Sztuka
Wystawa 6. Metrów przed Paryżem

Wystawa 6. Metrów przed Paryżem

Opis

6 metrów przed Paryżem, 159 fotografii obiektywnych Eustachego Kossakowskiego – wystawa w ramach 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

Fotograficzna seria autorstwa wybitnego fotografa zawiśnie we wnętrzach wrocławskiego Kina Nowe Horyzonty jako część programu 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty.

Seria powstała w 1971 roku jako wynik przechadzek po przedmieściach Paryża pary młodych, polskich emigrantów. Podczas jednej z nich, Eustachy Kossakowski zauważył tablicę sygnalizacyjną z napisem „PARIS”. Jego lakoniczna uwaga – warto by to sfotografować – rozpoczęła historię serii. Po długich poszukiwaniach, przypominających dziecięce zabawy w Indian, okazało się, że tablice znajdują się wzdłuż administracyjnej granicy miasta, na ulicach wiodących z przedmieść w kierunku centrum. Tablic jest 159 i wszystkie zostały sfotografowane z odległości sześciu metrów. Na zdjęciach były umieszczane zawsze w tym samym miejscu, na środkowej osi. Fotografie pokazują przypadkową, często smutną i nieuporządkowaną, lecz zarazem pasjonującą rzeczywistość paryskich przedmieść, która nie ma nic wspólnego z okrzyczanym pięknem wieży Eiffela czy Grand Palais. Jak wówczas zauważono: napis PARIS przywołuje mit tego miasta, podczas gdy otoczenie tablicy je demistyfikuje.

Seria odniosła ogromny sukces w samym Paryżu i w ówczesnej Europie. Została wystawiona w Musée des Arts Decoratifs w Paryżu w 1971 roku, a następnie w licznych muzeach i galeriach europejskich, „lądując” w kolekcji Carnavalet, Muzeum Miasta Paryża. Wystawa została również zauważona i doceniona przez prasę i środowisko artystycznej awangardy jako radykalne odejście od tzw. fotografii humanistycznej na rzecz obiektywnej rejestracji rzeczywistości, będącej właściwą naturą i pierwotną funkcją fotografii.

W 2012 roku, francuskie wydawnictwo NOUS wydało piękny album poświęcony serii „6 metrów przed Paryżem”, ze 159  ogromnymi fotografiami i z trójjęzycznymi tekstami pięciu wybitnych autorów:  Cezarego Wodzińskiego, Gerarda Wajcmana, Adama Mazura, Francois Barré, Anki Ptaszkowskiej. Publikacja ta towarzyszyła wystawom serii we Freies Museum w Berlinie i w Fundacji „Arton” w Warszawie w 2012 roku, a w roku 2013  wystawie w księgarni „Czuły Barbarzyńca” w Krakowie w ramach Miesiąca Fotografii.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w