Dzieje się - Teatr

"Czyż nie dobija się koni?" - ruszają próby we Wrocławskim Teatrze Pantomimy

2023-10-11 11:34:35 | Wrocław

We Wrocławskim Teatrze Pantomimy ruszyły próby do spektaklu „Czyż nie dobija się koni?” w reżyserii Radosława Rychcika. Pierwsza premiera sezonu 2023/2024 planowana jest na 24 listopada 2023 roku.

Czyż nie dobija się koni? WTPCo wiemy o spektaklu?

Radosław Rychcik debiutował w Starym Teatrze w Krakowie spektaklem „Forma przetrwalnikowa”. Za spektakl „Łysek z pokładu Idy” (Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu) otrzymał Laur Konrada na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje“ w Katowicach, za „Dziady” (Teatr Nowy w Poznaniu) został wyróżniony prestiżowym Paszportem Polityki, jego „Hamlet” (Teatr Żeromskiego w Kielcach) został uznanym za najlepsze szekspirowskie przedstawienie sezonu 2010/2011.
 
Rzecz dzieje się w latach 30-tych w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Ofiary kryzysu finansowego tańczą w konkursie tanecznym, w którym główną nagrodą jest duża suma pieniędzy. To opowieść o biedzie, głodzie, pieniądzu i walce o przetrwanie.

To również opowieść o determinacji, marzeniach, nadziejach i wytrwałości.
To historia o złudzeniach i ich utracie, to historia o tym, że w człowieku coś pęka, coś się łamie i nie można tego poskładać.

Bohaterowie tej opowieści są pierwowzorami bohaterów głośnego reportażu Jessicy Bruder „Nomadland”, którzy po recesji w 2007-2009 roku przyjęli przejściowy tryb życia, podróżując po Stanach  Zjednoczonych w poszukiwaniu pracy sezonowej. Sprzedają domy, bo nie mogą ich już utrzymać, przesiadają się do kamperów, przyczep, vanów i ruszają w drogę. Wielki Kryzys lat 1929-39 i kryzys finansowy lat 2007-2009 wymuszają na ludziach podobne zachowania. Są gotowi na wszystko, by walczyć o swoje marzenia. Są gotowi na wszystko, bo walczą o przetrwanie.
Jak dodaje reżyser: „To znakomite zadanie dla Teatru Pantomimy. Przede wszystkim to mną kierowało przy wyborze tekstu, żeby aktorzy pantomimy mogli pokazać wszystkie swoje najlepsze walory”.  

"Czyż nie dobija się koni?" - twórcy i obsada

Twórcy:

scenariusz i reżyseria: Radosław Rychcik

choreografia: Jakub Lewandowski

scenografia, kostiumy i reżyseria światła: Łukasz Błażejewski

muzyka: Michał Lis

inspicjentka: Katarzyna Radomska

asystent scenografa: Adrian Lewandowski

obsługa techniczna: Krzysztof Kowalski, Grzegorz Hexel, Piotr Gmerek, Jacek Schmidt, Edyta Krysiewicz

obsada:

Artur Borkowski, Agnieszka Charkot, Izabela Cześniewicz, Agnieszka Dziewa, Jan Kochanowski, Agnieszka Kulińska, Radosław Lis (gościnnie), Eloy Moreno Gallego, Anna Nabiałkowska, Karolina Paczkowska, Jakub Pewiński, Monika Rostecka, Krzysztof Szczepańczyk, Justyna Taborska (gościnnie), Mateusz Wierzbicki (gościnnie).

MD/ip

fot. materiały prasowe WTP

Słowa kluczowe: Radosław Rychcik, spektakl, premiera, 2023
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
KrÃłlowa. Baśń podwÃłrkowa
"Królowa. Baśń podwórkowa" - powstaje nowy spektakl Wrocławskiego Teatru Pantomimy Wrocław

Przedstawienie powstaje na motywach "Królowej śniegu" H.Ch. Andersena.

Barbara KrafftÃłwna
Barbara Krafftówna: Wszystko z czasem cichnie [Wywiad]

Przypominamy wywiad Fundacji Legalna Kultura z 2017 roku.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.