Sztuka
Wystawa: Krótka historia Teatru Polskiego we Wrocławiu

Wystawa: Krótka historia Teatru Polskiego we Wrocławiu

  • 2023-08-25, , godzina 12:00
  • wstęp wolny
  • ulica Świdnicka, Wrocław

Opis

Teatr Polski jest największym teatrem na Dolnym Śląsku i jednym z największych w Polsce. Jego przedstawienia eksponowane są na trzech scenach zlokalizowanych w różnych częściach Wrocławia – na Scenie Kameralnej przy ul. Świdnickiej 28, Scenie na Świebodzkim, a także Dużej Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego, znajdującej się w głównym gmachu teatru przy Gabrieli Zapolskiej 3. Historia Teatru Polskiego stanowi ważny element dziejów miasta. To tutaj powstały słynne inscenizacje (np. Opera za trzy grosze Brechta w reż. Jakuba Rotbauma – 1957; Jak wam się podoba Shakespeare’a w reżyserii Krystyny Skuszanki – 1966; Gra w zabijanego Ionesco w reż. Henryka Tomaszewskiego – 1973; Kartoteka Różewicza w reż. Tadeusza Minca – 1977; Płatonow Czechowa w reż. Jerzego Jarockiego – 1993; czy wreszcie Wycinka Holzfällen Bernharda w reż. Krystiana Lupy – 2014 oraz Dziady Mickiewicza w reż. Michała Zadary – 2016). Z teatrem związane były tak wybitne osoby, jak: Igor Przegrodzki, Henryk Tomaszewski, Jerzy Grzegorzewski, Jacek Weksler czy wspomniani już Jakub Rotbaum i Tadeusz Różewicz. Tutaj też podejmowane były tak ważne dla Wrocławia inicjatywy, jak np. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych. Ekspozycja przybliża i popularyzuje nie tylko historię instytucji, ale także przypomina o roli kulturotwórczej teatru oraz jego miejscu na mapie kulturalnego dziedzictwa Wrocławia.
 
Wystawa przedstawia syntetycznie dzieje trzech scen Teatru Polskiego oraz z jego bogatej historii powojennej prezentuje wybór spektakli najwyższej rangi poprzez przytoczenie fragmentów recenzji, zdjęcia i inne materiały wizualne. Są to: Śluby panieńskie (1946), Opera za trzy grosze (1957), Jak wam się podoba (1966), Gra w zabijanego (1973), Ślub (1976), Janulka, córka Fizdejki (1986), Kartoteka rozrzucona (1992), Płatonow (1993), Wiśniowy sad (2001), Sprawa Dantona (2008), Wycinka Holzfällen (2014), Dziady (2016). Pokazujemy też obecne realizacje: Zmierzch – świtem…, Kaligula, Stara kobieta wysiaduje, Pani Ka patrzy na morze, Sen nocy letniej, Szewcy.
Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w