm.

Tak jak w bollywoodzkich filmach, również w spektaklu "The Merchants of Bollywood" odnajdziemy eksplozję emocji: humor, namiętność, wielkie dramaty, trudną miłość, zazdrość, nienawiść, czy przyjaźń. Każde z tych uczuć wyrażane jest poprzez dopracowany w każdym szczególe taniec – najbardziej zachwycające są sceny zbiorowe, które łączą elementy tradycyjnego tańca indyjskiego oraz współczesnego europejskiego – bajeczny śpiew wokalistów oraz subtelne rytmy, grane przez najlepszych indyjskich instrumentalistów.

Show ma jeszcze jedną zaletę – autentyczność. W przeciwieństwie do innych widowisk jest oparte na prawdziwej historii dynastii Merchant’ów, rodziny bollywoodzkich choreografów, którzy wzięli na siebie odpowiedzialność za podtrzymywanie antycznej tradycji tańca Kanthak – nazywanego tańcem bogów. Niestety jest ona zagrożona – Shantial Merchant jest ostatni w linii guru… Jedyna nadzieja we wnuczce mistrza – Ayeshy, która wbrew woli dziadka, wyjechała do Bollywood, aby tam robić karierę. Pewnego dnia Ayesha postanawia pogodzić się z Shantialem – wraca w rodzinne strony i odnajduje miłość z dzieciństwa – Uday’a. Uczucie ponownie rozkwita…

"The Merchants of Bollywood"

Wrocław: 09.12.2009r. godz. 20.00, Hala Stulecia

Ceny biletów: 140zł, 110zł, 80zł


JJ/www.makroconcert.com
 
Słowa kluczowe: Bollywood, Wrocław, megawidowisko, hala stulecia, bilety, The Merchants of Bollywood
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Empuzjon spektakl
"Empuzjon" - sceniczna adaptacja powieści Olgi Tokarczuk we Wrocławiu Wrocław

Spektakl Roberta Talarczyka do zobaczenia w dniach 7-9 czerwca.

Rzeczy zbędne
Zbliża się 3. Festiwal Teatru na Faktach "Rzeczy zbędne" [Program] Wrocław

Wydarzenie odbędzie się w dniach 20-23 czerwca 2024 roku w Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego.

18. Mandala Performance Festival
Nadchodzi18. edycja Mandala Performance Festival we Wrocławiu Wrocław

Wydarzenie odbędzie się w dniach 23-26 maja 2024 roku.

Polecamy
ÅźONa spektakl
"żONa" - sztuka Spektaklove już nie tylko w Warszawie

W obsadzie Renata Dancewicz, Piotr Polk, Justyna Fabisiak i Cezary Łukaszewicz!

MFT Kontakt
Zbliża się 25. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt

Mamy informacje o tegorocznym festiwalu.

Polecamy
Ostatnio dodane
Empuzjon spektakl
"Empuzjon" - sceniczna adaptacja powieści Olgi Tokarczuk we Wrocławiu Wrocław

Spektakl Roberta Talarczyka do zobaczenia w dniach 7-9 czerwca.

Rzeczy zbędne
Zbliża się 3. Festiwal Teatru na Faktach "Rzeczy zbędne" [Program] Wrocław

Wydarzenie odbędzie się w dniach 20-23 czerwca 2024 roku w Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.