Dzieje się - Teatr

Cztery linie programowe Festiwalu Ciszy: formy, akt, ciało i obrazy

2024-03-25 09:57:44 | Wrocław

Instytut im. Jerzego Grotowskiego zaprasza na Festiwal Ciszy, który odbędzie się w dniach 3–7 kwietnia 2024 roku we Wrocławiu. Na festiwal składa się niemal 20 wydarzeń – spacerów dźwiękowych, wykładów, warsztatów czy sesji terapii falą dźwiękową. Podczas spotkań widzowie będą przyglądać się ciszy jako zjawisku filozoficznemu, muzykologicznemu, psychologicznemu i performatywnemu. 

Festiwal CiszyFestiwal Ciszy 2024

Festiwal Ciszy to wydarzenie multidyscyplinarne, podczas którego spotykają się artyści i naukowcy różnych dziedzin: filozofii, muzyki, psychologii, architektury czy historii i wspólnie rozpatrują zjawisko ciszy z punktu widzenia swoich badań i doświadczeń.

– Dokładnie 55 lat temu Rada Muzyczna UNESCO jednogłośnie przyjęła uchwałę, przyznającą każdemu człowiekowi prawo do ciszy w miejscach publicznych i prywatnych. A przecież 55 lat temu było ciszej. Gdy hałas stał się naszą codziennością, jej przełamaniem jest Festiwal Ciszy – mówi Aleksandra Kotecka, kuratorka festiwalu. – Cisza jest zjawiskiem wielowymiarowym. Można na nią patrzeć z różnych perspektyw, nadawać jej nazwy, dopowiadać do niej, przez pryzmat pojęć określając jej formy.

Cztery linie programowe

Formy Ciszy – wykłady i spotkania teoretyczno-praktyczne ze specjalistami różnych dziedzin: muzykologii, psychologii, architektury, filozofii i architektury krajobrazu. 

Akt Ciszy – wydarzenia koncentrujące się wokół rozważań teoretycznych i praktycznych, dotyczących natury ciszy w teatrze i sztukach performatywnych.

Ciało Ciszy – spotkania na styku teorii i praktyki, próbujące uchwycić zagadnienia dotyczące konceptów ciszy doświadczanej przez ciało.

Obrazy Ciszy – warsztaty performatywne balansujące na granicy zmysłów, odkrywające multisensoryczną wielowymiarowość ciszy.

Wydarzenia festiwalowe będą odbywać się w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego (Sala Teatru Laboratorium) oraz w Bulvarach (ul. Księcia Witolda 11), które są Partnerem Festiwalu. Ponadto planowany jest spacer dźwiękowy (od Przejścia Żelaźniczego do Bulvarów) oraz wyjazd do miejsca odosobnienia w ciemności (transport zapewnia organizator).

Więcej o Festiwalu Ciszy na grotowski-institute/festiwal ciszy.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Festiwal Ciszy 2024, program, teatr Wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Piloci - musical online
Przebojowy musical "Piloci" można już zobaczyć online

Jeden z największych hitów Teatru Muzycznego Roma do zobaczenia na VOD.

Opera Wrocławska
Opera Wrocławska przenosi spektakle do sieci

W listopadzie za darmo zobaczyć będzie można 5 streamów na żywo.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.