Sztuka
Widzenie ciałem. Kolekcja Galerii Studio

Widzenie ciałem. Kolekcja Galerii Studio

  • 2023-05-12, , godzina 18:30, do 2023-08-20
  • wstęp wolny
  • w galerii OP ENHEIM , Wrocław

Opis

Wystawa pt. „Widzenie ciałem. Kolekcja Galerii Studio” to pierwsza prezentacja wybranych dzieł pochodzących z Galerii Studio we Wrocławiu. W ramach ekspozycji, będzie można oglądać dzieła takich twórców i twórczyń, jak m.in. Keith Haring, Magdalena Abakanowicz, Andy Warhol, Barbara Falender, Teresa Pągowska czy Agata Bogacka i Alicja Bielawska.

Wystawa „Widzenie ciałem” jest zainspirowana przez te nurty filozofii i estetyki, które są krytyczne wobec epoki człowieka. Bierze się z intuicji, mówiącej o tym, że niektóre współczesne prace artystyczne sięgają w podobne rejony wrażliwości, które Flusser odkrył w pięknym ośmioramiennym stworzeniu. A także z innego, także intuicyjnego wglądu, że pewne wydarzenia w sztuce lat 70. XX wieku, zapowiadały te ośmiornicze impulsy. Już kiedyś takie fale były wysyłane i odbierane, już kiedyś ktoś do kogoś się dostrajał na tej amplitudzie drgań.

Do pierwszej grupy należą prace Agnieszki Grodzińskiej, Agaty Bogackiej, Rary Kamińskiej, Zuzanny Hertzberg, Alicji Bielawskiej. Praca tej ostatniej ma tytuł W przymknięciu powiek. To jedna ze wskazówek jak dopłynąć w stronę oceanu. Ale nie jedyna. Inną podpowiedzią niech będą fraktale w obrazach Zuzanny Hertzberg. A także niepokojąca elastyczność prac przestrzennych Agnieszki Grodzińskiej. Do drugiej grupy należą malowane przy pomocy elektrycznych impulsów obrazy Jana Dobkowskiego, refrakcje w pracach Krystyny Piotrowskiej i Jerzego Ryszarda „Jurry’ego” Zielińskiego, organiczne zwinięcia i rozwinięcia w rzeźbach Barbary Falender. A także performensy Teresy Tyszkiewicz, w których artystka transformuje przestrzeń i obiekty, wchodząc z nimi w hybrydyczne związki.

Jest to pierwszy pokaz warszawskiej Kolekcji Galerii Studio we Wrocławiu. Kolekcja została założona przez Józefa Szajnę w 1972 roku w Teatrze Studio w Warszawie i stanowi jedną z najistotniejszych w Polsce publicznych kolekcji sztuki po 1945 roku. W jej skład wchodzi ponad tysiąc obiektów wykonanych w różnych mediach. Jej główny trzon to dzieła polskich twórców modernizmu i neo-awangardy, dopełnione przez prace artystów międzynarodowych. Kolekcja nie jest pokazywana na stałe w Warszawie, lecz jest włączana w projekty Galerii Studio. Ostatnio jej część była prezentowana na wystawie „Kolekcja Galerii Studio w Warszawie” w 2021 roku. Nasz zbiór sztuki cały czas się rozwija, co roku poszerza się o nowe dzieła włączane na zasadzie zakupów lub darów.

Jest to oczywiście wybór. Całkowicie subiektywny. Z lampą na głowie, wędrując przez mroki magazynów Studio, rozglądamy się wokół, porozumiewając się ze sobą przy pomocy nie skodyfikowanego w pełni, lecz dla nas zawsze czytelnego, systemu znaków.
Polecamy
Ostatnio dodane