Sztuka
Vahdat Ensemble - koncert muzyki perskiej

Vahdat Ensemble - koncert muzyki perskiej

  • 2010-04-17
  • Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32, Wrocław

Opis

Mirror Garden - koncert muzyki perskiej w wykonaniu Vahdat Ensemble z Teheranu
Śpiew: Mahsa i Marjan Vahdat. Muzycy: Atabak Elyasi (sitar) oraz Pasha Hanjani (flet ney)

VAHDAT ENSEMBLE
Siostry Mahsa i Marjan Vahdat uczyły sie zarówno klasycznego śpiewu perskiego od nauczycieli muzyki w Iranie, jak i regionalnej i tradycyjnej muzyki irańskiej. Po islamskiej rewolucji roku 1979, kobiety otrzymały zakaz publicznego śpiewania w Iranie. Nawet wiele lat po rewolucji proces wykluczania kobiet z dziedzictwa kulturalnego Iranu trwa: kobiety mogą występować tylko przed żeńską widownią albo z towarzyszeniem mężczyzny - nigdy jako solistki. Mimo to wiele irańskich śpiewaczek nadal śpiewa. Podobnie działają Mahsa i Marjan, występując podczas prywatnych koncertów w Iranie oraz - częściej - za granicą. Ich repertuar składa się z własnych interpretacji muzyki regionalnej i tradycyjnej. Teksty pochodzą zazwyczaj z mistycznej i miłosnej poezji wielkich poetów perskich żyjących kilkaset lat temu, takich jak Hafiz, Rumi, Saadi, bądź też ze współczesnej poezji irańskiej, traktującej o problemach społecznych Iranu. Mahsa aktywnie wspiera prawa człowieka, występując podczas koncertów charytatywnych i podobnie jak Marjan jest ambasadorką Freemuse, niezależnej międzynarodowej organizacji broniącej wolności wyrazu artystów i kompozytorów na całym świecie.
Więcej informacji: www.mahsavahdat.com

MUZYKA PERSKA

Tradycyjna muzyka perska czerpie z wielu źródeł, w tym z regionalnych stylów muzycznych, religijnych gatunków melodii i chorałów oraz popularnych piosenek przetworzonych przez mistrzów i ich uczniów. Melodie te były podstawą twórczych występów lub improwizacji, podobnie jak motywy wykorzystywane w improwizacji jazzowej na Zachodzie. Muzyka ta odzwierciedla pojęcia kluczowe dla kultury irańskiej, a w szczególności mistycyzm islamski oraz motywy kulturowe obecne w innych formach sztuki. Jest związana z filozofią suficką, szczególnie poprzez motywy poetyckie. Ta forma muzyki jest oparta na systemie modalnym i kładzie szczególny nacisk na improwizacje i ornamentacje - partie wokalne są często udekorowane przez tahir (ozdobnik podobny do jodłowania). Elastyczność form muzycznych i zakres wolności improwizowania są na tyle duże, że ten sam utwór zagrany dwa razy przez jednego artystę podczas jednego występu, może odznaczać sie inną kompozycją melodyczną, formą, długością i efektem emocjonalnym.

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w