Sztuka
Wrocławskie Lato Organowe -  śpiew i skrzypce

Wrocławskie Lato Organowe - śpiew i skrzypce

  • 2007-08-12, , godzina 19:30
  • 15 i 10 zł
  • Kościół Uniwersytecki, Wrocław

Opis

Zapraszamy na kolejny koncert XIV edycji Europejskiego Festiwalu - Wrocławskie Lato Organowe. Już w najbliższą niedzielę koncert na organy, śpiew i skrzypce.

Koncert
 
Wykonawcy:

Marietta Kruzel-Sosnowska  (organy)
Jolanta  Sosnowska (śpiew, skrzypce)


Program:
Feliks Rączkowski - Bogurodzica  (organy)    
Marian Sawa - Bogurodzica (skrzypce i organy) 
Feliks Nowowiejski - Preludium  na temat Kyrie z Mszy  „Orbis Factor" (organy) 
Jan Maklakiewicz - Ave Maria (sopran i organy) 
Henryk Wieniawski-  Legenda (skrzypce i organy)
Mieczysław Surzyński - Chanson triste (organy)
Karol Lipiński - Capriccio (skrzypce solo)    
Czesław Grudziński  - Mały tryptyk na organy
- Poco vivo
- Largo con disperatione
- Allegro ma non troppo                
Grażyna Bacewicz - Kaprys polski (skrzypce solo)  
Marian Sawa - Fantazja śląska „ Te Deum"
               



Marietta Kruzel-Sosonowska - pochodzi z Bielska - Białej. Studia odbyła w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Fortepianu, Klawesynu i Organów w klasie organów Prof. Feliksa Rączkowskiego, oraz na Wydziale Teorii, Dyrygentury i Kompozycji w sekcji Teorii, pod kierunkiem Prof. Andrzeja  Dobrowolskiego, otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Swoje umiejętności interpretacyjne uzupełniała na licznych kursach mistrzowskich, między innymi pod kierunkiem Floor Petersa, Guy Boveta, Herberta Wulfa, Haralda Vogla, Hansa Haselboecka i innych. Występowała na wszystkich większych festiwalach organowych w Polsce (Oliwa,  Kamień  Pomorski,  Koszalin,  Frombork itp.), a także w kościołach i salach koncertowych w kraju i za granicą (Austria, Belgia, Białoruś, Dania, Francja, Niemcy, Szwajcaria i Szwecja).

Artystka nagrała szereg audycji dla Polskiego Radia, a także płyty na zabytkowych organach w Leżajsku i Bielsku-Białej. Ma na swoim koncie wiele wykonań współczesnej muzyki organowej. Interesuje ją szczególnie twórczość polska. Jest prezesem Towarzystwa im. Mariana Sawy, zajmującego się promocją muzyki tegoż niedawno zmarłego kompozytora, którego utwory wielokrotnie prawykonywała.. Jej płyta pt. Marian Sawa - Organ Music II (Acte Prealable 0068) otrzymała nominacje do nagrody Fryderyk  w roku 2002.

Marietta Kruzel-Sawa na szeroką skale zajmuje się też działalnością pedagogiczną: jest wykładowcą na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (wydział Edukacji Muzycznej, sekcja Muzyki Kościelnej). Przez szereg lat prowadziła również klasę organów na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego (sekcja Muzykologii). Marietta Kruzel-Sosnwoska jest też długoletnim profesorem w Zespole Szkół Muzycznych nr 4  im. K. Szymanowskiego. Tu spod jej ręki wyszło aż 50. absolwentów.

Artystka przez cały czas prowadzi także ożywioną działalność koncertową i naukową. Przez 30 lat współpracowała z Estradą Kameralną Filharmonii Narodowej będąc konferansjerem muzycznym koncertów dla młodzieży. Przez 13 lat pełniła także funkcję organistki w kościele Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie.


Jolanta Sosnowska - pochodzi z Warszawy. Tam ukończyła Państwowe Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego (1997) a następnie Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina na wydziale instrumentalnym w klasie skrzypiec Prof. Mirosława Ławrynowicza (2002). Podczas studiów w Warszawie artystka współpracowała z Warszawskim Towarzystwem Muzycznym im. Stanisława Moniuszki, orkiestrą kameralną Warszawscy Wirtuozi, Filharmonią Narodową oraz magazynem Muzyka 21, prowadząc działalność publicystyczną. Występowała też, jako solistka i kameralistka, na sympozjach kompozytorskich organizowanych przez AMFC, jak również na festiwalach muzycznych w kraju i zagranicą (min. Białoruś, Dania, Francja, Niemcy, Szwecja, Szwajcaria, Japonia i Meksyk). Brała udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich wirtuozów jak André Grudzień (Belgia), Wolfgang Marschner (Niemcy) czy Sherban Lupu i Ruggiero Ricci (U.S.A.). 

W 2005 roku artystka ukończyła studia w Stanach Zjednoczonych na University of Illinois gdzie doskonaliła swoje umiejętności skrzypcowe pod kierunkiem Prof. Sigurbjorna Bernhardssona (Islandia) i wokalne pod kierunkiem Prof. Ronalda Hedlunda. Podczas nauki w Stanach Zjednoczonych, w 2004 roku, Jolanta Sosnowska została laureatką pierwszego miejsca w konkursie skrzypcowym The Paul Rolland Memorial Violin Competition. W czasie pobytu w USA artystka współpracowała z kilkoma orkiestrami kameralnymi oraz wieloma artystycznymi organizacjami polonijnymi w Chicago, min. z The Polish Arts Club i z The Chicago Chopin Society dokonując prawykonań i nagrań muzyki współczesnej.

Jolanta Sosnowska jest również absolwentką Konserwatorium Wien w Austrii, gdzie przez zeszły rok odbywała studia podyplomowe pod kierunkiem Prof. Wernera Hinka - koncertmistrza Filharmoników Wiedeńskich, oraz Prof. Ulrike Engel, studiując wykonawstwo muzyki barokowej na oryginalnych instrumentach. Jolanta Sosnowska współpracuje z wieloma zespołami i orkiestrami na terenie Austrii (m in. Die Junge Philharmonie Wien i Grazer Symphonisches Orchester, Orchester von St. Augustin). Ma za sobą występy w wiedeńskich salach Musikverein i Konzerthaus. Jest również absolwentką podyplomowych studiów Marketingu Kultury na Uniwersytecie Warszawskim.


Więcej informacji tutaj


Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w