Dzieje się - Teatr

Dolnośląski Festiwal Teatrów Improwizacji - zaśmiej się do łez we Wrocławiu

2018-10-03 11:38:42 | Wrocław

W weekend 13-14 października 2018 roku odbędzie się pierwszy Dolnośląski Festiwal Teatrów Improwizacji. Na scenie w Klubie Firlej zobaczymy 12 wrocławskich grup impro. Uczestnicy sprawią, że publiczność zaśmieje się do łez.

Plakat DOLiHasło przewodnie

Oddamy spektakl w Wasze ręce – takie hasło przyświeca 1. edycji Festiwalu. Nie jest to jednak pusty frazes, ponieważ to właśnie publiczność decyduje o przebiegu widowiska. Zgodnie z podstawową zasadą improwizacji teatralnych historia powstawać będzie na oczach widzów, bez wcześniej przygotowanego scenariusza.

Festiwal DOLi to świetna okazja do poznania różnych odmian sztuki improwizacji. Projekt pojawi się na kulturalnej mapie Wrocławia dzięki głosom jego mieszkańców (projekt jest współfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w ramach programu ,,Aktywny Dolny Śląsk" z obszaru kultury).

Sobotni wieczór na scenie klubu

Festiwal otworzy spektakl „NO EXIT” w wykonaniu grupy Paptak. Jedno miejsce, kilka bogatych postaci i napięta atmosfera, komizm sytuacyjny i historia dziejąca się w czasie rzeczywistym – jednym słowem: dobra zabawa gwarantowana.

Kolejny punkt wieczoru, „Krótkie Gry Show”, to spektakl, w którym publiczność będzie co kilka minut podejmować kluczowe decyzje dotyczące scen. W tym dynamicznym i pełnym błyskotliwego humoru widowisku zaprezentuje się grupa Jesiotr oraz Improwizowane Poniedziałki. Za pomocą krótkich gier improwizowanych znanych zadbają, by publiczność przypomniała sobie, że ma mięśnie brzucha i policzków.

Nice Guys oraz Co Oni wykonają popularny w Stanach Zjednoczonych format improwizacji. W ich spektaklu zatytułowanym „Armando” publiczność przed każdą scenę wybiera temat jako inspirację do aktora, który następnie wygłasza osobisty monolog. To zaś staje się początkiem absurdalnych scen i skojarzeń tworzonych na oczach widzów.

Na sam koniec wystąpią trzy wrocławskie grupy (Dwaj Panowie, Wolni, Oranżada na miejscu). Podczas spektaklu „Lotus” połączą oni swoje siły. Na scenie przeplatać się będą trzy historie, które mogą bawić i wzruszać.

Drugi dzień festiwalu

Drugi dzień festiwalu otwiera grupa irga z gośćmi. Scenki, które powstaną na oczach widzów, będą inspirowane fotografiami. Źródłem pomysłów dla kolejnych grup, Papai i Imporotonu, stały się hasła z popularnej wyszukiwarki internetowej.

Następnie wybrani improwizatorzy zmierzą się ze sztuką dubbingu. W czasie rzeczywistym będą podkładać głosy do przygotowanego wcześniej materiału filmowego, którego zawartość poznają dopiero na scenie.

Całość festiwalu zamknie premierowy format grupy Improkracja, która razem z gośćmi zmierzy się z jedną z najtrudniejszych i najbardziej widowiskowych form improwizacji, jaką jest musical improwizowany.

PK/ip

fot. materiały prasowe
 

Słowa kluczowe: Klub Firlej, teatr, program, 2018
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ghost Dance - spektakl
The Best OFF - przegląd spektakli offowych w Instytucie Grotowskiego Wrocław

Spektakle zobaczymy w dniach 7–10 marca 2019 we Wrocławiu.

Red Sky Performance
Teatralne widowisko Red Sky Performance zelektryzowało NFM [FOTO]

Zobaczcie zdjęcia z występu w w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

Iluzjoniści: Prosto z Broadwayu
Iluzjoniści: Prosto z Broadwayu - spektakl rusza w trasę po Polsce

Najlepiej sprzedający się spektakl magiczny w historii Broadway'u ruszył w trasę po Polsce.

Polecamy
Premiera "Trubadura" Giuseppe Verdiego zamyka ESK 2016 [FOTO]
Premiera "Trubadura" Giuseppe Verdiego zamyka ESK 2016 [FOTO] Wrocław

Nowa premiera Opery Wrocławskiej będzie jednym z wydarzeń na Weekend Zamknięcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Polski Grey w Ameryce! Damięcki jako perwersyjny milioner
Polski Grey w Ameryce! Damięcki jako perwersyjny milioner

Mateusz Damięcki wraz z Magdaleną Lamparską i Martą Walesiak, pokażą amerykańskiej publiczności polską wersję przedstawienia "Klaps! 50 twarzy Greya".

Ostatnio dodane
Ghost Dance - spektakl
The Best OFF - przegląd spektakli offowych w Instytucie Grotowskiego Wrocław

Spektakle zobaczymy w dniach 7–10 marca 2019 we Wrocławiu.

Red Sky Performance
Teatralne widowisko Red Sky Performance zelektryzowało NFM [FOTO]

Zobaczcie zdjęcia z występu w w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.