Dzieje się - Teatr

Dolnośląski Festiwal Teatrów Improwizacji - zaśmiej się do łez we Wrocławiu

2018-10-03 11:38:42 | Wrocław

W weekend 13-14 października 2018 roku odbędzie się pierwszy Dolnośląski Festiwal Teatrów Improwizacji. Na scenie w Klubie Firlej zobaczymy 12 wrocławskich grup impro. Uczestnicy sprawią, że publiczność zaśmieje się do łez.

Plakat DOLiHasło przewodnie

Oddamy spektakl w Wasze ręce – takie hasło przyświeca 1. edycji Festiwalu. Nie jest to jednak pusty frazes, ponieważ to właśnie publiczność decyduje o przebiegu widowiska. Zgodnie z podstawową zasadą improwizacji teatralnych historia powstawać będzie na oczach widzów, bez wcześniej przygotowanego scenariusza.

Festiwal DOLi to świetna okazja do poznania różnych odmian sztuki improwizacji. Projekt pojawi się na kulturalnej mapie Wrocławia dzięki głosom jego mieszkańców (projekt jest współfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w ramach programu ,,Aktywny Dolny Śląsk" z obszaru kultury).

Sobotni wieczór na scenie klubu

Festiwal otworzy spektakl „NO EXIT” w wykonaniu grupy Paptak. Jedno miejsce, kilka bogatych postaci i napięta atmosfera, komizm sytuacyjny i historia dziejąca się w czasie rzeczywistym – jednym słowem: dobra zabawa gwarantowana.

Kolejny punkt wieczoru, „Krótkie Gry Show”, to spektakl, w którym publiczność będzie co kilka minut podejmować kluczowe decyzje dotyczące scen. W tym dynamicznym i pełnym błyskotliwego humoru widowisku zaprezentuje się grupa Jesiotr oraz Improwizowane Poniedziałki. Za pomocą krótkich gier improwizowanych znanych zadbają, by publiczność przypomniała sobie, że ma mięśnie brzucha i policzków.

Nice Guys oraz Co Oni wykonają popularny w Stanach Zjednoczonych format improwizacji. W ich spektaklu zatytułowanym „Armando” publiczność przed każdą scenę wybiera temat jako inspirację do aktora, który następnie wygłasza osobisty monolog. To zaś staje się początkiem absurdalnych scen i skojarzeń tworzonych na oczach widzów.

Na sam koniec wystąpią trzy wrocławskie grupy (Dwaj Panowie, Wolni, Oranżada na miejscu). Podczas spektaklu „Lotus” połączą oni swoje siły. Na scenie przeplatać się będą trzy historie, które mogą bawić i wzruszać.

Drugi dzień festiwalu

Drugi dzień festiwalu otwiera grupa irga z gośćmi. Scenki, które powstaną na oczach widzów, będą inspirowane fotografiami. Źródłem pomysłów dla kolejnych grup, Papai i Imporotonu, stały się hasła z popularnej wyszukiwarki internetowej.

Następnie wybrani improwizatorzy zmierzą się ze sztuką dubbingu. W czasie rzeczywistym będą podkładać głosy do przygotowanego wcześniej materiału filmowego, którego zawartość poznają dopiero na scenie.

Całość festiwalu zamknie premierowy format grupy Improkracja, która razem z gośćmi zmierzy się z jedną z najtrudniejszych i najbardziej widowiskowych form improwizacji, jaką jest musical improwizowany.

PK/ip

fot. materiały prasowe
 

Słowa kluczowe: Klub Firlej, teatr, program, 2018
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
40-ppa-nurt-off
8 spektakli w Konkursie Off na 40. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej Wrocław

Wybrano osiem najlepszych scenariuszy do realizacji na 40. PPA we Wrocławiu.

Zenon Laskowik
Zenon Laskowik wystąpi w Imparcie z programem "Będą zmiany..." Wrocław

Spektakl odbędzie się 28 grudnia 2018 o 18:00.

Polecamy
"Biała siła, czarna pamięć" - spektakl o rasizmie kontrowersyjny już przed premierą
"Biała siła, czarna pamięć" - spektakl o rasizmie kontrowersyjny już przed premierą

Radni Białegostoku chcą zablokować premierę spektaklu, który bazuje na książce Marcina Kąckiego "Białystok. Biała siła, czarna pamięć".

Wolontariat na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej
Wolontariat na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej Wrocław

Teatr Muzyczny CAPITOL poszukuje pełnoletnich wolontariuszy do pomocy przy organizacji i obsłudze Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

Ostatnio dodane
40-ppa-nurt-off
8 spektakli w Konkursie Off na 40. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej Wrocław

Wybrano osiem najlepszych scenariuszy do realizacji na 40. PPA we Wrocławiu.

Konkurs Ziaja